in , , , ,

Doğru Zannedilen 10 Yanlış Bilgi!

Çin Seddi Uzaydan Görünür

1938 tarihli “Second Book of Marvels” isimli kitabında Richard Haliburton Çin Seddinin ayndan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etti. Ama Çin Seddi sadece en fazla 10 metre genişliğinde ve çevresi ile aynı renkte ve bu da onu bırakın aydan uydudan izlerken bile çıplak gözle görmeyi imkansız hale getiriyor


Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’dur

Federal bir devlet olan Brezilya’da 26 eyalet vardır. Başkenti Brasilia’dır. En büyük şehri ise Sao Paulo’dur. Diğer önemli şehirleri Salvador ve Rio de Janeiro’dur.


Deve Kuşu Saklanmak İçin Kafasını Kuma Gömer

Gerçekte, devekuşları kafalarını tehlikelerden kaçınmak için toprağın altına gömmezler. Tehlike anında kafasını kuma gömmekten daha iyi şeyler yapabilir. Devekuşları iki ayakları üzerinde en hızlı koşan hayvanlardır ve tehlike altında kaçmaları gerektiğinde saatte 64 kilometre hızla koşabilirler. Dayanıklılık da bu kuşlar için pek problem değildir, çünkü tempolu bir şekilde saatte 48 kilometre yol alabilirler.


Balıkla Yoğurt Birlikte Yenirse Zehirler

Bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde sakınca yok. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan ‘histamin’ proteini. Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki ‘histamin’ miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, yoğurtla birlikte tüketmenizin hiçbir sakıncası yok.


Çok Şeker Yiyen Şeker Hastası Olur

Çok fazla şeker tüketimi yapanın ileride şeker hastası olabileceği kanısı tamamen yanlıştır. Çok fazla şeker yemenin şeker hastalığıyla hiçbir alakası yoktur. Ancak şeker ve şeker içeren yiyeceklerin fazla miktarda yenilmesi şişmanlığa neden olur. Eğer kişinin diyabetli olmaya yatkınlığı varsa şişmanlık diyabetin ortaya çıkışını hızlandırır.


Beynimizin Sadece % 10’unu Kullanırız

Beyin hala araştırılması gereken bir organdır. Ancak beynin yüzde 10’unu kullandığımız söylentisi tamamen yanlış. Beynin her yerini her zaman kullandığımızı düşünmesek de aslında kullanıyoruz. 


Kurbağaya Dokunuca Elde Siğil Çıkar

Vücuttaki siğil insana özgü bir virüs nedeniyle ortaya çıkar.  Bu virüse başka hiçbir canlıda rastlanılmaz. Bu nedenle kurbağalara dokunmak elde siğil çıkmasına sebep olmaz. Aksine elinde siğil bulunan birine dokunmak, siğil virüsünü sizlere bulaştırır.


Köpekler Renk Körüdür

Çoğu köpek insanı köpek dostlarının renk körü olduğunu düşünür, hatta bu düşüncenin doğruluğundan emindir. Oysaki köpek dostlarımızın renk vizyonu bizimkinden farklı olsa da dünyayı yalnızca siyah beyaz olarak görmezler. Yani köpeklerin sadece siyah ve beyaz rengi algıladıkları, dünyayı siyah-beyaz gördükleri inancı gerçeği yansıtmaz.


Kelebeklerin Ömrü Bir Gündür

Kelebeklerin ömrü, 2 hafta ile 6 hafta arasında değişiyor. Bazı kelebekler, 3 aya kadar yaşıyor. Örneğin ABD’de yaşayan ‘Kral’ denilen kelebeğin 1 yıl boyunca 4 nesli göç ediyor. Bu kelebek cinsi, Amerika’nın kuzeyinden güneyine kadar göç edip geri geliyor.


Balıkların Hafızası Üç Saniyedir

Yaygın kabul gören bir mit, balıkların en fazla 3 saniye öncesinin bilgilerini hafızalarında tutabileceklerini söyler. Ancak yapılan araştırmalara göre bunun doğru olmadığı, balıkların 4-5 ay öncesine ait bilgileri hatırlayabildiğini, dahası balıkların eğitilebileceğini gösterdi.

Kaynak: 1 2 3 5 6 7


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Dünyadaki 10 İlk Hakkında 10 İlginç Bilgi!

En İlgi Çekici Ve ŞaDünyadaki 10 İlk Hakkında 10 İlginç Bilgi!şırtıcı 15 Bilgiyle Dünyanın “En”leri

Hiçbir Yerde Duyamacağınız Birbirinden Acayip 20 Genel Kültür Bilgisi

Ülke Bayrakları Hakkında İlginç Bilgiler

[zombify_post]

İstanbul’un Dikilitaşlarının Efsane ve Tılsımları!

Ünlü Azerbaycan Şarkısı Ayrılık’ın, Hiç Duymadığınız Hikayesi