in , ,

Şubat Ayı Neden 28 Çeker?

Bugün kullandığımız Gregoryen takviminin kökeni, Roma İmparatoru Julius Caesar’ın, Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes’e yaptırdığı “Julyen” takvimine dayanıyor. Bu takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylece bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. 

Ne var ki 366 sayısı 12’ye tam olarak bölünmediğinden bazı ayların 30 bazı ayların da 31 çekmesi uygun görülmüş. Julyen takviminde yılbaşı, mart ayındadır ve buna göre şubat, yılın en son ayıdır. 

“July” olarak bilinen temmuz ayı, Julius Caesar’ın adını taşır ve 31 gün sürer.Caesar’dan sonra yaşayan bir başka Roma İmparatoru Augustus da kendi adını bir aya verir. Ne var ki Ağustos (Augustus’un adından) ayının 30, Caesar’ın adını taşıyan Temmuz ayının 31 çekmesini haşmetine yakıştıramayan İmparator Augustus, kendi adıyla anılan ayın da 31 gün sürmesini emreder. Bunun üzerine astronomlar, yılın son ayı olan şubattan bir günü alıp, ağustos ayına ekler. Böylece 30-29 gün döngüsü yaşayan şubat ayı 29-28 gün olarak belirlenir.

Kralların egolarının bedelini şubat ayından çıkarmışlar. Şubatın adı Roma arınma Tanrıçası Februus’tan geliyor. Batı dillerinde bu ayın adlandırılması bu tanrıçaya dayanırken, bizlerin kullandığı şubat ismi Süryanicedeki ‘şabat’ sözcüğünden Türkçeye geçmiş.

Kaynak: 2

[zombify_post]

Yazar East

İlluminati Tarafından Öldürüldüğü İddia Edilen 10 Ünlü İsim

Tarihin En Güzel 10 Kadınının İlginç Güzellik Sırları