in

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçebilir?

 Eğer sık sık oluyorsa odanın ısısı ve nemini de kontrol etmek gereklidir. Uzmanlar burun tıkanıklıklarında çocuk alerjik midir diye bakarak enfeksiyona bağlı bir sorun var mı bunu anlamaya çalışırlar. Bazen de çocukların burun içi yapılarından dolayı burun tıkanıklığı sorunu yaşaması gözlemlenebilir.

Geniz eti büyümeye başlarsa bundan olabilir fakat tüm bu şartlar normal o zaman odanın ısısına ve nemine bakmak gereklidir. Özellikle kış mevsiminde oda ısısı 21 – 22 dereceyi geçmemelidir. Burun tıkanıklığının önlenmesi için de odanın çok sıcak olmaması gerekmektedir. Nem yüzde 45 ile 50 arasında olmalıdır. Eğer kaloriferler çok yandığı için odanın nem derecesi çok kuruysa yüzde 20’ye kadar düşer. O zaman odanın nemine arttırmak için çok basit tedbirler alınabilir. Bunların başında kalorifere ıslak bir havlu koyulabilir aynı şekilde oda nemlendiricisi de tercih edilir.

Çok sıcak ve çok kuru ortamlarda enfeksiyon da olur burun da tıkanır ve hastalık ilerleyebilir.

 Burun tıkanıklığı nasıl geçebilir?

– Tıkalı olan burnun tuzlu su ile temizlenmesi; burun tıkanıklığının azlamasına ve mikroplardan arınmasına yardımcı olmaktadır.

– Kapalı alanlarda oturuyorsanız oturduğunuz odada bir çaydanlık içerisinde kaynattığınız suyu koyun. Suyun buharının oluşturduğu nem burun tıkanıklığınıza iyi gelecektir.

–  Günde en az 20 dakika uyuduğunuz yatak odasını havalandırın, toz nedeniyle burun tıkanıklığına sebep olabilir. En sık alerjik burun tıkanıklığı nedenleri halıdaki mikroplardır.

– Burun tıkanıklığı yaşanılan süreçte burna bir miktar limon damlatmak da tıkanıklığı açacak yollardan biridir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

Anadolu Efes Taraftarları, Tribünü Microsoft Teams

Recep Tayyip Erdoğan, BiP ve Telegram'a Katıldı