in

Jüpiter ve Satürn "Birleşecek"

Bu yıl 21 Aralık tarihinde yüz yıllardır olmamış bir olay alana gelecek: Jüpiter ve Satürn, çift seyyare gibi gözükecek. Bu kavuşum, dünyanın her yerinden gözlemlenebilecek.

Bu sene 21 Aralık, kuzey yarımkürede yalnızca sene en uzun gecesi olmakla kalmayacak. Gaz devi Jüpiter ile Satürn, 21 Aralık’ın gün batımında dünyanın semanda birbirlerine yaklaşacak ve çift seyyare gibi gözükecek. Yaşanacak bu olayın daha da alaka çekici yanı ise bu olayın Orta Çağ’dan sonra ilk sefer yaşanacak olması.

Rice Üniversitesi’nden gökbilimci Patrick Hartigan, bu iki seyyarenin hizalanmasının oldukça nadir olduğunu dile getirdi. Ayrı olarak olayın 20 senede bir gerçekleştiğini belirten Hartigan, 21 Aralık’ta yaşanacak olan bu kavuşmanın, seyyarelerin birbirlerine yakınlıkları nedeniyle çok daha nadir görüldüğünü ifade etti.

Son olarak 4 Mart 1226’da gerçekleşmişti

Hartigan, gece semanda bu iki seyyare arasındaki daha yakın bir hizalama için 4 Mart 1226 tarihine gidilmesi gerektiğini ifade ediyor. Güneş Sistemi’nde bulunan bu iki gaz devi, yaz aylarından bu yana birbirlerine yaklaşmaya devam ediyor.

Hartigan, mevzubahis bu kavuşum konusunda şunları söylüyor: “21 Aralık akşamı, iki seyyare dolunayın çapının 5’te biri oranında birbirinden uzakta, çift seyyare gibi gözükecek. Teleskop kullanan çoğu kişi, iki seyyaresi ve en büyük uydularından birkaçını aynı görüş alanında görebilecek.”

Bu kavuşumun en iyi gözlemlenebileceği nokta ekvator yakınları olsa da Dünya’daki her yerden gözlemlenebilecek. Ancak Hartigan’a göre gözlemciler ne kadar kuzeydeyse ufukta kaybolmadan önce seyyareleri görebilmek için o kadar az vakitleri olacak.

Peki, bu iki gaz devinin birleşimi bir kez daha ne vakit yaşanacak? Profesör Hartigan, Jüpiter ve Satürn’ün bir sefer daha bu kadar yakın ve yüksekte 15 Mart 2080 tarihinde görülebileceğini bundan sonra ise 2400’e kadar böyle bir birleşmenin yaşanmayacağını ifade etti. Başka bir deyişle astronomi tutkunları şimdiden teleskoplarını hazırlasın.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

İsveçli Girişim, Otonom Yük Araçlarını Tanıttı

Bilim İnsanları, Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirdi