in , ,

“Super Mario” Hakkında Belki de Hiç Duymadığınız 10 Süper Bilgi

Mario karakteri ilk olarak 1981 yılında yayınlanan “Donkey Kong” oyununda karşımıza çıkıyor. Fakat bu oyundaki ismi Mario değil ”Jumpman”.

Donkey Kong oyununun baş kahramanı aslında Temel Reis olarak tasarlanmış. Ancak Nintendo oyunun yayın haklarını alamadığı için Temel Reis, Mario olarak, Safinaz ise Princess Peach olarak değiştirilmiş. Oyunun kötü karakteri Kabasakal ise Donkey Kong’a dönüşmüş.

Mario ilk başta, Japonca “orta yaşlı adam” anlamına gelen “Ossan” ismini almış. Daha sonra tasarımcısı “Mr. Video” olarak adını değiştirmiş. Donkey Kong’un ilk sürümü Amerika’ya gönderildiğinde,  Mario’nun adı “Jumpman”‘miş. Ancak Nintendo’nun Amerika ofisi, oyunun Amerikan sürümü için başka isim düşünmeye başlamış ve Mario ismine karar verilmiş. Bu isim ise “Mario Segale” isimli iş adamından geliyor. Kendisi Nintendo’nun ABD’deki merkezinin sahibi yani oyun şirketi bu işadamının kiracısı.

Mario ilk başta şapkasız tasarlanmış fakat tasarımcı Miyamoto, saçların hareketlerinden memnun kalmadığı için, Mario’nun kafasına şapka geçirmiş. Burnu ortaya çıkartmak için de bıyık kullanmış. Pantolon askılarını kolların animasyonlarının düzgün görünmesi için kullanmış. Tüm bunlar o dönemde kullanılan 8bit grafik teknolojisinde hareketleri kolaylaştırmak için üretilmiş çözümler.

Luigi yani nam-ı değer Yeşil Mario’nun ismi aslında Japonca “rui-ji” kelimesinden geliyor. Japoncada “l” sesi “r” olarak okunduğu için rui-ji, Luigi’ye dönüşmüş. Rui-jinin Türkçesi ise “aynısı” anlamına geliyor.

Mario ismi aslında karakterimizin adı değil soyadıdır. Çünkü oyunun asıl ismi “Super Mario Brothers” yani “Süper Mario Biraderler”. Oyundaki diğer karakterin isminin Luigi olduğu malumunuz. Asıl karakterin adının da kesin olmamakla birlikte Mario olduğu kabul ediliyor. Yani Mario Mario ve Luigi Mario.

Oyundan aşina olduğumuz mantarlar gerçekten de var olan bir tür ve adı “Amanita muscaria” yani Sinek Mantarı. Zehirli olan bu mantar ayrıca halüsinojen bir etki ortaya çıkarır ve görme bozukluğu gibi etkiler yaratabilir. Yani cisimleri olduğundan daha büyük veya küçük görünmesine sebep olabilir.

Mario’nun kötü karakter olarak bulunduğu tek oyun “Donkey Kong 2″dir. Bu oyunda Mario, gorili bir kafese hapsetmiştir. Ayrıca Wario adında Mario’nun kötü bir zıt karakteri de bulunmakta.

Super Mario, satışları 240 milyon kopyayı geçerek Guinness Rekorlar Kitabına girdi. 1993 yılında Super Mario Bros adında ilk defa bir oyun üzerine kurulu Hollywood filmi çıktı. 1989 yılında ise Nintendo, “The Super Mario Bros. Super Show” adında yarı canlı, yarı animasyonlar içiren bir tv şovu yayınlanladı.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Street Fighter’ın İki Efsane Karakteri Ryu ile Ken Arasındaki Fark Nedir?

Yıllardır Cevap Bekleyen Bir Soru: Atari Tabancası Nasıl Çalışıyor?

Oyuncak Kapma Makinelerinin Hileli Çalışma Prensipleri

Ailesi Günlük 1 Dolar Kazanırken, Geliştirdiği Oyun İle Milyoner Olan Genç

[zombify_post]

1975’ten 2012’ye Türkiye’nin Eurovision Macerası

YKS Sonuçları Açıklandı: Tercihler 6-14 Ağustos Tarihleri Arasında