in , ,

Bulunmaz Hint Kumaşı Deyiminin Ardındaki İlginç ve Acıklı Hikaye

Günlük konuşmalarımızda genellikle kinaye yapmak amacıyla kullandığımız “Bulunmaz Hint Kumaşı” deyiminin ardında acıklı bir hikaye olduğunu hiç duymuş muydunuz?

Hindistan, 1612 yılında İngilizler tarafından işgal edildi. İlk iş sömürgeleştirilen ülkeye ticaret merkezi kurmaktı. Dönemin usta çıkrıkçıları tarafından dokunan Hint kumaşları İngilizlerin ilk hedefi oldu.

Demir, kömür ve diğer madenlerin işletilmesiyle birlikte çay ve pamuk üretimi açısından bölge oldukça bereketliydi. Pamuk üretimi oldukça kazançlı bir sektördü. 

Hindistan’ın verimli topraklarında ucuz iş gücüyle üretilen pamuklar gemilerle İngiltere’ye götürülüyor ve kumaş yapılıyordu. Daha sonra tekstil fabrikalarında üretilen bu kumaşların yine Hindistan’a pazarlanması planlanmıştı.

İngilizler pahalı olan el dokuması Hint kumaşının yerine kendi tekstil fabrikalarında ürettikleri kumaşları daha ucuza pazarladılar. Fakat İngiliz kumaşları Hintliler tarafından pek ilgi görmedi. Daha pahalı olmasına rağmen kendi yerli kumaşlarını tercih ettiler.

Bunun üzerine İngilizler Hint kumaşını piyasadan kaldırmak ve kendi ürettikleri kumaşları satabilmek için canice bir yönteme başvurdular. El tezgahlarında kumaş dokumalarını ve düğüm atmalarını engellemek amacıyla Hintli çıkrıkçıların özellikle baş parmaklarını ve ellerini kestiler. Neredeyse 100 bin kişi bu caniliğe kurban olmuştu.

Artık Hint kumaşını dokuyabilecek ustalar olmadığı için Hint kumaşı da bulunmaz olmuştu. Böylece İngiliz emperyalizminin bir sonucu olarak “Bulunmaz  Hint Kumaşı” deyimi ortaya çıktı.

Yıllar sonra Mahatma Gandhi önderliğinde İngilizlere karşı Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesini başladı. Gandhi, Swadeshi ismi ile anılan bağımsızlık hareketini İngilizlerin yasakladığı bu kumaş üzerinden başlatmıştı.


Khadi adı verilen dokumacılık, Hint inancına göre tanrının bir lütfuydu ve halkı birleştiren, bir arada tutan bir etkendi. Gandhi de Hint halkından khadi kumaşı dokumalarını istedi. Hatta ilk olarak da kendisi dokudu.

Bulunmaz Hint Kumaşı’nın etrafında kenetlenen Hindistan halkı  1947 yılında bağımsızlıklarını kazandılar. Bağımsızlığın ardından Gandhi bizzat kendi dokuduğu kumaşı o zaman henüz prenses olan Kraliçe 2. Elizabeth’e göndermişti.

Artık bugün Hint kumaşı kolayca bulunabiliyor fakat Hindistan’da hala geleneksel yöntemlerle khadi dokuyan ustaların sayısı azalmış ve artık haliyle bu kumaşlar makineler tarafından dokunuyor.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

“Taburcu Etmek” Deyiminin Arkasında Destansı Hikaye

“Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu” Atasözünün Hikayesi

Günlük Hayatta Kullandığımız Deyimlerin Ortaya Çıkış Hikayeleri

Sürekli Yanlış Söylenen 20 Atasözü ve Deyimin Şaşırtan Doğru Kullanımları

[zombify_post]

Yazar East

Delik Deşik Olmasına Rağmen Ölmeyen Garip Adam “Mirin Dajo”

Klasikleşen Çizgi Filmler Hakkında Az Bilinen, Kısa Kısa ve İlginç 30 Bilgi