in

Darwin’in Böcekler Hakkındaki Evrim Teorisi

Monash Üniversitesi, Darwin’in haşerelerin rüzgarın da tesiriyle uçma yetilerini kaybettiğine değin izah etmiş olduğu evrim kuramını ispat eder cinsten bir araştırma yürüttü.

Charles Darwin, 1858 seneninde ortaya sunmuş olduğu evrim kuramında, tüm canlı türlerinin tabii seçilim yoluyla evrim geçirdiklerini ve geçirmeye devam edeceklerini söylemiştir. Bu evrim türlerini ispat eden bir hayli öğe sunulsa da Darwin’in kuramı birçok bilim insanı tarafından tartışmalara kapı aralamış, kimi insanlar tarafından ise reddedilmiştir. 

Darwin’in evrim kuramının içinde, haşerelerin de evrim geçirdikleri, dünyada giderek uçma yetisini kaybedip artık uçamayan haşerelerin de var olduğu bulunuyordu. Monash Üniversitesi’nde görev yapan bir grup bilim insanı, 161 sene sonra Darwin’in bu kuramını ispat edecek bir araştırma yürüttü. 

Sert rüzgarlar, haşerelerin uçma yetilerini kaybetmelerine sebep oldu

Darwin, adalarda yaşayan ve uçmaya çalışan haşerelerin rüzgarın tesiriyle denize savrulduğunu, uçmaktan en çok kaçınan türlerin ise karada kalıp soylarını devam ettirdiklerini belirtiyor. Adalarda bulunan yoğun rüzgarların kanatların işlevselliğine negatif istikamette tesirde bulunduğunu belirten bu kuram, Monash Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada göz önünde bulunduruldu. 

Monash Üniversitesi araştırmacıları, son derece sert rüzgarlara sahip olan Subantarktik bölgesinde yaşayan ve artık uçamayan haşereleri inceleme altına aldı. Yapılan araştırmalar neticeninde, rüzgarın sahiden de haşerelerin kanatlarına tesirde bulunduğu gözlemlendi. Araştırma, rüzgarların haşerelerin uçmasını zor hale getirdiğini, haşerelerin de bu şartlara uyabilmek için daha fazla kanat çırpmak yerine başka bir yola müracaat etmek zorunda kaldıklarını gösterdi. Bu alışkanlığı edinen haşereler, giderek kanat çırpma adalelerini yitirerek, artık uçamayan haşere türleri arasında bulunmaya başladı. 

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

TikTok, Türkiye'de Temsilci Atayacak

İlk Evcilleştirilen Hayvan Hangisi?