in

İlk Kez Cüce Zürafa Gözlemlendi

Bilim insanları, vasati normal bacak ölçülerinden daha kısa ve daha kalın bacaklı cüce zürafalar gözlemlediler. Zürafalardaki bu vaziyetin neden kaynaklandığı ise daha net olarak bilinmiyor.

Uganda’da araştırma yapan bir grup bilim insanı, 2015 seneninde Murchison Şelalesi Ulusal Parkı’nda alışılmadık ölçülerde bir Nubia zürafası ile karşılaştılar. Son zamanlarda Etiyopya, Kenya, Uganda, Güney Sudan ve Sudan’da bulunan Nubia zürafası, geçmişte Kuzeydoğu Afrika’nın tamamında yaygın olan bir türdü. Ancak şu an Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mısır ve Eritre’de nesli tükenmiş vaziyette.

Gimli ismindeki bu Nubia zürafasının boyu sadece 2 metre 74 santimetre ve bu normalde ortalama 4 metre 90 cm olan zürafa boylarının hemen hemen yarısı kadar. Gimli’nin boyun uzunluğu normal ölçülerdeyken bacakları oldukça kısa ve normal bir zürafa bacağından çok daha kalın.

Bu ilginç gözlemden takriben 3 sene sonra ise bilim insanları bu defa Namibya’daki özel bir çiftlikte 2 metre 54 cm uzunluğunda bir Angola zürafası gözlemlediler. Ekip bu zürafaya ise Nigel ismini verdi. Yapılan araştırmalar ve ölçümler sonrası, bu değişik boy uzunluklarının ve bacak yapılarının cüceleşme kaynaklı olduğu neticenine vardılar.

Nigel, yıllarca yavru bir zürafa sanılmış:

Araştırmayı yürüten Zürafa Savunma Vaktfı araştırmacılarından eş yazar Emma Wells konuyla alakalı olarak ‘Namibyalı rençper yıllar süresince Nigel’i düzenli olarak görmüş olmasına karşın, ancak bizim gözlemlerimizden sonra Nigel’in bir çocuk değil, tam manasıyla yetişkin bir erkek zürafa olduğunu fark etti.’ diyerek Nigel’in genç bir zürafa sanıldığını belirtmiş.

Cücelik, kemik ve kıkırdak büyümesini etkileyerek orantısız büyüklükte kollara, bacaklara, kafaya veya gövdeye sebep olabilen genetik bir vaziyet ve tabiatta insanlar dışında köpeklerde, ineklerde ve domuzlarda da görüldüğü biliniyor. Zürafalarda ise ilk sefer örnekleri ile karşılaşıldı. 

Cüceleşmenin neden net olarak bilinmiyor:

Zürafaların neden cüceleştiğine konusunda daha net bir bilgi bulunmasa da genetik koddaki rastgele değişinimlerin, düşük genetik çeşitliliğin veya soy içi çiftleşmenin bu duruma kapı aralamış olabileceği düşünülüyor.

Bilim insanları, cüceliğin davranışları ve sosyal statüleri etkileyip etkilemediğini gözlemleyebimek için hayatları boyunca Gimli ve Nigel’i izlemeyi tasarılıyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Twitter, Donald Trump'ın Hesabını Askıya Aldı

Şehir Hayatını İstemeyenlere Özel Prefabrik Baraka: Jupe