in , ,

Uzaydan Dünyayı İzleyen Astronotların Muzdarip Olduğu Sendrom “Overview Effect”

Overview Effect, uzay uçuşu sırasında bazı astronotlar tarafından genellikle Dünya’yı uzaydan görüntülerken bildirilen farkındalıktaki bilişsel bir değişmlere verilen isim. Türkçedr ise “Genel Bakış Etkisi” ya da “Sorgulama Etkisi” olarak anılıyor.

Terim ve kavram ise ilk kez 1987 yılında, Frank White tarafındanThe Overview Effect – Space Exploration and Human Evolution” isimli kitapta türetilmiş.

Overview Effect (Sorgulama Etkisi) adı verilen bir sendrom, siz gibi biz gibi sıradan insanların yaşadığı bir şey değil, astronot ya da kozmonotların dünyayı uzaydan bir bütün olarak gördükleri zaman gezegenin güzelliğine, kırılganlığı ve bütünlüğüne duydukları hayranlık hissi ve oluşan ruh halinin adıdır.

Gezegende yaşayan her canlının aslında tek ve bir bütün olduğunu, tüm canlıların dünyanın bir parçası olduğunu idrak edip, insan ırkının önemsizliğini farkederek yaşamı anlamsız bulmakla sonuçlanan bir durum aynı zamanda.

Dünyadaki konumumuzdan bize sonsuz gibi gözüken mavi gökyüzünün aslında ne kadar ince bir tabaka olduğunu, bu kadar kırılgan olmasına rağmen yaşam ile ölümü birbirinden nasıl ayırdığını görmeleri ile de mutluluk ve endişe yaşıyorlar. 

Bunu deneyimleyen astronotlar, dünyayı o şekilde görmenin, vücutlarındaki her bir atomun evrendeki her bir atom ile bağlantılı olduğunu, onların bir parçası olduğunu fark etmelerini sağladığını söylüyorlar. Hepimizin yıldız tozundan meydana geldiğini düşünürsek doğru bir düşünce bu aslında.

Hala izlememişseniz Carl Sagan’ın kısmen de olsa “Overview Effect”i yaratan bu videosunu izlemenizi öneririz…

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Ay Dünyanın, Dünya Güneşin, Peki Güneş Neyin Etrafında Döner?

NASA Paylaştı, İşte Samanyolu Galaksisi’nin Merkezi!

Uzaya Giden İlk Canlı “Sokak Köpeği Layka”

Uzayın Derinliklerine Giden Türkçe Mesaj!

[zombify_post]

Pablo Picasso’nun Ünlü Tablosu “Guernica”nın İlginç ve Trajik Hikayesi

Pandemi, Epidemi ve Salgın Arasındaki Fark Nedir?