in

Bir Banka Çalışanı, Müşterinin Kişisel Verilerini Sattı

Bir Yapı Kredi çalışanı, görevini kötüye kullanarak ele geçirdiği kullanıcı verilerini 3. kişilere sattı. Geçtiğimiz günlerde tespit eden olaydan binlerce kişi etkilendi. Sorumlular ise daha belirlenemedi.

İnternetin en sıkıntı verici vaziyetlerinden olan data hırsızlığı, bu sefer de bir Türk bankası dahilinde meydana geldi. Yakın vakitte yapılan izaha göre Yapı Kredi bankasında görev yapan bir çalışan, bankayı kullanan binlerce kişinin şahsi verilerini 3. kişilere sattı.

Veri ihlalinde bulunan Yapı Kredi çalışanı, tespit eden bilgilere göre TC kimlik no, isim, telefon numarası, mail, kredi riziko ve güvence vaziyeti, ödeme performans bilgileri, karşılıksız çek ve protestolu senet ödeme bilgileri gibi bilgiler içeren verileri 3. kişilere sattı. Olaydan tahminen 2484 kişi etkilendi.

İhlalden mesul çalışan henüz saptayamadı

Olayın faili olan Yapı Kredi çalışanı, kendisine görevi sebebiyle tanınan istihbarat kayıtlarını sorgulama yetkisini kötüye kullanarak binlerce kullanıcının kişisel verilerini sorguladı ve edindiği bilgileri 3. kişilere aktardı. Açılan tahkikat neticeninde 5 Nisan tarihinde gerçekleştiği saptayan olayda, tahminen 2484 kişinin kişisel verileri kötüye kullanıldı. 

Yapı Kredi’nin web sayfasında deklarasyon yayınlanmasına karar verildi

Olayın saptamasından sonra harekete geçen Kişisel Verileri Savunma Müessesesi, web sitesinde vaziyetle alakalı ayrıntılı bir bildiri yayınladı. Konuya ait incelemenin devam etmesiyle beraber, Yapı Kredi’nin izlemesi şart olan yola değin bir karar verildi. KVKK’nin 13 Nisan tarihinde aldığı 2021/376 sayılı karara göre Yapı Kredi, resmi web sitesi üzerinden konuyla alakalı bir bildiri yayınlayacak. Böylelikle banka müşterileri, yaşanan talihsiz olayla alakalı bilgi sahibi olacak.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

BluTV, Bu Hafta Sonu Boyunca Ücretsiz

BtcTurk’ten ‘Kripto Para Yönetmeliği’ Açıklaması: