in

Karavan Hayali Kuran Herkesin Yaptığı 7 Hata

1. Alabileceğiniz en büyük karavanı almak zorunda değilsiniz

Karavanınızda oldukça fazla vakit geçireceğinizi düşünürsek, rahat olmak istersiniz. Çok küçük bir şey seçmek yolcunuzun konforunu bozabilir. Ancak bu, alabileceğiniz en büyük karavanı almanız gerektiği mananına gelmez. Daha küçük bir aracın sürülmesi ve park yapılması daha kolaydır. Ayrı olarak, bir hayli ulusal parkta, otobanda ve daha pek çok yerde uzunluk kısıtlamaları var. Bu yüzden karavanınızın boyutunu seçerken tüm bu ayrıntıları aklınızda bulundurmanızda yarar var. Bilhassa otobanlardaki boyut hudutları araştırın ve buna göre bir model seçmeye özen gösterin.

2. Sıfır yerine ikinci el karavana yönelmeyi düşünebilirsiniz

Pek çok kişi ücretlerden dolayı ikinci el karavan almaya yöneliyor. Sıfır ürünlerin çok daha temiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, kullanılmış bir karavan satın aldığınızda aslında bu karavanın ilk sahibininin ilk birkaç yolculukta ortaya çıkan meseleleri hallettiği mananına gelebilir. Karavanın içine sizin de yaptırmayı düşündüğünüz bir takım modifiyeler yaptırmış olabilir. Bu yüzden ikinci el karavanlara da bakabilirsiniz. Her vakit sıfır ürün almak ihtiyaç duyulan değil.

3. Taşıma kapasitesini kontrol faktörüz ihtiyaç duyulan

Karavanlar büyük olduğu için, içine sığdırabileceğiniz her şeyi kolayca taşıyabileceklerini düşünebilirsiniz. Ekseriyetle karavan ne kadar büyükse o kadar çok yük taşıyabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak tüm karavanlar tasarımlarına bağlı olarak değişik özelliklere sahip. Her birinin ise yük taşıma kapasitesi değişik. Kapasitesinden daha fazla yük taşımaya zorlamak karavanınıza zarar verebileceği gibi karayollarında ceza kesilmesine de kapı aralayabilir. Bu yüzden karavan alırken, ihtiyacınız olan taşıma kapasitesine göre seçmek ihtiyaç duyulan.

4. Karavanınızı aracınızla çekecekseniz, çekme kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız

Pek çok kişi karavanlarını şahsi araçlarına bağlıyor ve çekiyor. Veyahut bunun için bir römork kullanıyor. Şayet bir römork satın almayı düşünüyorsanız veyahut karavanınızı otomobilinizle çekecekseniz kesinlikle onların çekme kapasitesini de göz önünde bulundurun. Aracınını çekme kapasitesi için çok ağır bir karavan satın almamaya dikkat edin. Bir römork satın almayı tasarılıyorsanız, mevcut aracınızın ağırlığı çekecek donanıma sahip olduğundan emin olun. Değilse, yeni bir çekici araç için bütçe ayırmanız veya değişik bir karavan türü düşünmeniz gerekebilir.

5. Aracınıza çok fazla modifikasyon yapmamaya dikkat edin

Bilhassa “van life ” hareketinin patlamasıyla bir hayli karavan sahibi, araçlarını daha yaşanabilir ve estetik açıdan daha hoş hale getirmek için satış sonrası modifikasyonlar yapıyor.

Ancak, yüksek tavan veya değişik yolcu ve sürücü koltukları gibi modifikasyonlara sahip bir karavan satın alma ile ilgili dikkatli olmalısınız. Zira bu modifikasyonların çoğu özgün araç üreticisinin tasarımları kadar güvenli olmayabilir ve olası bir kaza vaziyetinde hayatınızı rizikoya atabilirsiniz. Sözgelişi, özgün tavanı bir minibüsten çıkarmak ve yeni bir yüksek tavan ilave etmek, yolcuları çevreleyen metal destek kirişlerini ortadan kaldırır.

6. Size uygun iç tasarımı seçmelisiniz

İlk sefer karavan kiralarken veyahut alırken, istediğiniz iç tasarımı düşünmeniz sahiden ehemmiyetli. Sözgelişi, çocuklar için ayrı alanlara ihtiyaç duyan bir aile misiniz? Yanınızda büyük eşyalar getiriyor musunuz? Açık konsepti seviyor musunuz yoksa değişik hayat alanları mı istiyorsunuz? Tüm bunları ayrıntılıca düşünüp karar vermeniz sizin için çok daha iyi olacak.

7. İlk alımınızda servet harcamayın

Neden? Bir karavanda ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu harbiden anlamak vakit ve tecrübe gerektirir. Bu yüzden ilk seferinde mükemmel bir karavan alamazsınız. Zira karavan kullanmadan ona değin ihtiyaçlarınızı bilemezsiniz. Bu yüzden ilk sefer karavan alırken, bir servet harcamak yerine daha sonra değiş tokuş edebileceğiniz veyahut satabileceğiniz bir modeli seçenek edin.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Hangi Yazarla Ev Arkadaşı Olsan Gül Gibi Geçinirdin? [TEST]

39 Bin Yaşında Nesli Tükenmiş Bir Canlı Bulundu