in

Kızarmış Tavuk Hakkında Bilmediğiniz 5 Gerçek

Konu fast food olduğunda akla gelen ilk yiyeceklerden biri kızarmış tavuk. İster nugget ister tavuk parmakları isterse kızarmış kanat olsun, bu yemeği sevmeyen birini görmek güç   dünyanın her yerinde sevilerek tüketilen bu bol kalorili gıda, perhizlerimizin en büyük düşmanı   Ancak muhteşem tadı tüm buları unutmamızı sağlar   Hele bir de çeşitli çeşit soslar varsa çıtır tavuklar bir anda dünyanın en muhteşem yemeği oluveriyor   Çıtır tavukla alakalı önceden duymadığınız gerçekleri araştırdık. İşte her çıtır tavuk düşkünün bilmesi şart olan çıtır tavuk gerçekleri…

1. İskoçlara veyahut Antik Mısırlı teşekkür edin

Ne İskoçlar ne de Antik Mısırlılar kızarmış tavuğun mucidi olarak akla gelmese de bu iki topluluğunda kızarmış tavuğun ortaya çıkışında bir tesiri olduğuna inanılıyor. M.Ö 5 bin ve 7 bin seneleri arasında tavuklar, Güneydoğu Asya’da evcilleştirilmeye başladı. Hemen peşinden Batı Afrika’ya ve Orta Doğu’ya dağıldı. Orta Doğu’dan ise Antik Mısır’a geçti. Mısırlılar lezzetli tavuk etini hem firavunlara hazırladı hem de piramitleri inşa eden köleler için pişirdi. Tavuk buradan Yunanistan’a, Akdeniz’in geri kalanına ve oradan da Britanya’ya gitti. Amerika’da tüketilen, hepimizin yakından tanıdığı kızarmış tavuk; işte burada hayat buldu. İskoçlar tavuğu haşlamak yerine kızartmayı seçenek etti. Tabii net bilgilere erişmek son zamanlarda dahi oldukça zor. Bir hayli yemek tarihçisi tavuğu kızartmaya ilk karar veren kişilerin Afrikalı köleler mi yoksa Avrupa orijinli güneyler mi olduğuna emin olamıyor. Tek bildikleri kızarmış tavuğun orijinlerinin güneye uzandığı.

2. Amerika’nın güneyi ise kızarmış tavuğu kızarmış tavuk yapan yer!

İlk kızarmış tavuk tarifi, Amerika’da 1825 seneninde yayımlanan “The Virginia Housewife, Or Methodical Cook” ismindeki bir kitapta bulunuyor. Kitap, Mary Randolph tarafından kaleme alınıyor ve Amerika’nın ilk yemek kitabı olarak kabul ediliyor. Tarif, son zamanlarda kullandığımız tarifler benziyor. Bu tarifte tavuk temizleniyor, unlanıyor, tuzlanıyor ve hemen peşinden güzelce kızartılıyor. O senelerde bu tarif, oldukça özel bir yemek. Zira et ücretleri fazlasıyla yüksek ve bu yemekleri pişirmek emek istiyor. Bu yüzden kızarmış tavuğun sık sık yenildiğini göremiyoruz.

3. Ayrımcılık, enteresandır ki kızarmış tavuğun lezzetlenmesine yardımcı oldu

Amerika’nın güneyindeki köle yasaları, kölelerin domuz veyahut sığır sahibi olmasını yasaklıyordu. Ancak tavuklar yasaklanmayacak kadar ehemmiyetsizdi, bu yüzden köleler tavuk yetiştirebiliyordu. Dolayısıyla o vakitlerde köleler, ellerindeki bu eti lezzetlendirmek zorundaydı. Vakit içerisinde kızarmış tavuk yemek, siyahilerle ilişkilendirilir oldu. 19. asırda bir yazar, siyahilerin elinden tavukların alınması vaziyetinde açlıktan can verebileceklerini yazdı. 1915’te yayınlanan bir filmde ise siyahiler açgözlülükle kızarmış tavuk yerken gösterildi. Bununla beraber tüm bu korkunç olaylar, enteresandır ki kızarmış tavuğun lezzetini katladı. İç savaş ve sonrasında Gordonsville’de yaşayan kadınlar, trenlerdeki yolculara kızarmış tavuk satmaya başladılar. Zira 1960’lardan önce yasalar, siyahilerin çoğu lokantaya girişini yasaklamıştı. Bu yüzden siyahiler; yolcu ederken ayakkabı kutularının içerisinde yemek taşıyor, saklıca bu yemekleri tüketiyordu. Kızarmış tavuk ise uzun saatler süresince bozulmadığı için yolcularda tüketilebiliyordu.

4. Tanınmış kişi kızarmış tavuk zinciri KFC’nin kurucusu Albay Sanders, başarıyı bir gecede yakalamadı

Hepimizin yakından tanıdığı fast food zinciri KFC’nin tonton amcasını anımsıyorsunuzdur  Albay Sanders, gençliğinde benzin istasyonu işletmeciliğinden tezgahtarlığa kadar bir hayli iş yaptı. İlerleyen senelerde ise kızarmış tavuğu pişirmenin çok daha hızlı ve lezzetli bir yolunu keşfetti. Tavukları öncelikle düdüklü tencerelerde pişiren Albay, hemen peşinden özel baharat karışımıyla lezzetlendirerek kızarttı. Bu yemeği Corbin’de açtığı bir lokantada satmaya çalışsa da ne yazık ki başarılı olamadı. Ardından bu tarife Kentucky Fried Chicken ismini vererek yeni bir lokantada servise sundu. 65 yaşında başarıyı yakalayan Albay, bugün hepimizin severek tükettiği KFC’nin temellerini attı. 1964 seneninde lokanta zincirini sattığında ise hali hazırda 600 şubesi vardı. Son zamanlarda KFC’nin 155 ülkede 18 binden fazla şubesi bulunuyor.

5. Kızarmış tavuk tüm dünyaya mal edilmiş bir yemek

KFC, Güney usulü kızarmış tavuğu tüm dünyaya sevdirse de yemeğin orijinlerinin bambaşka yerlere eriştiğini biliyoruz. Uzakdoğu’dan Afrika’ya, kuzey ülkelerinden Orta Doğu’ya pek çok kültürde kızarmış tavuklu tariflere rastlayabilirsiniz. Son zamanlarda bilhassa Amerika’da İtalyan, Endonezya veyahut Kore usulü kızarmış tavuklar bulabilirsiniz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yağmur Sonrası Toprak Kokusu Neden Olur?

Çarpıcı Fotoğraflar Çekmek İçin iPhone Kamera Ayarları