in , , ,

Gerçek Dalton Kardeşlerin Gerçek Hikayesi

Red Kit’in başının belası Dalton Kardeşler’i çizgi film ve çizgi romanlardan tanımış olsak da gerçek Daltonlar 1890-1892 yılları arasında oldukça aktif olmuş bir hırsız çetesiydi.

Orjinal ismi ile Lucky Luke çizgi romanının yaratıcıları Maurice de Bevere ve René Goscinny, 1800’lerin sonunda vahşi batıda yaşamış Dalton Kardeşler çetesinden ilham almışlardı.

Beş çete üyesinden üçü kardeş oldu için Daltonlar (Dalton Gang)  ismiyle anılıyorlardı. Banka ve tren doygunlarında uzmanlaşanolan çete, 1892’de Coffeyville, Kansas’da kalkıştıkları bir banka soygununda iki kardeş ve iki üyenin öldürülmesinden sonra dağılmıştı. Sadece Emmett hayata kalmış ve kaçmıştı.

Çete birçok tren ve banka soygunu yapmış, sayısız insanı da öldürmüşlerdi. Bu soygunların başarısı, her yakalandıklarında kaçmayı başarmaların dolayı kendilerini yenilmez görmeye başlamışlardı.

Çete lideri Bob Dalton ünlü suçlu Jesse James’in yaptığı her şeyin fazlasını yapabileceğini söyleyerek gün ışığında aynı anda iki banka soyabilecekleri iddiasında bulunmuştu ve 5 Ekim 1892 günü bu soygunları gerçekleştirmek üzere harekete geçtiler. Dalton çetesi 5 Ekim sabahı C. M. Cordon & Company’s Bankası ve karşısındaki Ulusal Banka’yı soymaya kalkıştılar.

Emmett Dolton ise plana karşıydı. Bölge yakınında daha önceleri okula gitmişti ve kasabada tanıdıkları vardı. Arkadaşlarının zarar görmesinden korkuyordu fakat Bob kararlıydı ve çatışma olmadan soygunun biteceğini söylüyordu.

Plan şuydu; Bob ve Emmett önce İlk Ulusal Banka’yı, Grat ve çetenin diğer üyeleri Broadwell ve Powers ise sokağın karşısındaki C. M. Cordon & Company’s Bankası’nı soyacaktı.

5 Ekim günü kasabaya girdiklerinde dükkan sahiplerinden biri sokağı süpürüyordu. Kardeşleri fark edince dükkanına girip tüfeklerini hazırladı. Grat, Broadweel ve Powers Condon Bankası’na girerken, Emmett ve Bob da Ulusal Banka’ya girdiler. Bu sırada onları tanıyan adamlardan biri ellerinde tüfeklerle bankalara giren soyguncuları fark etti ve bağırmaya başladı: “Daltonlar bankayı soyuyor!”

Condon Bankası’na giren Grat Dalton öncelikle kasanın boşaltılmasını istemiş fakat sonra para mahzeninin açık olduğunu fark edip oradaki altınların getirilmesini emretmişti. Fakat banka müdürü Grat’a kapıyı açmanın uzun süreceği yalanını söylemiş ve nedense Grat ona inanmış ve beklemeye karar vermişti.

Bu sırada kasabadaki iki dükkan vatandaşlara silah dağıtmaya başlamış, onlar da Condon Bankası’na ateş açmaya başlamışlardı. Bu üçlü de ateş açtı ve çatışma çıktı. Bu sırada Grat hala kapı açılması için banka müdürünü bekliyordu.

Bu sırada Emmett ve Bob Ulusal Banka’ya girmiş, rehinelerini almış ve içinde altın ve nakit olan kasanın açılmasını emretmişlerdi. Altını çantaya koyup dışarı çıkarken bir banka çalışanını önlerine alarak korunuyorlardı. Planları Grat ile patikanın karşısında buluşmaktı fakat soyun haberi kasabada çoktan yayılmıştı. Daha kapıdan çıkarlarken üzerlerine ateş açılmış ve çatışma çıkmıştı. İçeri girip arka kapıdan çıktılar.

Bu sırada Condon Bankası’nda Powers kolundan vurulmuştu. Artık gitme zamanının geldiğini biliyorlardı. Üçlü yan kapıdan çıkarak atlarının olduğu yere doğru gitmeye başladılar. Patikaya vardıklarında Bob ve Emmett ile karşılaştılar. Ellerinde hala para dolu çuvallar vardı.

Daltonlar doğudaki atlarına doğru hareket ederken Grat’ı boğazından vurarak öldürdü. Bob ise kafasından ve kalbinden vurularak ölmüştü. Powers atına binmeye çalışmış, fakat kurşunlar onu da öldürmüştü.

Emmett atına binmeyi başarmış ve uzaklaşmaya başlamıştı fakat Bob’un vurulduğunu fark edince dönüp Bob’u atına almaya çalıştı. Sonuç olarak saçma ile sırtından vurulmuştu. Broadwell kaçmayı başarmıştı fakat o da vurulduğu için birkaç kilometre ötede ölü bulundu.

Tüm bu olayların ardından soygundan sadece Emmett canlı çıkabilmişti. Hem de 23 saçma isabet etmesine rağmen.

Emmett müebbete çarptırılsa da 14 yıl sonra af ile çıktı. Daha sonra Hollywood’a taşındı. Aktörlük, yazarlık yaptı  ve en son emlakçı oldu . 1937 yılında öldüğünde 66 yaşındaydı.

Yıllar sonra Emmett Dalton soygunların ana nedeninin yakalanmaya çalışıldıkları dönemde Heck Thomas isimli federal görevlinin baskısı olduğunu söylemişti.

Kaynak: 2

[zombify_post]

İmralı Adası Hapishanesinden Kaçan Amerikalı Mahkum “Billy Hayes”

Osmanlı Döneminde Kayıtlara Geçmiş Paranormal Vaka “Tırnova Olayı”