in ,

“Taburcu Etmek” Deyiminin Arkasında Destansı Hikaye

Taburcu etmek (olmak), TDK Sözlüğünde kısaca: “Doktor hastayı yatarak tedavi gerekmediğinde hastaneden çıkarmak” olarak tanımlansa da bu kelimenin arka planında destansı bir hikaye var.

1827 yılında ilk modern tıbbiye olarak kurulan Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane, 1. Dünya ve Çanakkale Savaşı sırasında ülkenin tıp eğitimi veren tek kurumdu. Savaş dönemi mecburen eğitime ara vermek zorunda kalıyor, hocaları ve öğrencilerini cepheye yolluyordu. Binası ise tamamen hastaneye dönüşmüştü.

Tıbbiyeliler sadece cephede mücadele etmekle kalmıyor, direnişte bizzat çalışıyorlardı. İzmir’in işgalinden üç gün sonra yani 18 Mayıs 1919’da, okulda hararetli, hüzünlü konuşmaların yapıldığı ve direniş gruplarının örgütlendiği biliniyor.

Savaş dönemi ülkede herkes askerdi ve eli silah tutan tüm erkekler savaştaydı. Gerçek kurumsal düzeyde ise tek hastane vardı. Ülkenin dörtbir yanındaki cephelerde görev alan tüm hekimler subay ve askerdi.

Yaralı askerler kışlada, revirde, kurulan sahra hastanelerinde tedavi görüyordu, Tabip subaylar iyileşen ve eli tekrar silah tutabilecek askerleri taburuna geri yolluyorlar, yani ‘’taburcu’’ ediyorlardı. Başka hiçbir milletin, ülkenin hastanesinde yaralılar iyileştiklerinde taburuna yollanmıyor “taburcu’’ edilmiyorlardı ve hiçbir batı dilinde bu terimin benzeri bulunmuyor.

Bağımsızlık ve Milli Mücadele günlerinden dilimize miras kalan “taburcu” kelimesinin arkasındaki destansı öyküsü işte böyle. Bu vesile ile ölümsüz kahramanlarımızı bir kez daha minnetle anıyoruz…

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Çanakkale Zaferi’nin Gizli Kahramanı “Pilot Cemal Efendi ve Keşif Uçağı Ertuğrul”

Günlük Hayatta Kullandığımız Deyimlerin Ortaya Çıkış Hikayeleri

Sürekli Yanlış Söylenen 20 Atasözü ve Deyimin Şaşırtan Doğru Kullanımları

“Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu” Atasözünün Hikayesi

[zombify_post]

Yıllardır Cevap Bekleyen Bir Soru: Atari Tabancası Nasıl Çalışıyor?

Kimliği Belirsiz Kişilerce Yaptırılmış Gizemli Anıt “Georgia Guidestones”