in

lişki Merdiveni Nedir? Bu Merdivenden Nasıl İnilir?

Konu romantik ilişkiler olduğunda her gün yeni bir kavramla tanışıyoruz. Günümüzde ismini sık sık duyduğumuz ilişki merdiveni de bunlardan biri! Relationship escalator, veyahut Türkçe isimiyle ilişki merdiveni, “sıradan ve normal” bir aitin geçtiği evreleri dile getiriyor. Kimileri bu sıradanlığın hayaliyle yaşarken kimileri ise bu döngüyü kırmak, başka bir deyişle merdivenden kaçmak istiyor. Peki ilişki merdiveni tam olarak ne demek, bu merdiven hangi basamaklardan oluşuyor ve bu merdivenden kaçmak olası mü? Tüm bu suallerin yanıtını sizler için araştırdık ve derledik. Toplum dayatmalarının bir neticesi olan ilişki merdivenine konusunda bilmeniz şart olan her şey burada! İşte son vakitlerin en popüler konularından ilişki merdiveni ile ilgili bilmeniz gerekenler…

İlişki merdiveni nedir?

İlişki merdiveni, öncelikle yazar Amy Gahran tarafından kullanılmaya başlanan bir kavram. Bir aitin yasal kabul edilmesi için izlenmesi şart olan adımları ifade eden bu kavram, toplumun romantik ilişkiler hakkındaki dayatmalarını da kapsıyor. İlişki merdiveni, “doğru” bir birlikteliğe giden basamakları şu şekilde sıralıyor:

 1. Randevuya çıkmak
 2. Duygusal ve cinsel açıdan tek eşli hale gelmek
 3. İlişkiyi tanımlamak, ona ad koymak
 4. Birlikte yaşamak
 5. İzdivaç etmek
 6. Mal varlığını ve gelirlerini birleştirmek
 7. Çocuk sahibi olmak
 8. Beraber yaşlanmak

Peki ilişki merdiveni konusunda bu kadar kötü olan şey ne?

Tek eşli olmak, beraber yaşamak, izdivaç etmek veyahut çocuk sahibi olmakta hiçbir mesele yok! Buradaki asıl problem, toplumun bu şekilde bir ilişki yaşamamız için üzerimizde baskı kuruyor olması. Toplum, sıhhatli bir ilişki için olması ve olmaması gerekenlerin hududunu net bir dille çiziyor. Bizler de bu kalıplaşmış yargılara uymak, geleceğimizi ona göre yapmak zorunda kalıyoruz.

İlişki merdiveni ne vakit bir sorun teşkil etmeye başlıyor?

Bu merdiven, yani toplumun beklentileri, klasik bir heteroseksüel ilişki için şekillenmiş. Yani bu basamaklar, orta sınıfa üye bir kadınla yeniden orta sınıfa mensup bir erkek ilişkisi için ideal olabilir. Ancak bu merdivende izdivaç etmek istemeyen, çocuk sahibi olmak istemeyen, izdivaç etse dahi birlikte yaşamak istemeyen çiftlere yer yok. Pek tabii LGBT+ çiftlere de! Tüm bu basamaklar, başka bir deyişle beklentiler, hayatlarımızı istemediğimiz istikametlere sürüklüyor. İzdivaç etmeyen kadınlar hanede kalmış olarak kabul ediliyor veyahut erkeklere hanesi geçindirmenin tüm sorumluluğu yükleniyor. Oysa ne kadınlar anne ne de erkekler baba olmak zorunda! Hem de çiftler; ne kadar mesut olurlarsa olsunlar tek eşli olmak, aynı hanede yaşamak veyahut izdivaç etmek zorunda değiller. Toplumun tüm bu dayatmaları, klasik ilişki merdivenini çıkmak istemeyenler için yükten başka bir şey değil.

İlişki merdiveninin en kötü yanlarından biriyse geri dönüşün olanaksız olması!

İlişki merdiveni konusunda en büyük problemlerden birinin de bu merdivenin geri dönüşe müsaade etmiyor olması. Elbette bir evlilik yaptıktan sonra ayrılabilir, çocuklarınızı yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Burada kast edilen şey, bir kere birlikte hayata basamağına çıkan bir çiftin hanelerini ayırmasının ve hemen peşinden ilişkilerine mutlu bir şekilde devam etmesinin pek de olası olmadığı. Benzer bir şekilde bir kere tek eşliliğe karar veren bir çiftin yine çok eşliliğe dönmesi de pek olası olmuyor. Başka bir deyişle daha önceki basamaklara inmek, bir nevi aitin sonunu getiriyor.

Peki bu beklentilerden nasıl kurtulacağız?

Aslında birçoğumuz bunu yapıyoruz! Bilhassa de milenyum gençliği, toplumun dayattığı tüm bu kaideleri bir bir itiraz ediyor. Şayet kendi hayatınıza kendiniz istikamet vermek istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça kolay:

 • Kim olduğunuza ve ne istediğinize karar verin. Bunu bir defa keşfettiğinizde ileride yapmak istedikleriniz de netlik kazanacak. Kim olduğunuzdan utanmayın! Toplumun sizi bastırmasına müsaade etmeyin. Yalnız değilsiniz. Bugün dünyanın pek çok yerinde binlerce insan, toplumun dayatmalarıyla savaşıyor.
 • Hudutlarınızı çizin. Bilhassa de ailenize karşı. Bazı zaman ailelerimiz bizleri evlilik ve çocuk ile ilgili sıkıştırabiliyor. Bu noktada yapılabilecek en mantıklı şey bu konularla alakalı konuşmak istemediğinizi net bir dille belirtmek.
 • Kendi etrafınızı oluşturun. Yalnız olmadığınızı önceden de söylemiştik! Sizin gibi düşünen insanlarla bir araya gelin, tartışın ve fikirlerinizi paylaşın. Kendinize, en ehemmiyetlisi de etrafınıza zarar vermediğiniz sürece hayatınızı dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Öldüren Sis

Netflix’in Çok Konuşulan Yeni Türk Dizisi “Bir Başkadır”