in

Çin Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Çin, endüstriden teknolojiye, imalattan tüketime, gelirden gidere, silahlardan silahlı güce kadar bir hayli alanda önde gelen ülkeler arasında bulunuyor. Ancak bir tanım var ki, dünyanın neresinde olursa olsun söylendiğinde hemen akla Çin’i getiriyor. Peki ne bu kelime? Elbette ki “dünyanın en kalabalık ülkesi.” Çin ile ilgili konuşulacak pek çok şey olsa da, en çok nüfusundan söz ediliyor. Bu yüzden Çin hakkında nüfusunun yanı sıra daha değişik bilgiler hazırladık. İşte dünyanın en kalabalık ülkesi Çin ile ilgili şaşırtıcı bilgiler.

1. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in aktüel nüfusu 1.439.254.046’dır

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin nüfusu ile dorukta bulunuyor. Nüfus ile ilgili Çin’den sonra 1.380.004.385’lik nüfusuyla Hindistan geliyor. Birleşmiş Milletler, 10 sene içinde dünyanın en kalabalık ülkesinin Hindistan olacağını söylüyor.

2. Çin, kara alanı itibariyle dünyanın en büyük ikinci ülkesidir

Rusya, 17 milyon kilometre’lik yüzölçümü ile dünyanın en büyük ülkesidir. Rusya’nın hemen peşinden 9,6 milyon km’lik yüzölçümü ile Çin gelir.

3. Çin’de takriben 100 milyon insan günde 1 dolar ile geçinmeye çalışmaktadır

Çin, bazen dünyanın en kalabalık ülkesi olmasının avantajlarından yararlansa da, çoğu kez da eksilerini yaşıyor. Çin’de yaşayan 100 milyon insan, günde 1 dolar harcayarak yaşamaya çalışıyor. Nüfusun fazla olması iş imkanını azalttığı gibi, ayrı olarak çalışanların kazançlarını da azaltıyor.

4. Dünyanın en büyük ve en uzun süren trafiği Çin’in Şanghay ülkesinde yaşanmıştır

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in en çok nüfusa sahip olan şehri Şanghay’daki 100 kilometre uzunluğundaki trafik tam 12 gün sürmüştür. Şanghay’da yaşanan bu trafik, uzunluk ve müddet açısından dünya rekoruna sahiptir.

5. Çin’in ilk hanedanı, MÖ 2070 seneninde heyetmiştir

Dünyanın en köklü milletlerinden biri olan Çin’in ilk hanedanı MÖ 2070, ilk imparatorluk hanedanı MÖ 221 seneninde heyetmiştir. 1912’de cumhuriyet heyetmiştir ve 1949’da ise halk cumhuriyeti duyuru edilmiştir.

6. Çin’de telefon kullanırken yürüyen insanlar için kaldırımlarda özel alanlar vardır

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de nüfus meselesinin yanı sıra telefon bağımlılığı çok yaygındır. Telefon kullanırken kaldırımda veya yolda yürüyen insanlar çok kaza yapmış ve kazaya sebebiyet vermişlerdir. Bu yüzden Çin’deki kaldırımlarda telefon kullanırken yürüyen kişiler için özel bir bölüm bulunmaktadır.

7. Çin, Tavyan üzerinde egemenlik istemektedir

Çin; 22 eyalet, beş otonom bölge, dört direk yönetilen şehir ve Hong Kong ile Makao özel yönetimsel bölgesine egemendir ve Tayvan üzerinde egemenlik talebinde bulunmaktadır.

8. Çin’in başkenti Pekin’de soluk almak günde bir paket sigara içmeye eşdeğerdir

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in başkenti Pekin’de hava akılalmaz derecede kirlidir. Uzmanlar, Pekin’de soluk almanın günde bir paket sigara içmekle aynı tesiri yarattığını söylüyor. Tabii koronavirüs karantinası nedeniyle bir hayli ülkede hava kirliliği azaldı, ancak seyir göz önüne alındığında tekrar çoğalması çok sürmeyecektir.

9. Çin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahiptir ve potansiyel bir süper güçtür

Çin ekonomisi, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olmuştur. 2016 itibarıyla nominal GSYİH açısından dünyanın ikinci en büyük, satın alma gücü paritesi (SAGP) açısındansa büyük ekonomisidir. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, en büyük aktif asker sayısına ve en büyük ikinci savunma bütçesine sahiptir. Ayrı olarak Çin, Asya’da yerel bir süper güçtür ve dünyada potansiyel bir süper güç olarak görülmektedir.

10. Çin’de 34.687’den fazla hayvan ve vasküler nebat türü bulunmaktadır

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin ayrı olarak bir biyoçeşitlilik diyarıdır. Çin’de 34.687’den fazla hayvan ve vasküler nebat türü bulunmaktadır; böylelikle biyoçeşitlilik açısından Brezilya ve Kolombiya’dan sonra dünyanın en zengin üçüncü ülkesidir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

İlişkilerin İlerleme Aşamaları ve Süreleri

Ratched Dizisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler