in

Yastık Olmadan Uyumaya Başlarsanız Vücudunuzda Neler Olur?

“Bildiğimiz gibi yastıklar Antik Mezopotamya’ya kadar uzanıyor. Taştan yapılmışlardı ve yalnızca durumu iyi kişiler tarafından kullanılabiliyorlardı. Bugün kullandığımız yastıklar ise yumuşacık ve kabarıklar. Dünya üzerindeki hemen her insan yastığı olmadan uykuya dalmayı hayal edemez. Peki ya yastıksız uyumanın sandığınız kadar kötü olmadığını hatta iyi bile olabileceğini söylesek ne düşünürdünüz?”

Yastık olmadan uyumamın göstereceği bazı yararlar şunlardır;

1. Sırt ağrısını önler

Birçok yastık, doğal olmayan bir uyku pozisyonuna neden olabiliyor. Yastığın kendisi sırtınızın ağrımasına neden olmasa da, altta yatan semptomların çoğunu kötüleştirebilir . Yastıksız uyuduğunuzda vücudunuz doğal pozisyonundadır ve bu da omurganızın dinlenmesine yardımcı olur.

2. Boyun ağrısıyla başa çıkmanıza yardımcı olurÇoğu yastık doğru pozisyonda uyuya yardımcı olamaz ve hatta uyku duruşlarını daha da kötüleştirebilir. Boynunuzu uzun bir süre bükmek sizi rahatsız eder. Çok sert veya çok yumuşak yastıklar boyun ağrısına neden olabilir .

3. Baş ağrısını giderirBaş ağrısı ile uyanıyorsanız veya yorgun  hissediyorsanız, yastığınızdan kaynaklı olabilir.Fazla yüksek olan yastıklar başınızın ve boynunuzun öne doğru dönmesine neden olur ve boyun kaslarına daha fazla gerginlik kazandırır. Bu yüzden sabah yataktan kalktığınızda baş ağrısı çekmenize sebebiyet verebilir.

4. Yüzdeki sivilceleri önlerYastığınızdan kurtulduğunuz için cildiniz daha güzel olabilir. Yüzünüz normalde gece boyunca çoğu zaman yastığınıza bastırılır. Muhtemelen yastık kılıfınızı her gün yıkamıyorsunuz ve üzerinde kir, yağ ve ev tozu biriktiriyor. Bütün bunlar, sivilcelere, iltihaplanmalara ve erken kırışıklıklara yol açabiliyor.

5. Saçınız için iyi olabilirSabahları kuru ve karışık saçlarla uyanıyorsanız, sebebi yastığınız olabilir. Geceleri sağa sola dönerken saçlarınız yastık kılıfınıza sürtünerek kırılmasına neden olabilir. Yastık kılıfları ayrıca yağları saçınızdan emerek kuru ve kırılgan hale getirebilir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

Nemrut Dağı 5 yılda 530 bin ziyaretçi ağırladı

Anadolu Efes Taraftarları, Tribünü Microsoft Teams