in

TikTok, Türkiye'de Temsilci Atayacak

Çin merkezli video paylaşım uygulaması TikTok, geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası dahilinde ülkemizde bir temsilci atayacağını izah etti. TikTok ayrı olarak platformun temelini oluşturan ifade özgürlüğünün savunacağını da bildirdi.

1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası dahilinde ülkemizde hizmet veren YouTube, Twitter, Facebook Instagram ve TikTok gibi sosyal medya uygulamaları “sosyal ağ sağlayıcı” olarak yine adlandırılmış ve bu şirketlere bir takım yükümlülükler getirilmişti.

Bu kapsamda Türkiye’de günlük ulaşımı 1 milyonu aşan ülke dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıların, ülkemizde birer temsilci belirleyip bildirmeleri gerekiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) tarafından sosyal ağ sağlayıcılarına tanınan müddet geçtiğimiz kasım ayında bitse de Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve LinkedIn gibi bazı platformlar ülkemizde daha birer temsilci atamış değil.

TikTok, Türkiye’de temsilci atayacağını izah etti:

Konuyla alakalı Twitter hesabından bir ilan yapan Eriştirme ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, VK ve YouTube’un hemen peşinden TikTok’un da Türkiye’de temsilci atayacağını izah etti. Sayan, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“VK ve YouTube’un ardından bugün yaptığımız müzakereler neticesinde TikTok da temsilci atayacağını izah etti. Temennimiz diğer sosyal ağ sağlayıcıların da bir an önce temsilcilerini bildirmeleri ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri. Hayırlı olsun!”

TikTok ise resmî sitesinden yaptığı izahta, “Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, onlara katılmasak dahi mahalli yasalara itibar etmekte kararlıyız. Bu itibarla, yasanın gerekliliklerine uyacağız” İfadelerine yer verdi.

Yasalara uyarken platformun temelini oluşturan ifade özgürlüğünü savunmaya devam edeceklerini bildiren TikTok, alınan bu kararın TikTok’un muhteva inceleme siyasetlerinde veya kullanıcı verilerini yönetme şeklinde rastgele bir farklık yapmayacağını da açıkça belirtti

Sosyal Medya Yasası dahilinde ülkemizde temsilcilik açmayan platformlara 18 Ocak 2021 tarihi itibarıyla reklamyasağı uygulanacak. Mevzubahis yasak uygulamaya koyulunca platformlar, Türkiye’deki rastgele bir KOBİ veyahut büyük ölçekli firmadan ve ajanslardan reklam alamayacaklar. Bir başka söylemle KOBİ’ler ve şirketler reklam veremeyecekler.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Şehir Hayatını İstemeyenlere Özel Prefabrik Baraka: Jupe

Darwin’in Böcekler Hakkındaki Evrim Teorisi