in

Ölümüne Bir Müzik Aletinin Sebep Olduğu 7 Kişi

1. Elizabeth Jackson – Flüt ile vuruldu

David Mills, 25 Mart 1751 gecesi hizmetkârı Elizabeth Jackson’la sıcaklıklı bir tartışmaya girdiği sırada flüt pratiği yapıyordu. Kadın, kaba bir şey söyleyen Mills’e bir şamdan fırlattı. Kapıcı ve uşak onları ayırmadan önce Mills kadına misilleme yapmak için sol şakağına flütüyle vurunca olanlar oldu.

Jackson bu olaydan sonra dört saat daha hayatta kaldı, yürüyebildi fakat mantıklı bir konuşma yapamadı. Hizmetçi arkadaşları, kafatası kırıkları için ne yazık ki tesirsiz bir rehabilitasyon olan kanını almaya karar verdiler. Hemen peşinden bir operatör çağrıldı ancak onu hayatta tutmaya yetmedi. Daha sonra Mills’in duruşmasında operatör, Elizabeth Jackson’ın kemiklerinin zayıf olduğunu ve o nedenle can verdiğini öne sürdü.

2. Louis Vierne – Org resitalinden bitkin düşerek can verdi

Enstrümanların kralı olduğu söylenen orgun, atletik dayanıklılığı olan bir sanatçıya ihtiyaç duyduğunu belki bilirsiniz. 67 yaşında olan Louis Vierne, 2 Haziran 1937’de Notre Dame katedralinde bir resital vermek zorunda kaldı. Vierne, son akoru çaldıktan sonra -sanki kalp krizinin yarattığı tesirde olduğu gibi- çöktü. Ancak ne yazık ki bunu konseri dinlemeye gidenlerden bazılarının resitalin bir parçası olarak değerlendirdiği ortaya çıktı.

Sözgelişi konsere katılan Galyalılardan biri Vierne’nin bu hareketini “trajedik” olarak değerlendirip takdir etti. Hemen peşinden cansız ayakları orgun pedalına düşen Vierne konusunda konseri dinlemeye gidenlerden birinin ise o anları “efendisi için ağlıyor gibi görünen, hayranlık uyandıran enstrümandan alçak bir sızlanma duyuldu” diye not ettiği ortaya çıktı.

3. James “Jimmy The Beard” Ferrozzo – En “suçsuz” sanılan müzik aleti piyano tarafından ezildi

Bir piyano tarafından ezilmek çoklukla çizgi filmlerde gördüğümüz bir şey olsa da James Ferrozzo’nun başına gelenler bir çizgi filmden dahi daha garip. San Francisco’da Condor Club isimli bir gece kulübünde bir kadın dansçı ile mekanın görevlisi erkek arkadaşı James Ferrozzo’nun arasındaki yanlış anlaşılma can aldı. Dans gösterisine göre lider dansçı Carol Doda ikinci kattan beyaz kuyruklu piyano ile aşağı indiriliyordu. Bu sırada her nasıl olduysa piyanona ansızın aşağı düştü ve altında kalan Ferrozzo yaşamını yitirdi.

4. Linos – Lir isimli müzik aleti ile öldürüldü

Efsanevi Antik Yunan’ın en büyük müzik öğretmenlerinden biri olan Linos, Herakles’i talebe olarak aldı. Tarihçi Diodorus Siculus’a göre yarı-yaradan Herakles “ruhunun tembelliği sebebiyle kendisine öğretileni takdir edemedi” ve bu yüzden sert bir kınamadan sonra hiddete kapıldı ve Linos’u liriyle öldürene kadar dövdü.

Herakles, yargılama esnasında bir tür daha önceki savunma yasasını kuşkulu bir şekilde savunma olarak kullandı ve temize çıkarıldı fakat olan hocası Liros’a oldu. Perişan Linos, talebesi Herakles’in bir lir ile döverek öldürdüğü bir müzik öğretmeni olarak tarihe geçti.

5. Sophia Rasch – Piyano ile gelen ölüm

George Bernard Shaw’un “cehennem müzikal amatörlerle dolu” şeklindeki şakasını Susannah Koczula’dan daha iyi kanıtlayan kimse olamaz. 10 yaşında olan Carl Rasch’ın bakıcısı Susannah Koczula eşiyle beraber Carl’ı, kardeşi Clara’yı ve semtten arkadaşları Woolf’un dikkatini dağıtarak hanelerinde bir soygun gerçekleştirdi. Koczula’nın kocası, mücevherleriyle çıkmadan önce Carl ve Clara’nın annesi Sophia Rasch’ı bağlayıp boğdu. Sonrasında olayla alakalı Woolf, “Piyanoya vurdu,” diye konuşurken; 1894’te yargılanan Susannah Koczula konusunda Carl Rasch “Susannah’nın birkaç sefer piyano çalmaya çalıştığını gördüm. Susannah piyano çalamadı” şeklinde ifade vererek annesinin piyanoya bağlanarak öldürüldüğü iddialarını güçlendirdi.

6. Marianne Kirchgessner- Sonradan yasaklanan müzik aleti “cam mızıka”yı çalarken edinilen sinir bozukluğu

Benjamin Franklin, 1761’de cam mızıkayı (veya armonikayı) buluş ederek müzik dünyasına ölümcül bir bela getirdi. Müzik tarihçisi Karl Pohl, 1862’de “Birkaç ülkede polis tarafından yasaklanmıştı” diye yazarken, Karl Leopold Röllig 1787’de “Kulağı dolduran yalnızca hafif hava dalgaları değil, bu arada büyüleyici titreşimler ve daimi gerginliktir. Çanaklar kaseler, korkunç, hem de ölümcül hastalıklar üretebiliyor” şeklinde yazmıştı.

1808’de Avrupa’nın önde gelen cam armonika virtüözü Marianne Kirchgessner 39 yaşında can verdiğinde, arkasında kuşkulu enstrümanı çalarken gerginlik yaşadığına konusunda bir hayli iz bırakmıştı.

7. Charles Ratherbee- Trompet çalmasından meydana gelen akciğer hastalığı

1845’te bir yaz günü, bir trompetçi Charles Ratherbee, kendi bahçesinde yer kiralayan ve kendisinin patates ekmeyi tasarıladığı yere tohum eken Joseph Harvey ile dövüş etti. Harvey Ratherbee’nin karşı gelmesiyle baş başa kalınca Ratherbee’yi dirseğiyle yere düşürdü. İki hafta beş gün sonra, Ratherbee can verdi.

Harvey, Ratherbee’nin ölümü nedeniyle gözaltına alındı ancak bir doktor başka bir katili tespit etti: trompet! Ratherbee’nin tanı konulmamış akciğer hastalığı, müzik kariyeriyle daha da kötüleşmişti. Cerrah, Harvey’in adam öldürme davasında, “Bir trompetin üflenmesi hastalığı netlikle artıracaktır” diye konuştu. “Trompet çalmaya uygun vaziyette olup olmadığı” sorulduğunda operatör açıkça “Hayır” diye cevapladı. Harvey salıverilme etti ve ertelenmiş mapus cezasına çarptırıldı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Okullarda Verilen En İlginç Cezalar

Evden Çalışma İçin İpuçları: