in

Bilim İnsanları, Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirdi

Tel Aviv Üniversitesi’nden bilim insanları, kanserle mücadele için gen tertip etme teknolojisi CRISPR’a müracaat ederek yeni bir rehabilitasyon yolu geliştirdi. Yapılan ilk tecrübeler bu metodun etkinliğinin fazlasıyla yüksek olduğunu gösterdi.

Bilim dünyası kanserin ölümcül olduğunu belirlediği günden bugüne kadar kansere karşı mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. Bu ölümcül hastalığa karşı pek çok ehemmiyetli gelişme yaşandı ve metotlar geliştirildi. Ancak her şeye karşın kansere tamamiyle karşı gelebilen bir rehabilitasyon geliştirilemedi.

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bilim insanlarıysa bu konuda yeni bir ilerleme kaydetti. Yeni çalışmalarını Science Advances mecmuasında yayınlayan bilim insanla

CRISPR, normal koşullarda potansiyel olarak zarar veren genetik bozuklukları düzeltmek için geliştirilmişti. Ancak bilim insanları, yayınladıkları araştırmada bunun kansere karşı bir çare olabileceğini belirtti. Bilim insanları, ‘yeni lipit nanopartikül bazlı dağılım sistemi‘ ismini verdikleri sistemle kanser hücrelerini hedef alabildiklerini ve bu hücreleri yine aktif olmayacak şekilde öldürebildiklerini izah etti.

Yayınlanan yazıda bilim insanlarının geliştirdikleri yeni sistemin nasıl çalıştığına da değinildi. Buna göre bilim insanları, kolayca anlatmak gerekirse nanopartikülleri kullanarak CRISPR enzimi olan Cas9’a ileti gönderiyor ve enzime kanser hücrelerini hedef aldırıyordu. Aynı mesajda enzimden ‘moleküler makas’ olması ve hücrenin DNA’sını kesmesi isteniyordu.

Bilim insanları, sistemin en yüksek ölüm oranına sahip iki kanser türü olan glioblastoma ve metastatik yumurtalık kanserini hedef alarak ispat etmeye çalıştı. Fareler üzerinde yapılan deneyde yeni CRISPR metodunun hayatta kalma oranını iki katına çıkardığı görüldü. Üstelik bu sadece tek bir rehabilitasyonun verdiği neticeydi.

Yazının yazarlarından Profesör Dan Peer, yaptığı izahta bunun bir kemoterapi olmadığına, yan tesirinin bulunmadığına ve kanser hücresinin bir daha aktif olmayacak şekilde öldürüldüğüne dikkat çekti. Bilim insanları, ilerleyen dönemde CRISPR sisteminin diğer hastalıklar üzerindeki tesirini de inceleyecekler.

rı, CRISPR gen tertip etme teknolojisinin yardımıyla bir metot geliştirdi. Bilim insanları, CRISPR’ın ölümcül kanseri ortadan kaldırma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Kanser hücreleri yine aktif olmayacak şekilde öldürülüyor:

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Jüpiter ve Satürn "Birleşecek"

Türkiyede Koronavirüs Aşısının Ücretsiz Olucak Mı