in

Birkaç Yıl İçinde Hayatımızdan Çıkabilecek Şeyler

100 sene önce bilim kurgu kitaplarında, insanların birbirlerinden uzakta olduklarında iletişim kurmalarına müsaade veren aletlerden söz ediliyordu. O dönem kimse bunlara olasılık vermiyordu. Ancak şimdi cep telefonları, televizyonlar ve diğer elektronik aletler hayatımıza girdi. Tabii ki bunların kullanımının yaygınlaşmasıyla, mektup veyahut telgraf gibi diğer iletişim araçlarının kullanımı azaldı. Sadece teknoloji alanında değil, diğer tüm alanlarda da kimi ürünlerin kullanımı son buldu. Evvelce alışverişlerde kese kağıdı kullanılırken bunların yerini plastik poşetler aldı şimdi ise bez çantalar kullanılıyor. Birkaç yıl içerisinde hayatlarımızdan tamamıyla çıkabilecek olan 9 şeyi yazdık.

1. Plastik ürünler

Plastik su şişeleri ve çöp poşetlerinin kullabımı çok uzun müddet devam etmeyeceğe benziyor. Bilhassa son yıllarda plastik kullanımını azaltmak ile ilgili çeşitli kampanyalar tertip etti. Ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde plastik poşetler kullanılmıyor. Plastik su şişelerinin yerine ise çoklukla cam su şişeleri seçenek ediliyor. Plastiğin tabiata oldukça fazla zarar verdiğini düşünürsek aslında bu hiç de fena değil. Mısır nişastasından ve biyolojik olarak parçalanabilen diğer şeylerden su şileri ve plastik poşetler yapılıyor. İmalatları hala oldukça pahalı, bu yüzden bu biyoteknolojilerin ücreti yüksek. Ancak bu alan gelişiyor ve 20 sene içinde plastik su şişelerini, garip bir fenomen olarak anımsayabiliriz.

2. Şahsi alan kavramı

Birkaç sene önce, Black Mirror’ın sosyal derecelendirmelerle alakalı bir bölümü yayınlandı. Bölümde insanlar günlük hayattaki davranışlarına göre birbirlerini puanlıyorlardı. Bu puanlama ise onların yemekten yolcuya kadar her şeyini etkiliyordu. Muhtemelen bu bölümü izleyen herkes, gelecekte de böyle bir şeyle karşılaşabileceğimizi düşündü. Sosyal ağlar, arama motorları, güvenlik kameraları, veritabanları, biyometri ve yüz tanıma sistemleri sayesinde artık daha az şahsi alanımız olduğu doğru. Başkaları bizi görmeden veyahut yargılamadan bir şeyler yapmak zorlaşıyor.

3. Kablolar ve kablolu ürünler

Şarj aletleri ve kulaklıklar artık kablosuz hale gelmeye başladı. şu an için sadece telefonlar için kullanılan kablosuz şarj aletlerinin yakın vakitte bilgisayarlar ve diğer elektronik aletler için de kullanılması bekleniyor. Böylelikle, kablo kullanımı artık son bulacak.

4. Şaşırtıcı fakat gerçek; altın

Seyyaremizin hudutlu altın kaynağı var, bu yüzden tükenmesi çok olası. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre, dünya üzerindeki madenlerde 50 bin ton altın bulunuyor. Yıllık takriben 2.5-3.000 ton maden çıkarıldığı düşünülünce, yaklaşık 17 yıl içinde altın tükenebilir.

5. Mağazalar

Bilhassa son birkaç yıldır, hemen hemen tüm ihtiyaçlarımızı online olarak gidermeye başladık. E-ticaret şirketlerinin yükselişi ise günden güne devam ediyor. Görünüşe göre, alışverişe gitme ihtiyacı gelecekte değişebilir, hem de ortadan kalkabilir. Perakende mağaza konsepti gelecekte çok değişik bir hal alabilir. Bir hayli müşteri satın almadan önce ürünlere dokunmayı veya tecrübeyi sevdiğinden, bir ürünü tecrübe edip test2 edebileceğimiz yerler elbetteki olacak. Ancak alışverişin büyük bir çoğunluğu internet odaklı olacağa benziyor.

6. Trafik

İnanması zor olabilir ancak trafil sıkışıklığının ileride kaybolabileceğini gösteren pek çok işaret var. Gelecekte, arabalar yapay zeka zeka sistemleri ile donatılacak ve sayıları ehemmiyetli ölçüde azalacak. Araç bilgisayarı yoldaki tüm olası vaziyetleri belirleyecek, bu yüzden son zamanlarda trafiği büyük ölçüde etkileyen sürücülerin hataları ortadan kaldırılacak. Ancak, bir yerde trafik sıkışıklığı ortaya çıkarsa, birleşik bir bilgisayar sistemi trafik ışıklarının çalışmasını gerçek vakitli olarak düzeltebilecek ve ortaya çıkan trafik sıkışıklığı, düzgün bir şekilde giderilecek.

7. Antibiyotikler

Antibiyotikler buluş edildiğinde öylesine fazla kullanıldılar ki netice olarak bir takım bakteri türleri onlara karşı direnç geliştirdi. Ancak önümüzdeki 10-20 yıl içinde kontrolsüz antibiyotik alımı ehemmiyetli ölçüde azalabilir. Yakın gelecekte, antibiyotiğe direnç gösteren bakterilere ait daha fazla data elde edeceğiz. Böylelikle hastaya vücut hücrelerinin enfeksiyonunu durdurabilecek antikorlar enjekte edilecek.

Ancak bilim insanlarının erişmek istedikleri temel emel mikroplarla savaşmayı bırakmak ve onlarla sulh içinde bir arada yaşamayı öğrenmek.

8. Fosfor

Bulaşık makinesi tabletleri dahi fosfor içeriyor. Birisi fosfat kaynağımızın bittiğini söylerse, çok azımız endişeleniriz. Ancak endişelenmeliyiz zira daimi olarak fosfat kullanıyoruz. Tarım için fosfat gübrelerinin imalatında bile yaygın olarak kullanılmaktadır. Fosfor kaybolursa, o vakit alıştığımız ürünlerin çoğu ehemmiyetli ölçüde azalabilir. Şimdi 50 yıl öncesine göre 5 kat daha fazla fosfor kullanıyoruz. Dünya nüfusu büyüyor ve bu mineralin tüketimi sürekli artıyor.

Bilim insanları, yaklaşık 80 yıl içinde fosfat kaya rezervlerinin tükeneceğini söylüyor. Ancak dünya nüfusu şu anda olduğu gibi artmaya devam ederse, bu 20-40 yıl daha erken olabilir.

9. Tarım alanları

Buğday, mısır ve ayçiçeği ekili alanların hektarı giderek azalabilir. Şehirler hızla büyüyor ve ekilebilir arazi alanı da buna bağlı olarak hızla azalıyor. Ancak görünüşe göre, bu çok büyük bir mesele değil çünkü yapay çiftlikler ananesel olanların yerini alabilir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Parayla Saadet Olur Mu?

Dünyanın En Gizemli Etnik Grubu Aynular