in , ,

“Demokles’in Kılıcı” Deyimi ve Efsanesi

Demokles’in kılıcı efsanenin kaynağı, Romalı devlet adamı, filozof ve yazar Çiçero’nun yazıtlardır. M.Ö. 4. yüzyılda Akdeniz’de Sicilya adasında Sirakuza Krallığı Kralı Dionysios ve yakın dostu ve danışmanı olan Demokles olayın baş kahramanlarıdır.

Demokles sürekli, Kral Dionysios’un rahat ve huzur içinde gösterişli bir hayat yaşadığını ve kadar mutlu biri olduğunu çevresine anlatır. 

Bu sözler ve dedikodular birgün Dionysios’un kulağına varır ve Demokles’e tahta oturmanın mutluluğunu onun da tatmasını ister.

Kral aslında, Demokles’e bir ders vermek ve iktidarın aslında ne kadar zor olduğunu göstermek için bir plan yapmıştır.

Krallık tacını tahtını büyük bir tören düzenleyerek Demokles’e verir. Hizmetçilerinden de kendisine yapılan hizmetin aynısının yapılmasını ister.

Demokles büyük bir keyif ve mutluluk içindeyken tahtının üstünde hemen başında yer alan kılıcın at kuyruğuna bağlı bir şekilde sallandığını fark eder ve korkmaya başlar ve dehşete kapılır ama cesaretini ve erkeklik onurunu hiçe saymamak için dayanır.

Sonra Kral dostuna sorar: “Neden yemiyorsun, neden gülmüyorsun?” Kılıcı gösterir Demokles.

Kral acı acı güler. “Evet, ben güçlü bir Kralım ama boynumun üstünde her an kılıçların tehdidiyle yaşıyorum . Büyük güç büyük tehlike de demektir.” diyerek hikanenin finalini yapar.

Demokles’in kılıcı sözünün anlamı, dışarıdan göründüğü gibi makam ve mevkiler çok rahat değildir. Büyük görevlerin büyük sorumlulukları vardır ve her zaman ağır bir yükün altındadırlar.

Halk dilinde “Demokrasinin Kılıcı” olarak yanlış kullanılagelse de deyimin aslı ve hikayesi budur.

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Yazar East

Evini Satmama Direnişi “UP” İsimli Animasyon Filme İlham Olan Kadın

Sahibinden Az Kullanılmış Satılık Mancınık!