in , ,

Dünyaca Ünlü Markaların İsimlerinin Ortaya Çıkış Hikayeleri

1. Pepsi-Cola

Birçok gazlı içecek gibi, Pepsi de hazımsızlık için çare olarak satılmaya başladı. Hazımsızlığın tıp literatüründeki adı olan “dispepsi” kelimesinden ve tarifin bir parçası olan kola fıstığından ilham alınarak içeceğin adı “Pepsi-Cola” olarak belirlendi.


2. Coca-Cola

Coca-Cola’nın formülü her ne kadar gizli olsa da ismini, tadını veren ana maddeler olan koka yaprakları ve kola fıstıklarından aldı. John S. Pemberton, koladaki “K” harfini “C” ile değiştirerek dünyanın en tanınmış markasını ortaya çıkarmış oldu.


3. Canon

Canon ismini bir Budizm Tanrısı olan “Kwanon”dan almıştı. İlerleyen dönemlerde globale açılma politikasının gereği olarak bu isim, okuması ve yazması daha kolay olan Canon ile değiştirilmişti.


4. Google

Şirketin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’ndeki ilk yıllarında bile, şirketlerinin potansiyelini zaten biliyorlardı. Bu yüzden şirketlerine, matematikteki en büyük sayılardan biri olan “Googol” ismini vermek istediler. Ancak Larry Page’in “googol” yerine “google” yazmasıyla şirketin ismi “Google” oldu ve şirket bu yanlışlık ile bugünkü potansiyeline ulaştı.


5. IKEA

IKEA kelimesi; kurucusunun adının, soyadının, büyüdüğü yerin ve yaşadığı yerin ilk harflerinin bir birleşimi olan bir kısaltma; Ingvar Kamprad, büyüdüğü çiftlik “Elmtaryd” ve bulunduğu İsveç’in güneyindeki kasaba “Agunnaryd”


6. Zara

Zara’nın kurucusu Amancio Ortega, ilk olarak hayranı olduğu Anthony Quinn’in ünlü “Zorba” filminin adını kullanmayı düşündü. Fakat mağazasının “Zorba” adlı bir bara oldukça yakındı. Birbirine yakın olan iki işletmenin aynı ismi taşıması müşteriler için kafa karıştırıcı olabileceğini düşündü ve bu nedenle Ortega, markasından “b” harfini kaldırıp bir “a” eklemeye karar verdi.


7. Amazon

Jeff Bezos’un garajında 1994 şirketin ismi ilk başta Amazon değildi. Başlarda çevrimiçi bir kitapçı olarak tasarlanan şirketin adı “Cadabra” ydı. Bezos’un düşüncesine göre şirket büyülü bir isme sahipti Ancak markanın ilk avukatı Todd Tarbert, Bezos’un kelimesinin “kadavraya” çok benzediğini söyledi. Şirket için başka bir isim arayışı başladı ve nihayet Amazon ismi seçildi ve “dünyanın en büyük kitapçısı” için dünyanın en uzun nehrinin adı seçildi.


8. Lego

Danimarka merkezli olan Lego, ilk başta ahşapta oyma oyuncaklar üretiyordu ve Danca’da “leg got” yani “iyi oyna” kelimelerinin birleşimi Lego ismini ortaya çıkarmıştı ve bugün dünyanın en önemli oyuncak üreticisi ve markalarından biri konumunda.


9. Reebok

İngiltere’de Joseph William Foster tarafından kurulan Reebok, Afrika’da yaşayan ve çok hızlı koşması ile ünlü  bir antilop türü olan “Rhebok” isminden ilhamla üretilmişti ve asalet ve hızı temsil ediyordu.


10. Starbucks

Dünyaca ünlü kahve zincirinin tarihi denizle yakından ilişkili. Starbucks’ın ilk mağazası Seattle’da bir liman kentinde açıldı ve logoda 2 kuyruklu bir denizkızı vardı. Marka sahipleri güçlü bir isim istediği için “st” ile başlayan kelimelere odaklanmaya başladılar. Daha sonra bir diyalog esnasında eski bir maden kenti olan Starbo’dan bahsedilince Bowker’ın aklına Moby-Dick’teki Starbuck geldi ve dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks doğmuş oldu.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Starbucks’ı Dünya Markası Yapan, Howard Schultz’un Büyük Başarı Öyküsü

Yerli Markaların İsimlerinin Ortaya Çıkış Hikayeleri

Bin Yıldır Ayakta Kalmayı Başarmış, Dünyanın En Eski 10 Şirketi

Efsane Müzik Gruplarının İsimlerinin Ortaya Çıkış Hikayeleri

[zombify_post]

Koronavirüs (Covid-19) Hangi Yüzeyde Ne Kadar Yaşıyor?

TRT Arşiv’deki En Fantastik Hikaye: Mezardan Çıkıp, Kendi Helvasını Yiyen Adam!