in , , , ,

Karantina Günlerinde Eve Kapanıp Okunabilecek En İyi 10 Kitap

1. Körlük – Jose Saramago

1998 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarın en ünlü romanlarından birisidir. Konusu, körlüğün salgın hastalık gibi yayıldığı bir toplumda korku ve paniğin hakim olması sonucu ahlaki değerlerin çökmesidir. Kitapta olaylar adı bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen bir şehrinde geçer; hiçbir kahramanın adı yoktur, herkes sıfatları ile anılır. Nokta ve virgül dışında hemen hiç noktalama işareti olmadan yazılmıştır.


2. The Book of M – Peng Shepherd

Yzar distopik bir kurgu içinde “Gölgesizlik” temasını işlemiş. İnsanlar gölgelerini kaybediyorlar ve bununla birlikte bütün anılarını, sevdiklerini, kendilerini hatta en sonunda yemek yemek, tuvalete gitmek gibi en temel ihtiyaçlarını bile unuttukları bir noktaya geliyorlar. Yavaş yavaş bu illete yakalanan insanların artmasıyla dünyanın yok olmanın eşiğine geldiğini görüyoruz. Her şey önce yavaş yavaş başlıyor. Gölgesizliğin uğramadığı ülkeler, şehirler olayları uzaktan izliyor. Önce kimse pek önemsemiyor, ta ki onların da başına gelene kadar…


3. Mahşer – Stephen King

Usta yazar Stephen King’in en başarılı kitaplarından biri Mahşer’de 20’ye yakın esas kahraman var ve haliyle kitap doğal olarak 1400 sayfayı bulan epik bir destan halini alıyor. Her destanda olduğu gibi iyiler, kötüler, zayıflar, kahramanlar, çekişme ve iyi ile kötü arasında amansız, zamansız, mekansız bir savaş var. Olayların örgüsü, hikayelerin yavaş yavaş birbirine bağlanması ile ayrı bir incelemeye hak kazanmış bir eserde; yüzlerce kurgu, kişi ve mekanı muhteşem harmanlamıştır.


4. Veba – Albert Camus

Camus’un 1957’de Nobel Edebiyat Ödülü almış bu romanın içerisinde farklı bölümler var. İlk bölümde olan olaylar karakterlerin etrafında  işleniyor, onu takip eden bölümde yazar vakanivüs gibi o dönemi, vebanın ve insanların durumunu betimliyor. Albert Camus’un mükemmel bir betimlemeriyle aşama aşama başlangıçtan bitişine kadar, hastalığın safhalarını, karakterlerin değişimini, koskoca bir şehrin ve hatta insanların değişimini betimliyor yazar.


5. Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez

Kolera Günlerinde Aşk, bırakılmış bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşkının öyküsü. Gabriel Garcia Marquez’in, ustalığı, bu öyküyü bir destana dönüştürüyor: aşkın, deli-akıllı, yabanıl-evcil, tensel, romantik tüm biçimlerinin pastoral bir şiirin büyüsüne büründüğü bir destan. Marquez’in, insancıl mizahı, sürekli olarak duyuruyor kendini. Bu nitelikleriyle, Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marquez’in başyapıtı sayılan Yüzyıllık Yalnızlık’ın yanında tartışılmaz bir biçimde yerini alıyor.


6. Uzay Mikrobu – Michael Crichton

Amerikalı yazar Michael Crichton’un 1969 yılında yayımladığı bilimkurgu gerilim romanının konusu, ABD’nin uzaya göndermiş olduğu bir askeri araştırma uydusu küçük bir kasabaya düşmesi ile başlıyor. Uyduyu almak üzere bölgeye giden ekibin radyo teması aniden kesilir. Ekiptekilerin hepsi ve yeni doğmuş bir bebek ve yaşlı bir alkolik dışında kasabadaki insanların tamamı ölmüştür. Askeri uydunun uzaydan şimdiye kadar bilinmeyen çok ölümcül bir virüsü de beraberinde getirmiş olduğundan şüphelenen yetkililer bölgeyi karantinaya alırlar ve virüsün sırrını çözmeye çalışırlar.


7. Ölümcül Tür – Guillermo Del Toro & Chuck Hogan 

Oscarlı Pan’ın Labirenti filminin yaratıcısı Guillermo del Toro ve Hammet Ödüllü Chuck Hogan, insanlar ve vampirler arasındaki tüm insanlığı tehdit eden korkunç savaşı anlatan bu destansı romanda hayal güçlerini bir araya getirmiş. New York’u pençesine alan vampir virüsü sokaklara taşmaya başlayınca, çok büyük bir mücadele de başlar. Setrakian’ın ve bir avcı ekibinin yardımını da yanına alan Eph, çok geç olmadan, bu bulaşıcı hastalığı yok etmenin ve eşiyle oğlunun da bulunduğu şehrini kurtarmanın bir yolunu bulmak zorundadır.


8. Veba Yılı Günlüğü – Daniel Defoe

Daniel Defoe’nun, 1665 yılında Londra’yı etkisi altına alan veba salgınını anlatan kitapta, salgın sırasında beş yaşında olan yazarın, hastalığın Londra’da nasıl ortaya çıktığını ve kenti nasıl etkisi altına aldığınıanlatmış. Hastalığa karşı insanların ruh halini ve tepkilerini, sağlık, ekonomi ve toplumsal düzeyde alınan tedbirleri, hastalığın nedenleri ve tedavi yöntemlerine ilişkin tartışmaları birinci tekil ağızdan kitabında anlatmış.


9. Antilop ve Flurya – Margaret Atwood

Distopya severler için harika vakit geçirttirecek kitap, “Black Mirror” tarzı gelecek öngörüleri, biraz 1984 tarzı baskıcı otoritelerin karışımı ve çok daha fazlası var kitapta. Okuduğunuz her an nasıl oldu da daha önce okumadım bu kitabı diye düşündürecek bir eser. 


10. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu – Haruki Murakami

Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. “Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu” 21. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kült yazar Haruki Murakami’den bilimkurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden, Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman. “Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin.’’

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Dünya Çapında Rekorlar Kırmış, En Çok Satan 10 Kitap

Hiç “E” Harfi Kullanılmadan Yazılan Ve Çevirilen Kitap “Kayboluş”

Doğaüstü Güçler Üzerine Yazılmış 10 Eski Gizemli Kitap!

Guinness Rekorlar Kitabı’nın Ortaya Çıkaran İlginç Tartışma

[zombify_post]

Yazar East

Pandemi, Epidemi ve Salgın Arasındaki Fark Nedir?

Efsane Filmlerin Unutulmaz Karakter Rollerini Reddeden 10 Ünlü Oyuncu