in

DÜNYANIN EN BÜYÜK TREN SOYGUNU

Sene 1963…Yer İngiltere…

Ufak tefek soygunlar artık Bruce Reynolds’u tatmin etmiyordu ve tarihin en büyük soygunlarından birini yapmaya karar verdi. Bruce Reynolds’un 3-4 kişilik çetesi bu soygun için yeterli değildi ve Londra’da bir başka çeteyi de bu tasarıya kattı. İlk önce ismi bilinmeyen bir destekçi ayarlayan Bruce Reynolds içinde tanınmış kişi soyguncu Ronnie Biggs’in de olduğu 16 kişilik bir ekip kurdu.Bu soygun diğer kolay soygunlar gibi değildi ve en küçük ayrıntınına kadar düşünülmeliydi…

Soyacakları tren Londra-Glasgow seferini gerçekleştiren posta treniydi. Trene en fazla para yüklenen günleri kıdemli bir güvenlik görevlisi Bruce Reynolds’a aktarıyordu. Gün seçilmişti, ekipteki herkes oynayacakları rolü çok iyi çalışmıştı. Bir takım lokomotif kullanmasını öğrenmiş, bir takım vagonları ayırmayı, kimi kaçış rotanını belirlemişti…

Soygundan hemen sonra ise Bruce Reynolds şehri hemen ayrılmamayı yakınlardaki bir hanede beklemeyi tasarılamıştı, ekiptekiler Bruce’a uydular ve soygunun yapılacağı yere yakın bir çiftlik hanesi kiraladılar. Soygundan önce tasarının tüm ayrıntılarını burada haftalarca tasarıladılar, bulgular yaptılar. Artık her şey hazırdı ve ekip treni beklemeye başladı.

7 Ağustos 1963…Saat 18:50…

Glasgow’dan yola çıkan tren Londra’ya doğru yol almaya başladı. Saat 04:00 civarı trenin Londra’ya varması tasarılanıyordu. Tren 12 vagondan oluşuyor ve içinde 72 personel görev alıyordu. Bu posta treninde normalde 300 bin sterlin olması gerekiyordu lakin araya evvelki günlerde tatil girmesi hasebiyle tren 2,5-3 milyon sterlin civarında para taşıyordu. Bruce Reynolds bu günü bilhassa seçmişti. Artık tren Londra’ya varmak üzereydi.

8 Ağustos 1963…Saat 03:00…

Soygunculardan iki kişi istasyondaki ışıkları yeşilden kırmızıya çevirdi. Tren istasyonda durdu, yedek makinist David Whitby yeşil ışığın uzun müddet yanmadığını görünce oradaki görevliye bakmak için aşağıya indi. Bu sırada soyguncular trene girdi ve David geri döndüğünde soyguncular tarafından bayıltıldı. Makinist ise çoktan tesirsiz hale getirilmişti ve artık trenin başında soyguncular vardı. Tren soygunun gerçekleştirileceği yere doğru tren hareket etmeye başladı.

Saat 03:25…

Tren Bridego Köprüsü’ne getirildi ve orada durduruldu. Soyguncular vagonlardan içeri girmeye başladı ve içerideki personelleri hızlı bir şekilde içinde tesirsiz hale getirdiler. Hepsini kelepçelerle bağlayarak bir tek bir vagonda topladılar. Daha sonra makinistleri de bu vagona getirdiler. Ekibin bir bölümü rehinelerin başında dururken bir bölümü para çuvallarını hızla boşaltmaya başladı. Takriben 20 dakika içinde 128 çuval parayı kamyona aktarmışlardı. Soyguncular toplanarak olay yerinden ayrıldı.

Çete ara yollardan kaldıkları çiftliğe doğru yöneldi. Telsiz ile polis yayınlarını dinleyen ekip takriben 45 dakika sonra çiftliğe vardı. Paraları çiftlik evine taşıyan ekip 2.6 milyon sterlin (bugünün parasıyla 40 milyon sterlin) para çalmışlardı. Para kişi başına takriben 150 bin sterlin olarak bölüşüldü.

Soygundan Sonra;

Polisler olay yerine geldiklerinde hemen büyük bir araştırma başlattılar, çok fazla uzaklaşmış olamazlardı. Soyguncuların tüm gidebilecekleri yerleri kontrol altına aldılar. Otogar, hava alanı, yollar kontrolleri altındaydı. Ancak hiç kimse soygunun yakın etrafına bakmayı düşünmemişti. Her şey Bruce Reynolds’un tasarıladığı gibi işliyordu. Aradan geçen birkaç günün hemen peşinden çete artık burada kalmak istemedi ve çıkma kararı aldı. Ancak bu iyi fikirdi zira dedektiflerden biri ekibin yakın etrafta olabileceğini düşünerek arama çalışmaları başlattı. Nitekim polisler hanesi bulduklarında artık çok geçti, soyguncular gitmişti…

 Bruce Reynolds kaçarken hanesi yakarsa dikkat çekeceğini düşündü, bu yüzden daha sonra adam tutarak çiftliği yakmayı düşündü. Ancak tuttuğu adam hanesi yakmaya geldiğinde polisler çiftliği bulmuşlardı. Çiftlikteki hanede bir hayli parmak izi vardı ve bu sayede soyguncular bir bir yakalandı. Bazıları soygunun hemen hemen peşinden birkaç hafta sonra bazıları yıllar sonra bazıları ise hiç yakalanamadı. Bruce Reynolds takriben 5 sene süresince kaçak hayatı sürdükten sonra 1968 seneninde yakalandı, Ronnie Biggs ise soygundan hemen sonra yakalanmış ancak 2 sene mapus yattıktan sonra 1965 seneninde Wandsworth hapishanesinden kaçmıştır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Dünyanın En Güvenlikli Hapishanesi ADX Florence

VEBA HASTALIĞI VE VEBA MASKESİ