in , ,

COVID-19 Nedeniyle Vefat Eden İlk Sağlık Personeli Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu

Türkiye’deki ilk COVID-19 vakasını karşılayan ekipte yer alan İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti.  

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi dahiliye bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun dün koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle, Türkiye’de Covid-19’a karşı mücadele eden sağlık çalışanları arasında ilk ölüm malesef gerçekleşmiş oldu.

İstanbul Çap Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu’nun hayatını kaybettiğini gözleri dolarak açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; 603 sağlık personelinde de corona virüs olduğunu ifade etti. 

Taşçıoğlu 16 Mart’tan beri kendi fakültesinde tedavi altında bulunuyordu, çok sayıda uzman ekibin olduğu kurul tarafından tedavisi sürdürülen Profesör Doktor Cemil Taşçıoğlu yaşam savaşını kaybetti.

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı. 67 yaşında corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için Nakkaştepe Mezarlığı’nda cenaze namazı kılındı.

İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Genel Dahiliye Bilim Dalı Profesörü olan Cemil Taşcıoğlu, İstanbul Tıp Fakültesi mezunlarına Semiyoloji, Dikey Koridor 2 ve Medical Skills Laboratory 2 gibi dersler vermişti. Taşcıoğlu’nun ayrıca çeşitli dergilerde yayımlanan birçok makalesi bulunuyordu. Taşcıoğlu “İç Hastalıkları Vaka Derlemeleri” ve “Klinisyenin İç Hastalıkları Rehberi – Pratik Yaşam” adlı kitapların da yazarıydı.

Ekşi Sözlük’teki bir öğrencisi Cemil Taşcıoğlu hakkında şunları yazdı:

“Bir yandan bu şekilde ölümünü kabullenemezken bir yandan da “ona böyle işinin başındayken veda etmek yakışırdı” diyorum kendi kendime. Yıllarını verdiği, çok sevdiği fakültesinde…

Her şeyden önce harika bir insandı. Birçok öğrencisinin onun derslerine koşarak gitme sebebi anlatacaklarından ziyade, Cemil h-Hoca’nın kendisiydi. Her dersinde tıbbi anlamda öğrencilerine kattıklarını anlatmaya zaten hiç gerek yok. Tıklım tıklım derslerinde amfide ayakta kalmamak için erken gitmeye çalışırdı herkes. Ayakta kalanlar, merdivenlerde oturanlar olurdu. ne güzel günlermiş.

Vizitlerinde Türkiye’nin her yerinden tanı alamadan gelmiş, komplike hastalara en hızlı şekilde tanı koyar ve tedavisine başlardı. Her girdiği odada hastalara tek tek hal hatır sorardı. Fiziksel temastan kaçınmazdı, elini omzuna koyardı, yanağından makas alırdı, sarılırdı. Pozitif enerjisi o ortamda dalga dalga yayılır, önce hastalarına, ordan asistanlarına ve öğrencilerine geçerdi. Bir odadan diğerine geçerken koridorda birden durup hafta sonu izlediği bir filmden bahsederdi. Bazen bir anısını anlatırdı. Bunların hiçbiri ölümden sonra kurulan abartılı cümleler değil. O ortamda bulunurken de onu aynı hayranlıkla izlerdik. Bütün çapalılar anlar ne demek istediğimi.

Kabullenmekte en çok zorlandığım şey, normalde binlerce insanın uğurlayacağı bu büyük adamın sessiz sedasız gidecek olması. Böyle olmamalı. Salgından sonra bile olsa topluca veda etmeliyiz ona.

Nur içinde yatsın değerli Hocamız…”

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Koronavirüs “COVID-19” Hakkında Sıkça Sorulan 20 Soru ve 20 Cevap

Koronavirüs (Covid-19) Hangi Yüzeyde Ne Kadar Yaşıyor?

Vuhan’da Koronavirüse Yakalanıp İyileşen “Connor Reed”in Anlatımıyla Covid-19

Bill Gates’in Reddit Kullanıcılarının Koronavirüs İle İlgili Sorularına Verdiği Cevaplar

[zombify_post]

Yazar Bay Yorum

Ölmeden Önce Yapılmış En İlginç 10 Son İstek ve Vasiyet

Pablo Picasso’nun Ünlü Tablosu “Guernica”nın İlginç ve Trajik Hikayesi