in

BtcTurk’ten ‘Kripto Para Yönetmeliği’ Açıklaması:

BtcTurk, ülkemizde kripto para ve varlıkların ödeme işlemlerinde kullanılamayacak olmasıyla alakalı geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayınlanan karara yönelik izah yaptı. BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, kripto varlıklara yönelik negatif bir tertip etme beklemediğini dile getirdi.

Son zamanda hem ülkemizin hem de dünyanın en ehemmiyetli gündem maddelerinden biri kripto paralar. Bilhassa son birkaç haftadır bu konuda kripto paraların ülkemizde vergilendirilmesi gibi kimi konu başlıkları gündemi hayli meşgul etmiş vaziyetteydi ve son olarak geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelik ile kripto paraların ve varlıkların Türkiye’de ödeme işlemlerinde kullanılması yasaklanmıştı. 

30 Nisan 2021 tarihi bakımından yürürlüğe girecek olan yönetmeliğe göre kripto paralar artık endirekt veyahut direk bir ödeme yolu olarak kullanılamayacak, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. Bir anda gündemi değiştiren ve kripto para yatırımcılarını da endişelendiren bu yönetmelik sonrası BtcTurk’ten konuya ait açıklama geldi.

Uzun vadede olumsuz kararlar beklenmiyor:

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunann BtcTurk CEO’su Özgür Güneri tertip etmenin doğrudan kripto varlıklara yönelik değil, ödeme sistemleri ve kuruluşları konusunda olduğunu belirtti. Güneri izahında ”Merkez Bankası tarafından yapılan izahın özüne baktığımızda mevzubahis tertip etmenin; kripto varlıklara yönelik değil, ödeme sistemleri ve ödeme kuruluşlarını tertip eden Merkez Bankası’nın bu alana ait attığı bir adım olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. BtcTurk olarak Bitcoin’in bir ödeme sistemi olması veya kripto paraların dünyayı akılalmaz değiştirmesi gibi bir beklentimiz asla olmadı. Bundan dolayı ödeme sistemlerine yatırım yapmadık. Bunun ana nedeni; başta Bitcoin olmak üzere diğer altcoinleri de yeni birer internet üzerinde proje internet sitesi, uygulaması gibi görüyor olmamız. Aralarından eminim çok başarılı olanları çıkacak. Genel olarak bakıldığında Bitcoin’in ve kripto paraların sunduğu değer teklifi çok daha fazla. Türkiye’de de çok randımanlı çalışan TL ile çok hızlı bir ödeme altyapısı var. Bir yandan elektrik para kuruluşları son senelerde bilhassa çok başarılı işler yaptılar. Bizim de iş birliği içerisinde olduğumuz değişik müesseseler var. Onlar fintech alanında bu açtıkları yol ile hem kullanıcı tarafında yarar sağlıyor hem de ülkeye yabancı yatırım çekiyorlar.  Bu açıdan onların yaptığı işleri çok başarılı buluyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de orta ve uzun vadede kripto varlıklara yönelik olumsuz bir tertip etme beklemediğini belirten ve tertip edici otorite açısından iki farklı başlığın gündeme gelebileceğini söyleyen Güneri, sözlerine ”İlki bu kuruluşlar halihazırda fintech ruhuyla çalışıyorlar. Tertemiz bir alanda bir hayli farklı hizmeti ve ürünü geliştirmeye çalışıyorlar. Bizim gibi platformlar da benzer bir süreçten geçiyor. O yüzden bu adımın, kripto varlıklara ilişkin genel tertip etme daha netleşmeden, regüle müesseselerin bu taraftaki faaliyetlerini en azından bir müddet bekletmek emeliyle atıldığı görüşündeyim. Türkiye’de orta ve uzun vadede kripto varlıklara ait negatif bir tertip etme de beklemiyorum.” diyerek devam etti.

‘Türkiye’nin global manada bu işte güç olabileceği ve markalar çıkarabileceği bir fırsat var’:

Kripto sektörünün ülkemizde büyümeye açık bir sektör olduğunu ve gelecekte bu istikamette yeni fırsatların da doğacağını ifade eden Güneri, atılan bu adımın kullanıcılar açısından büyük bir gündem olmadığını dile getirdi. Güneri vaziyete ilişkin ”Bu sektörün çok daha büyüyebileceği, Türkiye’nin küresel manada bu işte güç olabileceği ve markalar çıkarabileceği bir fırsat var. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde, bankalar, elektronik para kuruluşları veya farklı finansal kuruluşlarla birçok iş birliğine açık bir noktaya geleceğimize inanıyorum. O günde kadar da mevcut kullanıcılarımızın BtcTurk’e para yatırıp çekerken, kripto para alım satımı yaparken veya gizlerken hayatlarını değiştirecek bir vaziyet öngörmüyoruz. Banka hesaplarımızdan bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 7/24 Türk Lirası yatırıp çekebilecekler. Tertip etmenin ana yaklaşımı ödeme kuruluşları üzerinden… Merkez Bankası tarafından atılan bu adımın; kullanıcılar açısından yatırım taktikleri değiştirecek bir gündem olarak değerlendirmiyorum. Hem de önümüzdeki dönemde kripto varlıkların genel çerçevesinin pozitif istikamette netleştirileceğine inanıyorum. Bu taraftaki adımlarla, regüle finansal piyasalar ve yeni gelişen piyasalar arasında sektörü büyütecek nasıl saydam ve sıhhatli bağlar kurulacağını alakalı tüm sektörlerle birlikte geliştirebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir Banka Çalışanı, Müşterinin Kişisel Verilerini Sattı

Plakalardaki Farklı Renkler ve Anlamları