in , ,

İnsanoğlu Dünyadan Birden Bire Yok Olsa Gezegenimiz Nasıl Bir Hal Alırdı?

Dünya üzerindeki milyonlarca canlı türünden biri olan insan soyunun aniden yok olduğu varsayılım. Peki insandan sonra neler yaşanır ve dünya nasıl bir yer olurdu? Yazar Alan Weisman’in “The World Without Us” (Bizsiz Dünya) kitabında öngördüğü dönemlere göre modellenmiş yaşanacak olasılıklar…

İlk Hafta

Yok oluşun ardından birkaç saat sonra tüm ışıklar sönecek, çünkü santrallere yakıt sağlayacak kimse kalmayacak. Rüzgar türbinleri de bakımı yapılmadığı için duracaklar. Nükleer santraller birkaç yıl çalışmayı sürdürecek fakat ürettikleri elektrik arz fazlası olacağı için kendilerini güvenli moda alacak.

10 Gün Sonra

Market ve buzdolaplarındaki gıda maddeleri bozulmaya başlayacak. Evimizde beslediğimiz hayvanlar dışarı çıkamadıkları takdirde ölmüş olacaklar. Ama onlar için dışarı çıkmak demek hayatta kalmak demek değil. Fare, sıçan gibi hayvanlar insanoğlunun yokluğundan istifade, evleri talan etmeye başlayacak.

6 Ay Sonra

Kentlerde artık yaban hayat baş göstermeye başlayacak. İnsanlar yüzünden yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalan vahşi hayvanlar gerçek yuvalarına dönmeye başlayacak ki corona pandemisi sırasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında bunun bir benzerini gördük.

1 Yıl Sonra

Güneşışığının ulaştığı her yerde bitki popülasyonu artmaya başlayacak. Otoyollar, park alanları ya da asfalt çatlaklarında otlar bitmeye başlayacak. Bina duvarlarında büyüyebilen bitki ve ağaç popülasyonu arttıkça binalar zarar görmeye başlayacak. Doğal süreçler sonucu yangınlar ve seller olmaya başlayacak. Dolayısıyla insan ürünü olan her şey yanıp kül olmaya başlayacak. Bu durum, ortaya azot çıkmasını sağlayacak ve bundan beslenen bitkiler yönetimi ele geçirmeye başlayacak.

5 Yıl Sonra

Bitkiler, 5 yılın ardından her yeri kaplamış olacak ve bir zamanlar insanların kullandığı, çocukların koşup oynadığı parklarda ve çim alanlarda kendi kendilerine fidanlar büyümeye başlayacak. Ağaç popülasyonu şehre, binaların olduğu tarafa doğru yayılmaya başlayacak. 15. yüzyılda terk edilen Kamboçya’daki Angkor Tapınağı öerneğinde olduğu gibi ağaçlar gelişigüzel büyümüş ve dallarını duvarlara dolamış olacak.

20 Yıl Sonra

Aslında 20 yıl sonra insansız bir yere neler olabileceğinin yaşayan bir örneği var: 1986’da Ukrayna’da gerçekleşen Çernobil faciasından sonra boşaltılan Pripyat şehri. Şehri detaylı bir şekilde inceledikten sonra göreceksiniz ki, nükleer bir felaketten sonra bile yaşam devam ediyor. Yine bu süre zarfında dondurucu soğukların yaşandığı yerlerdeki binalar, duvarlarının çatlaklarında biriken suların donup genleşmesinden dolayı zarar görecek. Bitkiler bu genleşmenin büyüttüğü çatlaklardan sızıp rutubetin de etkisiyle çatlakların içinde ilerlemeye başlayacak.

25 Yıl Sonra

Kırsal kesimlerde insandan iz kalmayacak ve deniz seviyesine yakın olan şehirleri su basacak. Gökdelenlerdeki camlar sürekli darlaşıp genleşme baskısına dayanamayıp kırılmaya başlayacak. Boşalan ve harabe haline gelen bu gökdelenlerin yeni sahipleri güvercinler ve hamamböcekleri olacak. Hamamböcekleri kaldıkları yerden, kitapları ve bilumum şeyleri yiyerek, yaşamaya devam edecekler. Soyları tükenme eşiğine gelen kurtlar, insanoğlunun yokluğunu fırsat bilip çoğaldıkça çoğalacaklar.

40 Yıl Sonra

Termitlerin açgözlülüğü ve küflenme sonucu özellikle kırsal kesimlerdeki evler artık yerle yeksan olmaya; bina duvarlarında biriken tuzlar, duvarı oluşturan taşları itmeye başlayacak. Betonlardaki çürüme artık barajları da etkileyecek ve özellikle sıkıştırılmış kaya veya topraktan yapılma barajlar birer birer yıkılmaya başlayacak. Bunun doğal sonucu olarak ortaya çıkan korkunç su kütleleri önüne çıkan her şeyi silip süpürecek.

50 Yıl Sonra

Köprüler bakımsızlığın etkisiyle korozyon, yani paslanma sonucunda çökmeye ve yok olmaya yüz tutacak. Çürüme, köprüleri taşıyan ve binlerce ton taşıma kapasitesine sahip çelik kablolardan başlayacak.

75 Yıl Sonra

Artık kullanılmayan otomobiller bulundukları yerin iklimine göre değişen hızlarda çürüyecek. Kuru iklimdeki araçlar daha uzun sürede, nemli iklimdekiler daha kısa sürede çürüyecek.

100 Yıl Sonra

Çürümeye başlayan köprüler çökmeye başlayacak. Köprüyü taşıyan çelik halatlarda başlayan korozyon, köprülerin sonunu getirecek. Fotoğraf filmleri uygun koşullarda 300 yıla kadar dayanabilir. Ama elektrikler kesildiği için bu süre fazlasıyla azalacak ve nemin etkisiyle fotoğraf filminin ana maddesi olan selüloz asetat bükülmeye başlayacak ve bizden geriye görsel hiçbir malzeme kalmayacak. Judean Çölü’ndeki Ölü Deniz Parşömenleri, iklimin kuraklığı ve güneş ışıklarından uzak olasından ötürü 2000 yıldır çürümemiş olsa da bu faktör, bizim kitaplarımız için geçerli değil ve yani tüm kitaplar yok olmaya başlayacak.

150 Yıl Sonra

Gökdelenler ve diğer yapılar, artık kuşların, tarla farelerinin ve dolayısıyla kedilerin yaşam alanları haline gelecek. Köpekler türleri için öngörülen ise popülasyonu artan kurt sürüleriyle kaynaşıp daha vahşi bir tür haline gelecekler. İnsanoğlunun yok olmasına belki de ençok denizde yaşayan canlılar sevinecek. İnsan yok olduktan sonra en hızlı değişim ve temizlik muhtemelen denizlerde olacak, ayrıca denizdeki avlanma biteceği için popülasyonlar arttıkça artacak.

200 Yıl Sonra

Çok dayanıklı olsa bile Eyfel Kulesi de yıkılmaz değildir. Normal şartlarda korozyondan korumak için her 6-7 yılda bir boyanan ve bakıma giren bu yapı, korozyona yenik düşüp yıkılacak.

300 Yıl Sonra

Yüksek mühendislik ve inşaat teknolojisi ile yapılmış sembol yapılar korozyondan nasibini alacak ve rüzgarın etkisiyle yıkılacak. Empire State, altındaki topraktan dolayı yavaş yavaş eğilecek ve yerçekimine dayanamayıp yerle bir olacak.

500 Yıl Sonra

İnsanoğlu yok olduktan 500 yıl sonra belki de insan medeniyetine dair hiçbir yapı, en azından hiçbir modern beton yapı kalmayacak. Romalılar tarafından bulunan betonun ilk hali yaşamaya devam edecek belki ama daha sulu bir içeriğe sahip modern beton zamana boyun eğecek.

1000 Yıl Sonra

İnsana uygarlığına dair hemen hemen tüm izler silinmiş olacak. Her yer bitki, her yer doğa. Betondan, demirden, çelikten eser kalmayacak.

10.000 Yıl Sonra

10.000 yıl sonra beton, demir, çelik, kağıt, kısaca her şey çürümüş olacak. Ama sanmayın ki insan yapımı hiçbir şey kalmayacak. 10 bin yıl sonraya kadar dayanacağı öngörülen 3 adet yapı var: Çin Seddi, Piramitler ve Rushmore Dağı’nda olduğu gibi kayalara oyulmuş eserler. Çin Seddi daha uzun bir süre varlığını sürdürebilecek. Piramitler de kum tarafından kapatılana kadar yeryüzünü süslemeyi sürdürecek. Rushmore Dağı kafadarlarının binlerce yıl daha yeryüzünde kalması öngörülüyor, çünkü tek düşmanı rüzgâr.

35.000 Yıl Sonra

Bu maddeden sonrası biraz daha derin. İnsana ait hemen hemen hiçbir şey kalmadığı için, Dünya artık insanın doğaya verdiği hasarı gidermekle meşgul. Bu hasarlardan biri de kurşun. İnsanoğlunun endüstriyel atıkları sonucu toprakta birikmeye başlayan kurşun, 35 bin yıl sonra topraktan temizlenmiş olacak.

100.000 Yıl Sonra

Karbondioksit (CO2) seviyesi, insan öncesi dönemlerdeki seviyelerine çıkacak ama bu sürecin beklenenden daha da uzun sürebileceği de söyleniyor.

250.000 Yıl Sonra

Çok uzun zaman önce paslanmış olan kasalardaki plütonyum bombalarının plütonyum seviyeleri, yeryüzünün doğal radyasyonu içinde yok olup gidecek.

7 Milyon 200 Bin Yıl Sonra

Rushmore Dağı kafadarları, asteroid çarpması ya da güçlü bir deprem olmadıktan sonra varlıklarını sürdürmeye devam edecek. PCB ve dioksin gibi insan yapımı tehlikeli kimyasal bileşikler hala varlıklarını koruyor olacak.

10 milyon 200 Bin Yıl Sonra

Bronz heykeller bu kadar süre sonra bile tanınabilir halde olacaklar.

3 Milyar Yıl Sonra

Yeryüzünde yaşam, her ne kadar bizim hayal edemeyeceğimiz formlarda olsa da, bir şekilde devam ediyor olacak.

4 Buçuk Milyar Yıl Sonra

ABD’deki yarım milyon ton Uranyum-238 maddesi, henüz yarı ömrünü tamamlamış olacak. Dünya, Güneş’teki değişimlere bağlı olarak daha da ısınmaya başlayacak. En az bir milyar yıl boyunca da, ilk zamanlardaki gibi bir mikrobik yaşam, varlığını devam ettirecek.

5 Milyar Yıl Sonra

Güneş’in şişip genişlemesiyle birlikte Dünya ve diğer gezegenler yanarak yok olacak.

Güneş Sisteminin Çöküşünden Sonra

Medeniyetimizden yayılan radyo ve televizyon dalgaları, parçalanmış bir halde olsa da evrende bir yerlerde yolculuk ediyor olacak belki de. Ve kim bilir dünya yok olup gittikten sonra, “biz”e ait bir iz olarak evrenin hangi ucunda kime/kimlere ulaşacak…

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Dünyanın Gördüğü En Büyük 5 Kitlesel Yok Oluş

Dünya Tarihindeki En Garip 5 Doğal Felaket

Tarih Boyunca Efsane Haline Gelmiş 5 Kayıp Kıta

Dünyanın En Dayanıklı Hayvanı “Tardigrad”

[zombify_post]

İspanyol Ekibi “Deportivo de La Coruna” Taraftarı Maçlarda Neden Türk Bayrağı Açıyor?

Dünyaca Ünlü “Çığlık” Tablosunun 1994 Yılındaki Garip Çalınma Öyküsü