in

Neofobi

Yenilik korkusu denilen neofobi nedir?

Neofobi, yenilik korkusu demektir. Yeni olan şeylere bağlı olarak gelişen daimi ve anormal korku vaziyetidir. Başlangıç düzeyinde başka bir deyişle daha hafif halindeyken rutinden vazgeçmemek ve yeni şeyler tecrübe etmekten korkmak halleriyle ortaya çıkar. Çoklukla yaşlılarda ve küçük çocuklarda görülür, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Bilhassa gıda neofobisi çok yaygındır.

Neofobi belirtileri nelerdir?

Neofobisi olan kişiler her şeyi kontrol altında tutma gayreti içinde olurlar. Neofobik kişiler takıntılı, titiz ve kontrolcü bir yapıya sahip olur. Kendilerini sosyal hayattan olabildiğince soyutlarlar. Yorucu derecede kontrolcü olan neofobik kişiler, her şeyin kendilerine sorularak yapılmasını isterler. Ters takdirde çok sinirlenirler. Kişi, bu akış devam ettikçe daha kontrolcü, daha asabi olur ve insanlardan uzak durmayı seçenek eder. Bununla beraber çöküntü gibi meseleler da ortaya çıkar.

Yenilik korkusu erken yaşlanmaya kapı aralıyor

Yenilik korkusu olan neofobi, 1-2 yaşlarında çocuklarda dahil olmak üzere her yaşta görülebiliyor. Çeşitli sebeplere veya ani bir olaya bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Kişinin yeniliğe kapalı olmasına ve korkmasına kapı aralıyor. Neofobi konusunda yapılan araştırmalar neticeninde bu korkunun erken yaşlanmaya kapı araladığı ve ömrü kısalttığı anlaşıldı.

Neofobik kişiler, her şeyi kontrol etmeye çalışırken yalnızca psikolojik açıdan değil, bu arada fiziksel olarak da yorulurlar. Bununla birlikte sinir ve stres üst düzeyde izler. Bu konuyla alakalı fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, neofobisi olan farelerin yerleri değiştirildi ve reaksiyonları gözlendi. Nofobisi olan farelerde yer değişimi yaşadıklarında, insanlarda da depresyon ve stres halinde artan glikokortikoid hormonun yükseldiği görüldü. Bu araştırma neticeninde neofobik farelerin diğer farelere göre daha tez yaşlandığı ve daha az yaşadıkları saptadı.

Neofobi rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Neofobi, psikoterapi ile uygun şekilde rehabilitasyon edilebilir. Bilhassa bilişsel davranışçı rehabilitasyon, en fazla yarar gösteren psikolojik müdahaledir. Bu müdahaleler fobiden etkilenen üç bileşenin rehabilitasyonuna dayanmaktadır; davranışsal bileşen, fiziksel bileşen ve bilişsel bileşen.

Davranışsal bileşen maruz kalma yoluyla rehabilitasyon edilir. Fert, alışmak ve korkuyu yenmek için korktuğu şeylere kontrollü bir şekilde maruz kalır. Fiziksel bileşen anksiyete düzeyini azaltan gevşeme teknikleri ile rehabilitasyon edilir. Bilişsel bileşen ise yeni şeyler hakkındaki işlevsiz düşüncelerin normale döndürülmesi ile düzeltilir.

Gıda neofobisi nedir?

Gıda neofobisi, insanların yeni veya alışılmadık yiyecekleri yeme korkusu olarak tanımlanır. Çoğu yeme bozukluğundan farklıdır. Gıda neofobisi bilhassa yürümeye başlayan çocuklarda ve küçük çocuklarda yaygındır. Ekseriyetle bir ferdin yeni şeyler tecrübe ve riziko alma düzeyiyle alakalıdır. Yiyecek neofobisi yüksek olan insanlar yalnızca yeni yiyecekleri tecrübeye direnmekle kalmaz, bu arada tecrübe ettikleri yeni yiyecekleri kötü olarak değerlendirirler. İnsanların çoğunlukla yeni şeylerden korkması ve bildikleri şeyleri seçenek etmesi çok normaldir. Bir takım insanlar diğerlerinden daha neofobik olsa da, çoğu insan bir dereceye kadar gıda neofobisi yaşar. Kişinin gıda neofobisinden muzdarip olup olmadığını anlamak için yapılan testler vardır.

Gıda neofobisi kapı aralar?

Genetik, hem gıda neofobisinde hem de genel neofobi de ehemmiyetli bir etken olarak öne çıkıyor. Araştırmalar, gıda neofobisinin takriben üçte ikisinin genetikten kaynaklandığını gösteriyor. Psikososyal etkenler de bir çocuğun gıda neofobisi rahatsızlığını geliştirmesine kapı aralayabilir. Küçük çocuklar ebeveynlerin yemek tercihlerini dikkatle izlerler ve anne baba bir takım yiyecekleri yemekten kaçınıyorsa, bu vaziyet çocuğu negatif etkileyebilir.

Bazen gıda neofobisi direk etrafsal bir olaydan kaynaklanır. Sözgelişi gıda zehirlenmesi yaşayan bir kişi bu olaydan sonra yeni şeyler yemekten kaçınır. Bu, beynin yeni ve rizikolu yiyeceklerin vücuda girmesini engelleme teşebbüsü olarak görülebilir.

Gıda neofobisi tedavisi

Çocuğa sevmediği bir yemeği yemesi için baskı yapmak veya yemediği için cezalandırmakla tehdit etmek gibi şeyler çözümden ziyade kötü meselelere kapı aralar. Çözüm olarak çocuklara sevmedikleri bir şeyin tadına baktıklarında ödül verilebilir veya ebeveynler sevmedikleri veyahut yeni yiyecekleri çocukların önünde neşeyle yiyerek örnek olabilirler.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

İlk Evcilleştirilen Hayvan Hangisi?

Antroposen Çağı: