in

Dünyanın İlk Hamile Mumyası

Öncelikle 1826 seneninde Varşova’ya kazançlan ve son zamanlarda incelenen bir mumya, tarihte bir ilk oldu. Mumya, gebe bir kadına aitti. Ama 1826 seneninden bu yana mumyanın bulunduğu tabutun üstünde “Erkek rahip” izahı bulunuyordu.

Bilhassa Antik Mısır’da kullanılan mumyalama yolu, bedenin çürümesini önleyerek binlerce sene evvelki bedenlerin günümüze kadar savunmasını sağladı. Bugünse tarihte ilk kez hamile bir kadının mumyası keşfedildi. Kadın bir mumyayı röntgenle inceleyen arkeologlar, kadının can verdiği vakitte, başka bir deyişle günümüzden takriben 2.000 yıl önce birkaç aylık hamile olduğunu keşfetti.

Warsaw Mummy Project dahilinde incelenen mumya, 20 – 30 yaşlarındaki bir kadına aitti. Kadının rahminde taşıdığı fetüste yapılan incelemeler, kadının 26 – 28 haftalık hamile olduğuna işaret ediyordu. Arkeologlar, kadının ve bebeğin bedeninin bugüne kadar iyi derecede savunduğunu izah etti. Kadının neden can verdiğiyse belirleyemedi.

Mumyanın erkek olduğu düşünülüyordu:

Yapılan incelemelerde mumyalama şekli de ehemmiyetliydi. Kadın, güzel kumaşlara sıkıca sarılmıştı ve yanında tılsım taşıyordu. Bu da kadının daha kimliği doğrulanmamış olsa da Thebes kendinde elit bir ailenin azası olabileceğini gösteriyordu. Mumyanın bugüne kadarki hikâyesiyse aslında bu bulgunun önceden yapılabileceğini ancak yapılmadığına işaret ediyordu.

Mevzubahis mumya, 1826 seneninde Varşova’ya getirildi. Mumyanın içinde bulunduğu tabutun üstüne ‘erkek rahip’ izahı yazılmıştı. Bu izah, hiçbir araştırmacı ve bilim insanı tarafından sorgulanmadı ve tabut açılana kadar içindeki mumyanın erkek bir rahibe ait olduğu düşünüldü. Tabut açıldığında yaşanan şok, arkeolog Marzena Ozarek-Szilke tarafından şu şekilde aktarıldı:

“İlk şokumuz penisi olmaması, bunun yerine göğüsleri ve uzun saçları olmasıydı ve sonra gebe bir kadın olduğunu öğrendik. Fetüsün küçük ayağını ve elini gördüğümüzde harbiden şok olduk.”

Bu haberin yanı sıra geçtiğimiz günlerde Nil Deltası’nda ‘Koum el-Khulgan’ isimli bir alanda 110 Mısırlının mumyası bulundu. Bu mumyaların 73’ünün 5.500 – 5.000 senelik olduğu, geriye kalan 37 mumyanınsa 3.660 – 3.560 senelik olduğu izah etti. Daha önceki mumyaların bir çoğu oval şeklindeki tabutlardayken yeni mumyalar, dikdörtgen şeklindeki tabutlarda bulunuyordu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Lucifer Dizisinin Merakla Beklenen Yeni Sezon Tarihi

F1 Portekiz GP'sinde Kazanan Hamilton