in

Vücudunuz Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

Öğrensek dahi sonrası gün yeniden günlük hayatımıza aynen devam edeceğimiz vücudumuz ile ilgili bilmediğiniz 15 gerçek:

1 – Vücudumuz aspirin üretebiliyor

Meyve ve sebze tüketimi, vücudumuzun kendi aspirinini üretmesine yardımcı oluyor. Journal of Agriculture and Food Chemistry’nin çalışmaları, benzoik asit ile meyve ve sebzelerdeki natürel maddeleri alan deneklerin, aspirinin asıl ana maddesi olan acı dindirici ve mikrop karşıtı madde denilen salisilik asitleri kendi başlarıına üretebildiklerini öne sürüyor.

2 – İş yerinde biraz kestirmek patronunuzun işine gelir

20 dakikalık bir uyku, sizi daha atik yapar, ruh halinizi yükseltir ve üretkenliğinizi arttırır. The Art of Napping at Work (Larson Publications,1999)’un yardımcı yazarı William Anthony: “Gün içinde yapılan kısa müddetli uykuların tesiri saatlerce sürer” diyor ve bu uykuların kalbinize de iyi geleceğini ilave ediyor. Yunanlı yetişkinlerle yapılan 6 senelik bir çalışmanın neticeninde görüldü ki, haftada en az 3 defa, gün içinde kısa müddetli uyuyan insanların kalp hastalıklarından can verme rizikoları %37 daha az.

3 – Cinsel boşalma erkeklerde aksırmaya neden olabilir

Kimi erkekler boşalma sonrası baş ağrısı, acı veyahut aksırmayla karşılaşabiliyor. Orgazm esnasında sinir sistemindeki faaliyetlerin artması bu baş ağrılarını tetikliyor olabilir. Aksırmanın nedeni ise orgazm merkeziyle, esneme ve aksırma merkezlerinin birbirlerine çok yakın olmasından kaynaklanıyor.

4 – Herkesin kendine has bir dil izi vardır

Tıpkı parmaklar gibi dil de kendine has bir uzuvdur. Dil hem geometrik şekil hem de fizyolojik doku olarak kendine has bir yapıdadır ve bu kimlik tespit işlemlerinde de kullanılabilir.

5 – Beyaz ten vakit içinde evrimleştiBir zamanlar hepimizin ten rengi siyahtı. Bunun desteği olarak, ilk insanların Afrika’da yaşadığının ispat etmiş olması gösteriliyor. Beyaz tenin sebebi, insanların ekvatordan uzaklaşmalarıdır. Ten normalde, krem rengine yakın bir beyaz renktir. Tenin hemen altındaki kan damarları ise tene hafif kırmızı bir renk verir. Sarı renk pigmentler de yüzeyi oluşturur.  Kahverengi tonlardaki melanin ise ultraviole ışığa göre renk değiştirir. Bu dört element birleştiğinde de dünyanın değişik yerlerindeki insanların ten renklerini ortaya çıkıyor.

6 – Vücudun cilt olarak en kalın yeri ayaklar

Ayağın iç bölümü ve tabanındaki derinin kalınlığı 4mm’dir ve vücuttaki en kalın cilt tabakasıdır. Topuk bölümleri da ayağın en kalın cilt bölgesini oluşturur. Ayrı olarak bu bölge, vücudun en çok ter bezi bulunan bölgesi olarak da bilinir.

7 – Apandisit sanıldığı kadar da kullanışsız değil

Uzun müddettir kötülenen, işlevsiz veyahut gereksiz olduğu düşünülen apandisitin bağırsaklarda faydalı bakterileri barındırmak gibi bir işlevi var. Sindirmeye yardımcı olan apandistteki faydalı bakteriler, ishal hastalığı vaziyetinde bağırsakların tamamiyle boşalmasını sağlar ve sonrasında da tekrar düzene sokar.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Tüylerinizin Diken Diken Olmasına Neden Olacak 9 Tuhaf Belgesel

Stanley Kubrick’in Ödüllü 5 Filmi