in

17 Mayıs'a Kadar Sürecek Tam Kapanma Kararı

Reisicumhur Erdoğan, 15.30’da başlayan kabinenin hemen peşinden önümüzdeki günlerde gerçekleşecek kısıtlamalarla alakalı izahlar yaptı. Türkiye, 17 Mayıs’a kadar tam kapanmaya gidiyor.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının girişinde AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Başkanı Joe Biden’a yüklenerek “soykırım” izahına da sert reaksiyon gösterdi. Konuyla alakalı olarak yaptığı izahın ardından da çok beklenen kararları izah etti.

Reisicumhur Erdoğan, alınan kararların olay sayılarının azaltılması için büyük ehemmiyete sahip olduğunu söyledi. Konuşmasının son bölümünde de alınacak tedbirleri ve tam kapanma kararının ayrıntılarını izah etti.

2,5 hafta tam kapanma

  • Uzun müddettir tartışılan tam kapanma kararı geldi. 29 Nisan 2021’de saat 19:00’da tam kapanma başlayacak. Tam kapanma süreci 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar sürecek. Imalat, imalat, gıda, sıhhat gibi alanlardaki istisnalar hariç tüm işletmeler ara verecek.
  • Yeme içme sektöründe sadece paket servis yapılacak. Uygun olanağa sahip işletmeler ara vermeden hizmet verebilecek.
  • Zincir marketler pazar günü kapalı olacak, diğer günlerde de belirlenen saatlerde hizmet vermeye devam edecekler.
  • Şehirlerarası yolcuların tamamı müsaadeye tabi olacak, toplu taşıma araçları yarı kapasite ile çalışabilecek. Bu kez, evvelki örneklerden değişik olarak konaklama tesislerindeki rezervasyonlar ksıtlamalarda kural dışı oluşturmayacak. 
  • Kamu müesseselerindeki personeller de uzaktan veyahut dönüşümlü olarak çalıştırılacak. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma kısıtlamasına dahil olacak. Başka bir deyişle memur iş yerine gitmiyorsa sokağa çıkamayacak. 

Eğitim yüz yüze olmayacak

  • Anaokulu, anaokulu, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm müesseselerde yüz yüze eğitime ara verilecek. Tüm imtihanlar ertelenecek. 
  • Tarım sektöründe çalışanların savunması için yapılacak olan tertip etmeler ise ayrı olarak gerçekleştirilecek. 
  • İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yurttaşlara önceden de olduğu gibi Vefa ekipleri yardımcı olacak. 
  • Kaideler en sıkı şekilde uygulanacak ve önlemlerin sömürülmesine de müsaade edilmeyecek. 

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Dünya'ya Düşen Kozmik Tozun Miktarı

Microsoft Teams 2 Saat Çöktü