in

Starlink Yörüngede Güvenlik Riski Yaratıyor

Elon Musk’ın tüm dünyada hızlı ve kesintisiz internet için hayata geçirdiği projesi Starlink’e rakiplerinden tenkit yağıyor. Starlink uydularının yörüngede güvenlik riski yarattığı söyleniyor.

Elon Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından hayata geçirilen Starlink projesi, uzunca müddet süresince meraklı gözler altında geliştirildikten sonra takriben iki sene önce uygulamaya konmuştu. Dünyanın her yerinde hızlı ve kesintisiz internet hizmeti sunmayı amaçlayan proje dahilinde binden fazla Starlink uydusu yörüngeye gönderildi dahi. SpaceX’in şu an için yörüngeye 12 bin uydu gönderme desturu bulunuyor.

Ancak Starlink’e yönelik ciddi tenkitler mevcut. Rakip şirketler, bilhassa yörüngede yarattığı kirlilik ve oluşturduğu güvenlik rizikoları nedeniyle SpaceX’i tenkit ediyor. SpaceX’in bu konuda fazla ‘vurdumduymaz’ bir tavrı var. Rakiplerden gelen kimi izahlarsa vaziyetin bir nebze de olsa dikkate değer olduğunu gösteriyor.

‘Önce fırlat, sonra geliştir’ mantığı yörüngede riziko oluşturuyor:

Aralarında Viasat, OneWeb Küresel, Hughes Network Systems ve Boeing gibi isimlerin bulunduğu rakip şirketler, Elon Musk’ın uydularının kendi uydularının sinyallerini engellediğini öne sürüyor. Bir yandan da şirketin şu an için elinde tuttuğu 12 bin uydu müsaadenin yörüngede oluşturacağı kirlilik öne çıkarılıyor. Üstelik SpaceX şu an 30 bin ekstra uydu yetkisi için de onay bekliyor. Sonunda, yörüngede sadece SpaceX’in 42 bin uydusu olması tasarılanıyor.

Bu arada bir diğer ehemmiyetli argüman ise Starlink uydularının ‘önce fırlat, sonra geliştir’ mantığı ile üretilliyor olması. Bu konuya değinen OneWeb yetkililerinden Chris McLaughlin, “Uydularımızın her biri Ford Focus gibidir; test edilir ve çalışır. Starlink uydularıysa Tesla gibi. Onları fırlatıyorlar ve sonra yükseltmeleri, düzeltmeleri, hem de tamamiyle değiştirmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı. Başlangıçta bu türden bazı olaylar yaşanmış olsa da, gelen son verilere göre Starlink uydularının başarısızlık oranı şu an için yüzde 3. Bu da SpaceX’in bu iddialar karşısında rahat davranmasına yol açıyor.

Bir diğer rakip olan Viasat’ın kurucusu ve idare heyeti başkanı Mark Dankberg ise bu konuda “Daha az uydunuz olmalı ve onları daha kabiliyetli kılmalısınız” ifadeleriyle aynı siyaseti tenkit ediyor. Dankberg, bu konuda geçmişte de bazı ikazlarda bulunmuş, Starlink’in yaratacağı uydu trafiğine dikkat çekmişti. Lakin bu ikazlar çok da ciddiye alınmadı. Musk, bu ikazlara yanıt olarak ”Starlink, Viasat’ın kazancı için tehlike oluşturuyor, mevzu daha çok bu gibi’‘ ifadelerini kullanmıştı.

Değişik şirketlerin uydularıyla çarpışma rizikoları yaşanmış:

İddiaların sektörel rakip çarpışmasında bir adım öteye taşındığı nokta ise yaşanan bir takım kaza olasılıkları. İddialara göre 2 Nisan’da bir Starlink uydusu, Oneweb’in işlettiği bir başka uyduyla çarpışma noktasına geldi. OneWeb yetkililerinden McLaughlin, bu esnada Starlink mühendisleriyle iletişime geçtiklerini ancak yanıt olarak çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapılamayacağı bilgisini aldıklarını söyledi. Kazayı önlemek için Oneweb uydusunun manevra yapması gerekti.

Benzer bir olay bildirimi de Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) geldi. 2019’da yaşanan olayda Starlink uydusu AB’nin işlettiği bir uydu ile çarpışmak üzereydi. Starlink ile iletişime geçme noktasında meseleler yaşandığını ve sadece e-posta yoluyla erişebildiklerini ifade eden ESA yetkilileri de aynı cevabı aldı; yapacak bir şey yok.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

F1 Portekiz GP'sinde Kazanan Hamilton

Yaz Aylarında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?