in

Tarihteki En Feci 7 Kraliyet Düğünü

Krallık düğünü denilince aklımızda her vakit masalımsı, dillere destan bir düğün canlanır. Krallık düğünlerinin görkemli ve mükemmel olduğunu düşünürüz. Aslında kimi istisnalar hariç çoğu böyle. Sözgelişi Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğünü düşler ülkesinden gelmiş gibi. Ancak tüm krallık çiftleri onlar kadar talihli değildi. Aslında, tarihteki en kötü kraliyet düğünlerinden bazıları, tamamiyle kraliyet ilkelerini içerenler düğünler. Bir güvey hemen hemen düğünü iptal etmek isterken, başka birisi ise düğün sırasında sıhhat meselesiyle boğuşuyordu. Kim bu krallık üyeleri? İşte tarihteki en kötü krallık düğünleri…

1.Kral IV. Felipe’nin düğünü, deforme olmuş bir çocuğa kapı araladı

İspanya Kralı IV. Philip (Felipe) kendi yeğeniyle izdivaç etti. İspanyalı Hapsburg hanedanı, kalıtsal deformitelerin ailedeki çok sayıda çocuğu öldürdüğü noktaya kadar tehlikeli bir şekilde varlığını sürdürdü.

Düğün, genetik anormallikler sebebiyle ağlatısal bir şekilde hayatını kaybeden Kral II. Carlos’un (II. Charles) doğumuna sebebiyet verdi. II. Charles, büyülenmiş olarak da biliniyordu. Diğer taraftan Carlos, Kral IV. Felipe ve eşinin hayatta kalan tek çocuklarıydı. İspanyollar Carlos’un doğumunun hemen peşinden büyük kutlamalar yaptılar. Nitekim Carlos, akraba evliliğinden dolayı hem fiziksel hem de zihni olarak engelliydi. Dudağında deformasyon bulunuyor, yemek yiyemiyordu. Ayrı olarak zeka geriliğinden de muzdaripti. II.Carlos’un vaziyeti da bunun acı bir örneğiydi. Carlos İspanyalı tarihinde Büyülü (El Hechizado) olarak biliniyor. Popüler bir inanca göre engelliliğinin sebebi akraba evlilikleri değil krala yapılan büyüdür. Carlos, İspanyalı İmparatorluğu’nun son Habsburg hükümdarıydı.

2. Kral IV. George düğün sırasında sunaktayken sarhoştu ve ağlıyordu

1795’te, Galler Prensi George ( Kral George IV) kuzeni Brunswick Prensesi Caroline ile izdivaç etti. Bu, o dönemdeki bir hayli krallık evliliği gibi bir aşk evliliği değildi, politikti. George’un kimi borçlarını ödemek için yardıma ihtiyacı vardı ve Caroline da bu borçları ödeyebilecek kadar varlıklıydı.

George ilk defa gelini gördüğünde ise; “Ben iyi değilim, bana bir bardak brendi kazancın!” diye bağırdı. Hemen peşinden ise daimi içti. Düğün günlerinde, George o kadar sarhoştu ki tek başına ayakta duramıyordu. Düğün sırasında sunakta iki dükün yardımıyla ayakta durabiliyordu. Hem de bir ara açıkça ağladı.

3. Kral VIII. Henry’nin 6 düğünü de yıkımdı

Dillere destan İngiltere Kralı VIII.Henry’nin düğünlerinin hemen hemen hepsi bir yıkımla sonuçlandı. Ölen kardeşinin dul eşiyle yaptığı ilk düğünü, Henry’nin Katolik Kilisesi ile bin senelik bir ittifakı bozması ve İngiliz Reformunu tetiklemesi ile bitti. Gebe Anne Boleyn ile yaptığı ikinci düğünü ise Anne Boleyn ona bir erkek çocuk veremeyince kötü sonuçlandı. Anne Boleyn, vatana ihanetten mahkum edildi ve başı kesildi. Üçüncü gelini Jane Seymour doğum yaptıktan dokuz gün sonra can verdi.

Henry’nin dördüncü gelini, Cleves’li Anne ile olan evliliği de uzun sürmedi. Henry, düğünden yalnızca 6 ay sonra onu “iğrenç” bulmaya başladı ve ondan boşandı. Beşinci gelin o kadar bahtlı değildi. Catherine Howard, Anne Boleyn’in kuzeniydi ve ayrı olarak kralı aldattığı iddiasıyla başı kesildi. Henry’nin altıncı karısı Catherine Parr ise Henry’nin son karısıydı.

4. Prenses Diana ve Prens Charles evlilikten vazgeçmek istedi

Diana Spencer, 29 Temmuz 1981’de Galler Prensi Charles olan düğününden birkaç gün önce büyük meseleler yaşadı. Diana düğünü hemen hemen iptal ediyordu.

“Ben bunu yapamam, onunla izdivaç edemem bu netlikle akılalmaz” diye kız kardeşine vaziyeti anlatmıştı. Diana, Charles’ın hala saklıca metresi Camilla Parker Bowles ile beraber olduğundan şüpheleniyordu. Bu mesele aşıldı. Ancak düğünden önce Diana, parfümünün bir bölümünü gelinliğinin üzerine döktü ve gözle görülür bir kir kaldı. Makyözü ise, yürürken kirli noktayı tutmasını ve bir şey gizlemek yerine yalnızca giysisini tutuyormuş gibi görünmesini önerdi.

Diana, bu düğün için tereddütte olan tek kişi değildi. 1994’te Charles candan bir röportajında, otoriter babası Prens Philip tarafından düğüne zorlandığını izah etti.

5. Naverra Kralı IV. Henri’nin düğünü kırıma dönüştü

18 Ağustos 1572’de bir Fransız prenses Navarre kralı ile izdivaç etti. Krallık düğünü, Fransa tarihindeki en kötü kırımlardan birine dönüştü.

Düğün, Fransa’da Protestanlar ve Roma Katolikleri arasında olan Wars of Religion esnasında oldu. Savaş, Paris’i hatıranda ikiye ayırdı. Zira reformasyonun en karanlık günlerinde gelin ve güvey değişik inançları sahipti. Kraliçe Catherine de Medici’nin kızı ve Fransa kralının kız kardeşi olan Fransız Margaret, Katolik olarak yetiştirilmişti. Damadı Navarre Kralı Henry ise Huguenot olarak da bilinen bir Protestandı. Krallık Katolikleri, düğünü bir fırsat olarak gördü, zira bir hayli zengin protestan etkinlik için Paris’e gelmişti.

İkili halka açık bir merasimle izdivaç ettikten birkaç gün sonra, kraliçe tarafından gönderilen Katolikler harekete geçti. Aziz Bartholomew Günü Kırımı denilen olayda en az 3.000 Huguenot katledildi. Korkunç olay, evliliğin iptaline kapı aralamadı. Yirmi sene sonra güvey ise Fransa Kralı IV. Henry oldu.

6. Kral James VI’nın balayı cadı avıyla geçti

1589’da İskoçya Kralı VI. James, müstakbel gelini Danimarka’lı Anne ile tanışmak için denizi aştı. Ancak dönüş yolunda fırtınalar hemen hemen gemiyi batıracaktı. James, cadıların onu öldürmeye çalıştığı fikrine takıntılı hale geldi ve İskoçya’ya döner dönmez bir cadı avına başladı.

Kral VI. James, Geillis Duncan isimli bir kadını kendisini ve gelinini büyülemekle suçladı. (Büyücülükle suçlanan Outlander karkateri de bu kişiden esin alınarak kurgulandı) James’in cadı zulmü, kralın suçlu cadıları itirafa zorlamak için bizzat eziyet yaptığı Kuzey Berwick cadı duruşmalarına kadar büyüdü.

7. Marie Antoinette’in gelinliği ona uymadı

Marie Antoinette, 1770’de Fransız tahtının varisi ile izdivaç etmek için Avusturya’yı ayrıldı. Bu tarihte Marie Antoinette daha 14 yaşındaydı. Fransa kralı XVI.Louis’i hemen hemen hiç tanımıyordu. Fransızlar, yabancı gelin için pırlantalarla kaplı özenle hazırlanmış beyaz ve gümüş bir giysi hazırladı ancak bu giysi Marie Antoinette’ye uymadı. Terziler genç gelinin ölçülerini yanlışhesaplamıştı ve giysi ona çok küçüktü. Marie Antoinette, skandal olarak kabul edilen giysisinin arkasında kocaman bir boşlukla ( zira fermuarı kapanmamştı) koridorda yürüdü. Ancak bu bu düğünün en kötü neticesi değildi. Evliliği, nihayetinde hakaret edilen kraliçeyi Fransız Devrimi esnasında kafasını kaybettiği giyotine kadar götürdü.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Ünlü Yazarların Romanlarından en iyi 10 Kurgu Tanrıça

21

Evcil Hayvanınız Olduktan Sonra Hayatınızdaki Değişimler