in

YouTube'un Yeni Telif Politikası

Popüler video izleme platformlarından bir tanesi olan YouTube, telif ihlalleri konusundaki kaidelerini daha da katılaştırdı. Buna göre 90 gün içerisinde 3 defa ihlal ikazı alan kanallar, platformdan tamamiyle kaldırılacak.

Dünyanın en büyük video izleme platformu YouTube, telif hakları ile ilgili oldukça katı kaidelere sahip. Videolarında başka videoların ve şarkıların kullanımı, çoğunlukla telif hakkı ihlâli ikazıyla sonuçlanıyor. Tabii burada en çok ‘reaksiyon’ kanalları öne çıkıyor.

Ancak YouTube, bu konudaki tedbirlerini daha da katılaştırmaya karar vermiş görünüyor. Platformun bu kararı vermesinin sebebi ise çarşamba günü AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de yaşanan kurultay baskını olayını reaksiyon videolarında kullanan kanallar oldu.

YouTube, telif kaidelerini katılaştırıyor

Trump’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’deki başkanlık seçimlerini kaybetmesi ve bir takım eyaletlerde yapılan tekrar sayımlarda da neticenin değişmemesi Trump’ın komplo söylemlerini değiştirmemişti. Trump, ısrarla seçimlerde hile yapıldığını söylemiş ve bir hayli kişi tarafından yaşanan kongre baskınından da mesul tutulmuştu.

Yaşanan bu olaylar sonrası YouTuber’lar, yanlış bilginin dağılması konusuna ön ayak olsalar da tepki videoları çekmeye başlamıştı. YouTube da bu konudaki tedbirlerini daha da katılaştırmaya karar verdi. Peki, YouTube’un telif hakları konusunda katılaştırdığı kaideler neler?

Buna göre bir kanal, ihlâl ikazı alırsa bir hafta süresince rastgele bir video yükleyemeyecek. Aynı kanal 90 gün içerisinde ikinci ihlali alırsa iki hafta boyunca hiçbir şey paylaşamayacak. Aynı kanal 90 gün içerisinde üçüncü ihlali alırsa kanal YouTube’dan tamamen kaldırılacak. Kanal, mevzubahis ihlal videosunu kaldırsa da aldığı ikaz sayılmaya devam edilecek.

YouTube’un getirdiği bu yeni kaidelerin reaksiyon kanallarını ne kadar etkileyeceğini ise ilerleyen dönemlerde göreceğiz. Peki, siz bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi açıklar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Endonezya'da Bir Yolcu Uçağı Kayboldu

Twitter, Donald Trump'ın Hesabını Askıya Aldı