in ,

Bir Savaşta Kullanılmış En Büyük Silah: Schwerer Gustav ve Dora

II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin kullandığı “Schwerer Gustav” adlı devasa top, heybeti ve kullanışsızlığıyla tarihe geçti.

1934 yılında Krupp’ta çalışan mühendis Erich Müller tarafından geliştirilen bu top, geniş alana sahip istikham mevzilerini yok etmek için tasarlanmış ve geliştirilmişti.

Bu toplardan iki adet üretilmiş, “Schwerer Gustav” ve “Dora” isimleri verilmişti. Bu top 800 mm çapta namluya sahipti. Bu çapta bir büyük bir namlu savaş alanında ilk ve tek olarak bu silahta kullanılmıştı.

1350 ton civarında ağırlığa sahipti ve 7 tonluk topu 48 km uzaklıktaki hedefe gönderebiliyordu. Bu kadar ağır bir nesneyi hiçbir motorlu araç hareket ettiremeyeçeği için, demiryolu üzerinde yürütülüyor ve topun parçaları 25 vagon ile taşınıyordu.

Schwerer Gustav’ın hareket edebilmesi için 2500 kişinin demiryolu döşemesi gerekiyordu. Ayrıca silahı kurmak ve ateşe hazır hale getirmek için 20’si Mühendis 500 kişiye ihtiyaç vardı. Atışa hazır olması için 2 büyük vince ve 5 haftalık zamana ihtiyaç vardı.

Topun namlusu sağa sola hareket edemiyordu. Bu yüzden ateş edeceği yöne doğru demiryolu yapılıyordu. Çok büyük olduğu için uzaktan fark edilebildiği için hava saldırılarına karşı savunmasızdı ve koruma amaçlı 2 tabur uçaksavar birliği Schwerer Gustav’a eşlik ediyordu.

Top ilk olarak II. Dünya Savaşında Fransa’ya karşı Maginot hattını imha etmesi için kullanılması düşünüldü. Fakat Wehrmacht Fransa savaşında bu hattı erken ele geçirdiği için, kullanımına gerek duyulmadı. Almanlar bu topu Barbarossa operasyonunun Sivastapol kuşatmasında Sovyetler birliğine karşı kullanmışlardı.

Savaşın sonlarına doğru  Schwerer Gustav ve Dora toplar, Amerikan ve Sovyet Kızılordusu’nun eline geçmesi endişesiyle demonte edilmiş ve dinamitle havaya uçurulmuştu.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Kağıt Üzerinde Hala Savaş Halinde Olduğumuz Avrupa Ülkesi “San Marino”

2. Dünya Savaşı’nda Nazileri Trolleyen Birlik “Hayalet Ordu”

Dünyanın En Uzun Süren Savaşı: 335 Yıl Savaşı Ve Absürd Hikayesi

Sadece 40 Dakika Süren Dünya Tarihinin En Kısa Savaşının Kısa Hikayesi

[zombify_post]

Yazar East

Afiyetle Yediğimiz Tatlıların İsimleri Nereden Geliyor?

Bisikletiyle 26 Banka Soyan Olimpik Bisikletçi “Tom Justice”in İlginç Hikayesi