in

Dünyanın En Küçük Hayvanları

Dünyanın en küçük hayvanı: Schindleria brevipinguis

Her insan dünyanın en büyük ve dünyanın en küçük hayvanı hangisi diye merak etmiştir. Hepimiz en büyük hayvanın mavi balina olduğunu biliyoruz, ancak dünyanın en küçük hayvanı veya dünyanın en küçük canlısı kim diye sorulduğunda bir türlü cevaplayamıyoruz. Gelin bu meselenin cevabını öğrenelim.

Dünyanın en küçük hayvanı, 1979 seneninde Avustralyalı bilim insanları tarafından 32 balık ile beraber keşfedildi. Bu balığın ilmi isimi “schindleria brevipinguis” olarak biliniyor. Dünyanın en küçük hayvanı olan balığın standart uzunluğu 7,7 mm’dir ve ağırlığı ise takriben olarak 1 miligramdır. Çok küçük olan bu balığın ömrü vasati 2 ay olduğu için pulları ve dişleri çıkmaz. Schindleria brevipinguis da, tıpkı diğer balıklar gibi yumurtlayarak çoğalır ve tuzlu sularda yaşar. Yumurtadan çıktıktan 20 gün sonra cinsel olgunluğa erişir ve yumurtalarını kayalık olan bölgelere bırakır. Bir dişi, yüz binlerce yumurta bırakabilir. Tabii bu yumurtaların çoğu diğer balıklara yem olur ve çok azı yumurtadan çıkar.

Dünyanın en küçük canlısı olan bakteri

Az önce dünyanın en küçük hayvanı ile ilgili bilgi verdik, ancak schindleria brevipinguis isimli balık tabii ki de dünyanın en küçük canlısı değil. Dünyadaki en küçük canlı, Lawrance Berkeley Milli Laboratuvarı ve Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından bulunan bir bakteridir. O kadar küçük ki, bilim insanları bu bakterinin bir canlının erişebileceği en küçük boyuta sahip olduğunu söylüyorlar.

Bilim insanları, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Rifle şehrinden alınan yeraltı suyunu 0,2 mikrona kadar filtrelediler ve böylelikle küçüğün de küçüğü olan bakteriyi buldular. Burada gözlemlenen bakteriler o kadar küçük ki, bir insanın saç telinin ucuna 22 milyon 500 bin tane ultra küçük bakterinin sığması olası. Bu ultra küçük bakteri bulunmadan önce bir canlının erişebileceği en küçük boyut hakkında tartışmalar vardı. Bu bakteri üzerinde yapılan ve yapılacak olan çalışmaların neticeninde bir canlının erişebileceği en küçük boyut hakkındaki tartışmaların son bulması bekleniyor.

Dünyanın en küçük atı

Dünyanın en küçük hayvanıyla dünyanın en küçük atını karşılaştırdığımızda arada büyük bir uçurum olduğunu görüyoruz. Ancak en küçük hayvan ile en küçük atı mukayese etmek yanlış olur. Yukarıda resmini gördüğünüz türünün en küçüğü olan at, yalnızca 43,18 santimetre ve 27,2 kilogram. Evet şok olmamak elde değil. 2001 seneninde doğan Thumbelina isimli minyatür at, Guiness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en küçük atıdır.

Dünyanın en küçük hamsterı

Dünyanın en küçük hamsterı olan PeeWee, yalnızca 2,5 santimetre boyunda. PeeWee, kolayca 1 TL’nin üzerinde oturabilecek boyuta sahip. PeeWee’nin kardeşleri 10-11 cm boyuna erişti. Böylelikle kendisi dünyanın en küçük hamsterı oldu, en tatlı olanı da desek yalan olmaz herhalde. Siz ne dersiniz?

Dünyanın en küçük yılanı

Küçük büyük fark etmez ben yılandan korkarım diyorsan aşağı inmeye devam et, biz sana birazdan yetişiriz. Dünyanın en küçük yılanı yalnızca 10,1 santimetre uzunluğunda. İlk duyduğunuzda “bu solucan ya” demiş olabilirsiniz, ancak sizi temin ederiz ki bu bir yılan!

Dünyanın en küçük bukalemunu

Şimdi sırada dünyanın en küçük hayvanı demiş olsak hiç yadırgamayacağınız en küçük bukalemun var. İsimi Brookesia micra olan bu bukalemun türü Madagaskar’da yaşamaktadır. Bilinen en küçük sürüngendir, bir kibrit çöpünün ucunda durabilecek kadar küçüktür. Yetişkin bir Brookesia micra’nın boyu 29 milimetre’ye kadar erişebilir.

Dünyanın en küçük kedisi

Dünyanın en küçük kedisi olan Himalayan-Persian cinsi Tinker Acemi, sevimliliği ile gören herkesi büyülemeyi muvaffak oluyor. Çok narin olan bu canlı, çoğunluğa göre yalnızca en küçük değil, bu arada en sevimli kedi. Tinker Acemi, 19 santimlik boyuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en küçük kedisi olarak girmiştir.

Dünyanın en küçük yarasası

Dünyanın en küçük yarasası ve en küçük memeli olan yabanarısı yarasası (domuz burunlu yarasa), 3 santimetre boyunda ve 2 gram ağırlığındadır. Yabanarısı yarasası ilk ismini iri bir yabanarısı ile aynı boyda oluşundan, ikinci ismini ise domuz burnunu andıran burnundan alır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Lezzetli ve Pratik Pandispanya Tarifi

2 Milyondan Fazla Ay Çiçeği Yetiştiren Çiftçi