in

Geçen Sene Bebeklere En Çok Verilen İsimler

Anne baba adaylarının gebelik sürecinde üzerine en çok düşündüğü konulardan biri de bebeğe verilecek olan isimdir. Cinsiyetin öğrenilmesiyle beraber başlayan bu süreç, hemen hemen doğuma kadar devam eder. Hem de bir takım çiftler, cinsiyeti öğrenmeden de kız ve erkek bebeğe yönelik isim alternatifleri üzerinde düşünmeye başlar.Bebeğin bütün hayatı süresince o isimle anılacağı düşünüldüğünde, aslında ismin çok da ehemmiyetsiz bir ayrıntı olmadığını anlayabiliriz. İşin içine bir de manası, tonu, çağrıştırdığı şey, soyadına uyumu gibi ayrıntılar girdiğinde, konu iyice içinde çıkılmaz bir hâl alıyor.Peki, tüm bu karmaşaya karşın geçtiğimiz sene Türkiye’de bebeklere en fazla verilen isimler neler, merak ediyor musunuz?  

2019 seneninde Türkiye’de 1 Milyon 180 Bin 840 bebek dünyaya geldi

Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı verilere göre geçtiğimiz yıl Türkiye’de 1 milyon 180 bin 840 bebek dünyaya geldi. Bu bebeklerin 605 bin 310’unun erkek, 575 bin 530’unun ise kız olduğu izah etti.

Erkek bebekler için en çok seçenek edilen isim “Yusuf” oldu

Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün izah ettiği verilere göre, 2019 seneninde erkek bebekler için en fazla “Yusuf” ismini seçenek ettik. 8 bin 816 bebeğe verilen Yusuf ismini sırasıyla 7 bin 713 rakam ile Eymen, 6 bin 857 rakam ile de Miraç ismi izledi. Bunların yanında Ömer Asaf, Mustafa, Ömer, Kerem, Hamza, Buyruk ve Miran isimleri de erkek bebekler için en fazla seçenek edilen isimler oldu.

Kızlara ise en çok “Zeynep” ismi verildi

Yıllardır birincilik tahtını savunan Zeynep ismi, 2019 seneninde da kız bebekler için en fazla seçenek edilen isim oldu. 13 bin 420 bebeğe verilen Zeynep isminin hemen peşinden ikinci sırayı 8 bin 586 ile Elif ismi aldı. Üçüncü sırada olan Defne ismi ise 6 bin 886 bebeğe verildi. Bunların yanında Asel, Azra, Asya, Ebrar, Ecrin, Eylül ve Öykü isimleri de kız bebekler için çok fazla tercih edilen isimler arasında bulundu.

Türkiye genelinde en çok kullanılan isimler…

Türkiye geneline bakıldığında, erkekler arasında 2 milyon 737 bin 31 kişi ile en fazla kullanılan ismin “Mehmet” olduğu belirtildi. Bu ismi sırasıyla Mustafa ve Ahmet isimleri izledi. Kadınlarda ise 2 milyon 678 bin 292 kişi ile en fazla kullanılan ismin “Fatma” olduğu izah etti. Fatma’yı sırasıyla Ayşe ve Emine isimleri izledi.

Sadece bir kişide bulunan isimler de izah etti

Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye’de sadece bir kişide bulunan değişik isimler listesini de yayınladı. Bunlar arasında yer alan Dilbere, Farim, Selmanni, Hörem, İsal, Eliyde, Femedi ve Mürinşah isimleri dikkat çekti.

Öner Tugan, Alya Nursen, Bersıyan İsak, Hayat Nuriye, Necip Amir, Sabriye Tezer, Hazni Ayaz, Meşküre Canan ve Mahmut Eyüphan isimleri de yalnızca bir kişide olan çift isimler arasında bulundu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Acil Durumlarda Hayatınızı Kurtarmak İçin 7 Öneri

En Garip İlan (Fazla Kilolulara Ev Yok!)