in ,

Ay Dünyanın, Dünya Güneşin, Peki Güneş Neyin Etrafında Döner?

Ay dünyanın etrafında, dünya güneşin etrafında dönüyor, hatta elektronlar atom çekirdeğinin etrafında dönüyor. Mükemmel bir intizama sahip evrenimizde bu kadar şey dönerken güneşin dönmemesi biraz garip olurdu.

Güneş te aynı dünyamız gibi 2 ayrı şekilde döner. Biri kendi etrafında dönüşü, diğeri ise galaksi merkezi etrafında dönüşüdür.

Güneşin kendi ekseninde dönüşü ne kadar sürer;

Güneş kendi etrafında dönüşünü katı halde olmadığından ekvatorun da ve kutuplarında farklı hızlarda gerçekleştirir. Kutuplarda ; 34 gün süren dönüş ekvatorda ; 25 gün sürer.

Galaksi merkezi etrafında dönüşünü ise ; saniyede 220 km hızla 250 milyon yılda tamamlar. Yanlış okumadınız 250 milyon yılda tamamlar. Güneş’imizin doğuşundan beri sistemimiz, Samanyolu Galaksisi etrafında 18 tur atmıştır ve şu anda 19. tur içerisindeyiz.

Güneş sistemimizin ve dünyamızın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi spiral sarmal bir yapıya sahip olup, tam olarak bilinmese de yaklaşık 200 milyar  yıldız olduğu kabul edilmektedir. Yarı çapı  100.000 ışık yılı, kalınlığı ise 1000 ışık yılı büyüklüğündedir.

Güneşimiz merkeze 26.000 bin ışık yılı uzaklığında olup sarmal kollardan ikincisi üzerindedir. Güneş aynı zamanda Samanyolu galaksisi etrafında kendi yörüngesinde dönmektir.

Samanyolu Galaksinin’ in merkezinde ne olduğu sorusunun cevabına gelince;

Kesin olarak bilinmemekte olup, bilim adamlarının ve astronomların, yapılan hesaplar ve gözlemlerden elde ettiği sonuçlara göre genel olarak kabul edilmiş görüş ; merkezde 4 milyon güneş büyüklüğünde bir karadelik olduğudur.


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Aya Artık Gidilmiyor, Çünkü…

2020’li Yıllarda Bizi Bekleyen 10 Teknoloji

Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı “Olympus”

Uzaydan Dünyayı İzleyen Astronotların Muzdarip Olduğu Sendrom “Overview Effect”

[zombify_post]

Dünyanın En Sıradışı 22 Otel Konsepti!

Lozan 2023’te Bitiyor mu?