in

F1 Portekiz GP'sinde Kazanan Hamilton

Formula One F1 - Turkish Grand Prix - Istanbul Park, Istanbul, Turkey - November 15, 2020 Mercedes' Lewis Hamilton in action during the race REUTERS/Ozan Kose

Formula 1’de sezonun üçüncü yarışı olan Portekiz GP’de kazanan isim Mercedes takımından Hamilton oldu. Sezonun eski yarışlarına kıyasla oldukça sakin geçen yarışta sürpriz olmadı.

Formula 1’in oldukça çekişmeli başlayan 2021 sezonunda üçüncü yarış olan Portekiz GP bitirdi. Pist üzerinde olduğu kadar pist dışında da rekabete sahne olan yarışta, sene geri kalanından daha sakin bir mücadeleye tanık olduk.

Yarışın daha ilk turunda Raikkonen, takım arkadaşı Giovinazzi ile temas ettikten sonra ön kanadını parçaladı ve yarış dışı kaldı. Hemen peşinden da güvenlik aracı piste girdi. Bu süreçte araçlar da pist temizlenene kadar pit yolunu kullandı.

Bottas Hamilton’ı ateşe attı

Yarışın ikinci startında Bottas, Hamilton’ı sanki Verstappen’in kucağına atarak yarışı yine başlattı. Verstappen de bu ikramı geri çevirmeyerek ikinci sıraya yükseldi. Bunun üzerine Hamilton, hem Verstappen’i hem de takım arkadaşını pist üzerinde geçerek ilk sıraya yükselmeyi muvaffak oldu.

Perez’in yarışın çok büyük bir bölümünde pit yapmadan devam ettiği yarış, büyük olasılıkla sezon nihayetinde sene en sıkıcı yarışlarından biri olarak anılacak. Pist üzerinde çok da fazla geçiş yaşanmayan yarışta 51. turda Hamilton bir sefer daha öncülüğü ele aldı. 

Mavi bayrakları ihmal eden ve Sergio Perez’in tur bindireceği sırada savunma yapıp iki kaptanı da tehlikeye atan Haas’ın Rus kaptanı Mazepin de 5 saniye cezası aldı. Yarışın son bölümlerinde yumuşak lastiklere geçen Sergio Perez, en azından en hızlı turu alarak şampiyonluk için ehemmiyet taşıyan 1 puanı kapmaya çalıştı.

DRS’le dahi yetişemedi

Formula 1’de uzun vakittir araçların DRS ile düzlüklerde çok net geçişler yaptıklarını görüyorduk. Diğer taraftan Red Bull’ların bu pistte istedikleri kadar hızlı olamadıklarını ve DRS desteği ile bile Mercedes’leri geride bırakamadığını gördük. 

Portekiz GP’den sonra şampiyonada ilk sırayı Hamilton alırken peş peşe dördüncü kez ikinci sıradan kalktığı bir yarışı dorukta bitirdi. Sezonun bir sonraki yarışı olan İspanya GP ise bir hafta sonra gerçekleştirilecek. 

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Dünyanın İlk Hamile Mumyası

Starlink Yörüngede Güvenlik Riski Yaratıyor