in ,

Bisikletiyle 26 Banka Soyan Olimpik Bisikletçi “Tom Justice”in İlginç Hikayesi

FBI tarafından choirboy (korodaki çocuk) olarak adlandırılan Tom Justice, İngilizcede “adalet” anlamına gelen “Justice” soyadının aksine 26 banka soymuş olimpik bir bisikletçiydi.

1971’de Chicago’nun bir banliyösü olan Libertyville’de doğan  Justice, çocuk yaştan itibaren bisiklet sporuna ilgi duymuştu. Genç yaşta 1000 metre Sprint’te kendini geliştirmiş ve olimpiyat takımına girmeye hak kazanmıştı. Fakat adını tarihe sportif başarıları ile değil kendine has banka soygunu tekniği ile yazdırmıştı.

Bir gün olimpiyatlarda altın madalya alma hayali kuran Justice, sporculuğun yanı sıra kolejden mezun olmasının ardından çok farklı işlerde çalıştı. Bir süre Katolik Kilisesi’nde rahip olmaya heveslenmiş fakat orada yapamayınca ayrıldı. Daha sonra uyuşturucuyla mücadele örgütünde çalışmak istedi. Katıldığı mülakatta  “Sende hiç de uyuşturucuyla mücadele edecek bir tip yok” denilerek ret cevabı aldı.

Profesyonel bisikletçilikte beklediği başarıya da ulaşamayan Justice, daha sonra dalgıçlık yapmaya karar verdi fakat istediği tatmin duygusuna bir türlü ulaşamıyordu ve şansını farklı bir meslekte denemeye karar verdi: “banka soygunculuğu”.

Justice, Kendine has bir soygun biçimi geliştirmişti. Kafasına beyzbol şapkası takıp bisikletle bankaya gidiyor ve başını eğerek sırasının gelmesini bekliyordu. Bu sırada parmak izi bırakmamak için hiçbir şeye dokunmuyordu ve sıra kendisine gelince elindeki notu veznedara uzatıyordu.

“Cebimde bir silah var, hemen parayı çantaya doldur” notunu okuyan çalışanlar bir poşete paraları koyarak Justice’e veriyorlardı. Asla silah kullanmıyor, bağırmıyor ve sessizce bekliyordu. Paraları alınca da dışarıdaki bisikletine binerek hızla oradan uzaklaşıyordu. Justice, 1998-2002 arasında tam 26 bankayı bu şekilde soymuş ve hiç yakalanmamıştı.

Tom Justice, 1998 yılında ilk soygununda çaldığı 15 bin doları, evsizlere dağıtmış, sadece iki dolarlık banknotları hatıra olarak saklamıştı.  Diğer soygunlarından elde ettiği parayı steroidler için harcıyordu. Bankalar soygunları sırasında bir yandan da Olimpiyatlar için hazırlanıyor ve performansını artırmak için doping yapıyordu.

Olayın en ilginç yanlarından birisi de Justice’nin donanmadan askerlerle arkadaş olması hatta bir polisle ev arkadaşı olmasıydı. Ama hiç birisi ondan şüphelenmedi. Varlıklı bir aileden gelen Tom Justice, aslında banka soygunlarını para için yapmıyor, hayata karşı kendisini ispatlamaya çalışıyordu.

Tom Justice, 2002 Martında son banka soygunu sırasında bir polis tarafından fark edildi. Steelman marka özel yapım turuncu bisikletini onu ele vermiş ve 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Justice, cezasının ardından bir donut dükkanında çalışmaya başladı ve hala bisiklet yarışlarına katılıyor.

Tom’u yakalayan dedektif Dexter, aradan yıllar geçtikten sonra onun hakkında şöyle demiştir: “Zeki hırsızlara her zaman saygım oldu. Tom’un kendine has bir tarzı vardı…”

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Stockholm Sendromu’na İsmini Veren İlginç Banka Soygunu

Tarihin En Büyük Tren Soygunu “1963 Royal Mail Soygunu”

Mussolini’yi Bile Ağına Düşürmüş, Meşhur Dolandırıcı “Eyüplü Halit”

Tarihin En Büyük Hırsızlık Olayı, Mona Lisa’nın Çalınma Hikayesi

[zombify_post]

Bir Savaşta Kullanılmış En Büyük Silah: Schwerer Gustav ve Dora

Dünyada ve Ülkemizde Uygulanan Gelmiş Geçmiş En İlginç Vergiler