in

Türkiyede Koronavirüs Aşısının Ücretsiz Olucak Mı

Bilhassa kış aylarında tesirini artırmasından korkulan COVID-19’a karşı geliştirilecek aşıyla alakalı oldukça ehemmiyetli bir sual bulunuyor: koronavirüs aşısı fiyatsız mi olacak? İşte bu meselenin yanıtını Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca verdi.

Dünya genelinde 1,3 milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine kapı aralayan koronavirüse karşı geliştirilen aşılar ile ilgili pozitif haberler gelmeye başladı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de Moderna, Almanya’da ise BioNTech & Pfizer, üçüncü fazdaki aşılarının tesir oranının %90’ın üstünde olduğunu ifade etti.

Şu an ise bilhassa BioNTech & Pfizer aşısının taşıma ve depolama meseleleriyle alakalı analiz eder düşünülüyor. Bu aşının soğuk bir ortamda taşınması ve savunması gerekliliği çözülmesi şart olan bir takım meseleleri da peşinde getiriyor. Peki, tüm bu meseleleri atlattığımızı varsayarsak koronavirüs aşısı fiyatsız olacak mı?

Koronavirüs aşısı fiyatsız mi olacak?

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de derinden etkileyen ve son günlerde tesirini daha da çok göstermeye başlayan koronavirüse karşı geliştirilen aşı, fiyatsız mi olacak? Merak edilen bu suali Hürriyet Gazetesi Başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bu suali Riziko grubundaki vasati 5 milyon kişinin aşılanmasının fiyatsız olarak bitirecek” şeklinde cevap verdi. Müftüoğlu, ayrı olarak kendi değerlendirmesinde aşının genel olarak fiyatsız olacağını düşündüğünü ancak riziko grubundaki kişilerin öncelikli olacağını ifade etti.

Tabii burada imalat kapasitesi meselesi da devreye giriyor. BioNTech & Pfizer, sene sonuna kadar 20 milyon kişilik aşı üretebileceğini önümüzdeki yıl ise 600 – 650 milyon kişilik aşı üretebileceğini ifade ediyor. Müftüoğlu; AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin 300 milyon, AB’nin 200 milyon, Güney Kore ve Japonya’nın 100’er milyon, İngiltere’nin ise 50 milyon doz aşı sipariş ettiğini ve dolayısıyla mRNA aşısına erişmenin kolay olmayacağını söylüyor.

Müftüoğlu, bazı ülkelerde Çin’de ve Rusya’da geliştirilen aşıların kullanılabileceğini, zati Türkiye’nin de yola Çin aşısıyla çıktığını dile getiriyor. Ülkelerin aşı siyasetlerini ilerleyen dönemlerde çok daha net olarak görebileceğiz gibi duruyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bilim İnsanları, Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirdi

Türkiye Fiyatları Açıklanan iPhone 12 Ve Vergiler