in , ,

Roma İmparatorlarının Hiper Gerçekçi Heykelleri Yapan Sanatçı “Salva Ruano”

İspanyol sanatçı Salva Ruano, ünlü Roma imparatorlarının heykellerini hiper gerçekçi bir tarzda yeniden yaratarak bu idealize edilmiş görüntüyü yeniden yapılandırmayı amaçlıyor.

“The Césares de Roma” projesi, klasik Roma heykellerinin gerçekçi versiyonlarını yaratarak, gerçekçilikle geçmişi hayata döndürmeyi amaçlıyor. Bu proje, Roma tarihinin en ünlü yüzlerinden bazılarının yepyeni bir şekilde yeniden tasarlanmasını içeriyor.

Proje web sitesine göre, bu proje; Roma’nın en kötü şöhretli isimlerinden dördüne odaklanıyor: Jül Caesar, Augustus, Caligula ve Nero.

Heykeller silikon dökümler kullanılarak özenle üretildi ve daha sonra yüz özellikleri boyalar ve gerçek insan saçı kullanılarak özenle uygulandı. Her saç, yüze ve kafaya dikilir ve daha sonra kesildi, bu da inanılmaz derecede gerçekçi bir etki yarattı.

Bu hiper-gerçekçi yaklaşım ile Roma imparatorları, Roma iktidarı, her şeye gücü yetme ve otorite için idealize edilmiş görüntüler olmaktan çıkıyor ve daha insani ve tanınabilir hale geliyor.


Julius Caesar

Örneğin Jül Sezar’ın canlandırması, gür gri kaşları ve geriye çekilmiş bir saç çizgisi olan orta yaşlı bir adamı temsil ediyor. Kaşları hafifçe çatılmış ve bakışları odaklanmış, azimli bir hükümdar ve tecrübeli bir savaşçı izlenimi veriyor. Senatörleri tarafından yapılan suikasti, MÖ 1. yüzyılda Cumhuriyetten İmparatorluğa geçişi katalize ederek, Roma tarihinde ikonik bir an olarak tarihe ve edebiyata yansıdı.


Augustus

MÖ 1. yüzyılda Roma tarihini karakterize eden çalkantılı savaşlar ve iç çekişmelerden sonra Augustus’un saltanatı ‘Pax Romana’ olarak adlandırılan göreceli barış ve uyum zamanı olarak görülüyordu. İdari reformları, Roma emperyal yönetiminin gündemini oluşturdu ve genellikle etkileyici, zorlu bir lider olarak kabul edildi.


Caligula

Serinin üçüncü heykeli, MS 37’de imparator olan Caligula’yı tasvir ediyor. İmparatorluğu süresince yaptığı çılgınlıklarla ve acımasızlığı ile adından söz ettiren Caligula’nın elinde bulundurduğu güç, onun için bir zalimlik gösterisiydi.

Sayısız insan öldürdü ve kimisini küçük düşürücü uygulamalarla cezalandırdı. Vahşi hayvanları, ölüm cezası almış mahkûmlarla besliyordu. Bir atı konsül olarak atadı. Kendisini tanrı olarak ilan etti ve tapınakta bulunan heykeline o gün giydiği kıyafetlerin aynısını giydirdi. Halktan topladığı yüksek vergilerle kendisine villalar, çiftlik evleri inşa ediyor; Iulia Bazilikası’nın çatısından aşağıdaki insanlara para atıyordu. MS 41’de Augustus anısına düzenlenen oyunların son gününde suikaste kurban gitti.

( https://gizibu.com/dunyanin-gelmis-gecmis-en-kotu-insani/ )


Neron

Serinin son heykeli imparator Nero’yu tasvir ediyor. Belki de en kötü şöhretli Roma imparatoru olan Neron, şehvetli alışkanlıkları, adaletsiz davranışları ve zalim yönetmi ile hatırlanıyor. Roma’yı yaktığı genel kanı olsa da kesin bir sonuca ulaşılamamış.

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Yazar Bay Yorum

1000 Yıllık Mickey Mouse Broşu(!)

Aralarında İnsan da Olmak Üzere, Bulduğu Her Şeyi Yiyen Tuhaf Adam “Tarrare”