in

Ünlü Yazarların Romanlarından en iyi 10 Kurgu Tanrıça

“Tanrıça” kelimesini düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? İlahi dişil enerji? Tabiat Ana? Beyaz giysiler içinde dolaşan antik Yunan kadınları? Aslında bu terimin iki tanımı var: İlki; bir kadın yaradan. İkincisi ise; kuvvetli bir şekilde çekici ve güzel bir kadın. Kelimenin daha geniş çağrışımlarında, kültürümüzün son efemine nitelikleri anlatılıyor. Tanrıçalar sanatın her alanına konu oldu. Bilhassa Antik Yunan’daki Tanrıçalar; romanlarda, sinemada kurgulanarak güçlü karakterlerin ortaya çıkmasına esin verdi. Klişelerin bize nasıl ilham verdiğini görmek için dünyanın dört bir yanından doğaüstü kadın hikayelerini derledik. Yazarların romanlarında en iyi kurgulanmış 10 tanrıça.

1. The Goddess Chronicle (Tanrıça Chronicle) / Natsuo Kirino

Natsuo Kirino bir hayli mükemmel suç romanı yazdı. Ancak bu roman bir Japon efsanesinin yine anlatılışı. İzanami isimli Tanrıçanın, ölümünden sonra İzanami’nin asistanı olan rahibe Namima’nın özgün hikayesiyle anlatılan bu hikaye; feminist bir Tanrıçayı anlatıyor. Değişik dünya dinlerindeki birçok tanrıça gibi, İzanami de hem yaratılışın hem de felaketin tanrısıdır. Yaratılış anlatılarında diğer kadınları hatırladan bir olayda (Haneye ve Lillith), kocası Izanaki’nin kendisinden üstün olduğunu kabul etmeyen İzanami bir karmaşaya kapı aralar. Bu hikaye ise onun intikam ateşiyle çoğalan hiddetini anlatıyor.

2. Circe (Ben Kirke) / Madeline Miller

Bu muhteşem hikaye, “2019 Kadın Kurgu Ödülü” için kısa listeye alındı. Hem erkeklerin klasik destanını kadın bakış açısından sergilemek, hem de ölümsüzlük tecrübelerinin tasvirlerini derinden etkilemek açısından oldukça zevkli olan bu kitap, tanrıçalık tecrübenini konu ediniyor. Yazar Madeline Miller kitapta, tüm faydaları ve fedakarlıklarıyla bir tanrıça olmanın sahiden nasıl bir şey olabileceğini tecrübeleyebilmeyi okuyucuya soruyor. Kitap, Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin binlerce senedir anlatılagelen hikâyesini değişik bir bakış açısından sunuyor.

3. Nudibranch / Irenosen Okojie

İngiliz-Nijeryalı Okojie’nin çılgın acayip kısa öykülerinin merkezinde, yaşadığı küçük bir adada karaya çıkan Kiru isimli, şekil değiştiren deniz tanrıçasının olağandışı hikayesi var. Kelimenin tam manasıyla kalpleri ısıtan bu hikaye, aşık olmak isteyen deniz tanrıçasını konu alıyor. Kiru, onu hayal kırıklığın uğratan her bir sevgiliyle karşılaşmasının hemen peşinden kalplerini yiyor ve değişik, çekici bir kadına dönüşüyor. Boş veyahut içi boş bir yapı olarak kadın güzelliği için son derece garip bir metafor bu.

4. Gods Behaving Badly (Kötü Davranan Tanrılar) / Marie Phillips

Bu, bir hayli Olimpiyat tanrısı ve tanrıçasının şu anda Hampstead’de yaşadığı, neşeli ve komik bir çağdaş vakit romanı. Romanda, Afrodit bir telekız olarak çalışıyor, Artemis ise köpek gezdiriyor. Ölümlüler Neil ve Alice ile tanıştıklarında ise işler ters gidiyor. Neil, Alice’i kurtarmak için yeraltı dünyasına girmek ve Yunan tanrılarının kadınlara karşı tanınmış yırtıcı tavrının kapı araladığı meselesi çözmek için Angel tüpünü kullanmak zorunda kalıyor ve Tanrılardan yardım istiyor.

5. Ragnarok / A.S. Byatt

Ragnarok, Marvel Sinematik Evreni’nin bu arada Cate Blanchett’i ölüm tanrıçası Hel’in soluk kesici bir uyarlaması olarak öne çıkaran, İskandinav tanrılarının son savaşının mükemmel yorumunun dayandığı hikaye. Byatt’ın sürümü İzlanda Edda’daki özgün haline biraz daha sadık. İkinci Dünya Savaşı esnasında kırsal bölgeye salıverilen bir çocuk, İskandinav mitlerinin bir kitabını keşfediyor ve Odin’in düşüş hikayesinden etkileniyor ve hikaye başlıyor. Byatt, tanrıların Ragnarok’taki suç ortaklığını, etrafı kötüye kullanarak kendi seyyaremizi yok etme şeklimizin yansıması olarak görüyor.

6. Ms Militancy / Meena Kandasamy

“When I Hit You” kitabının beğenilen yazarının şiirlerinden oluşan bu roman antik Hindu edebiyatından figürlere yıkıcı bir şekilde yaklaşıyor. Ms Militancy’de Meena Kandasamy, eleştirmen ve şair K. Satchidanandan’ın söylediği son derece tecrübi şiirlerde mitlerin üstünde duruyor, okurları muasır toplumda iş başında olan vakte saygı duyulan ananeleri ve yerleşik hiyerarşileri yine düşünmeye kışkırtana kadar şok ediyor.

7. Boxers / Gene Luen Yang

Bu çizgi roman, Çin’deki yabancı tesire karşı 1900’deki Boxer başkaldırınında öncü olan Shandong’dan Little Bao isimli bir çocuğu konu alıyor. Yoldaşları mücadelelerinde Çin kavga et tanrılarından esin alır, ancak arkadaşı Mei Wen acıma tanrıçası denilen daha nazik Guan Yin ile ilişkilendirilir. Guan Yin, erkek Budist bodhisattva Avalokiteshvara’dan geliştirildi ancak Doğu Asya’nın çoğunda artık bir tanrıça olarak onurlandırılıyor.

8. The Mabinogion / Sioned Davies

Mabinogion, Britanya edebiyatının en daha önceki nesir öyküleri olma özelliği taşıyor.. Hikayeler Orta Galce’de 12. ve 13. asırlarda eski sözlü ananelerden derlendi. İlk İngilizce tercümesi 19. asırda Gal Rönesansının dilbilimci, go-getter ve sürücüsü Lady Charlotte Guest tarafından yayınlandı. Sioned Davies tarafından yapılan bu 2007 tercümesi mükemmel bir modern sürümü. Hikayede, bir büyücü tarafından arkadaşına eş olarak çiçeklerden yaratılan ancak başka birine aşık olan tanrıça Blodeuwedd konu ediniliyor. Geçmişte Blodeuwedd, zina ile ilgili ikazcı bir hikaye olarak anlatılıyordu ancak çağdaş okuyucular onu erkek kontrolünden kurtulmuş kuvvetli bir kadın olarak görüyor. Ancak Blodeuwedd için işler iyi gitmedi.

9. American Gods (Amerikan Tanrıları) / Neil Gaiman

Muasır Amerika’da Mr. Wednesday (Odin) öncülüğündeki daha önceki dinlerin tanrıları ile Media ve Technical Boy gibi yeni tanrılar arasında olan bir çatışmanın ustaca tasavvuru olan bu roman, Neil Gaiman’ın en başarılı romanları arasında.

10. Paradise (Cennet) / Toni Morrison

Paradise, kasaba yakınında erkekler tarafından saldırıya uğrayan bir manastırda alışılmadık bir varoluş yaşayan bir grup kadının hikayesini anlatıyor. Kitapta belirli bir tanrıça karakteri yok ancak karakterlerden biri olan Pallas, ismini Yunan tanrıçası Athena’dan alıyor ve manastırın öncüsü Consolata da doğaüstü şifa becerilerini gösteriyor. Paradise, tanrıçalar çevrenindeki rastgele bir tartışmaya uygun temalarla dönen sonsuz düşündürücü bir roman; bağımsız kadın gücü ve ortaya çıkardığı kuşku, kadınların ataerkil toplumdaki rolleri ve dini ananeler arasındaki gerilimler…

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Amazon Prime Türkiye’de

Tarihteki En Feci 7 Kraliyet Düğünü