in

Evde Yapılan Egzersizler Fiziksel Hasarlara Neden Olabilir

Pandeminin ilk aylarında bulaş riski nedeniyle kapatılan, sonrasında mesafeli şekilde spor salonlarının yerini uygulamalar almaya başladı. Vücut geliştirme antrenörü Mesut Ertüzün, “Eğitimcilerin gözetmenliği olmaksızın bilinçsiz yapılan her egzersiz, kas yırtılmalarından kalça yaralanmalarına, kimi zaman da kalıcı hasarlara neden olabilir” uyarısında bulundu.

Aralık 2019’da ortaya çıkmasının ardından tüm dünyayı sarsan 2020 boyunca gerek ekonominin gerekse sosyal hayatın dengelerini bozan koronavirüs salgını, global ölçekte bir dijitalleşme süreci başlattı. Yalnızca sektörler değil, günlük yaşamdaki rutinler de dijital ortamlara taşınırken bunların başında spor faaliyetleri geldi.

Özellikle spor salonlarının salgın tedbirleri kapsamında kapatılan ilk işletmelerden biri olması, dünya genelinde insanları sağlıklı yaşam rutinlerine evlerinde devam etmeye teşvik etti. Bu durum, sağlık ve fitness’a yönelik mobil uygulamaların kullanımında da artış gösterdi.

Yapılan araştırmaya göre sağlık ve fitness uygulamalarının indirme oranları, dünya çapında yüzde 46 artış gösterdi. Buna karşılık pek çok spor salonu online sınıflar açarak fitness eğitimlerini sürdürmeye devam etti, bireysel fitness eğitmenleri ise online danışmanlıklar vermeye başladı.

Egzersizler kişiye özel olarak hazırlanmalı

Akıllı telefonlara indirilen uygulamalar, kişiye özel fitness programı adı altında sundukları programları, genellemeleri ele alarak yaparlar. Oysa her insanın vücut ve kas yapısı, yağ oranı, beslenme şekli ve hareket kabiliyeti farklıdır.

Dolayısıyla programların kişiyi birebir tanıyarak, geçmişteki sağlık sorunlarını ve çeşitli tetkiklerini göz önünde bulundurarak hazırlanması gerekir. Aksi halde bilinçsiz yapılan her egzersiz, kas yırtılmalarından kalça yaralanmalarına, kimi zaman kalıcı olabilecek hasarlar bırakabilir. Bir diğer deyişle mobil uygulamalar, alanında uzman fitness eğitmenlerinin yerini tutamaz.

Evde güvenli spor için uzaktan fitness danışmanlığı almak mümkün

Sosyal mesafe ve hijyen kuralları 2021’de de hayati önem taşıyamaya devam edecek. Pandemi şartlarında evde spor yapmak isteyenler uzaktan fitness danışmanlığı ile riski ortadan kaldırılabilir. Özellikle pandemi sürecinde sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek ve spor yapmak hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

WhatsApp'ın Kullanılabilmesi İçin Sözleşme Kabul Şartı

Zirveyi Yenileyen Bitcoin, 41 Bin Dolar Sınırında