in

Facebook'dan Siyasi Reklamları Engelleyen Özellik

Facebok, Twitter gibi platformlarda en büyük tartışma ve hakaret ortamının oluştuğu muhtevalar kuşkusuz ki politik muhtevalı paylaşımlar. Kullanıcılarından bu noktada aldığı geri dönüşleri değerlendiren Facebook, konu ile ilgili yeni ve ehemmiyetli bir adım attı ve kullanıcılara bu muhtevaları akışlarından kaldırmalarına imkan sağlayan yeni bir özellik sundu.

Sosyal medya platformları, pek çok kullanıcı için gündemi izleyebilmenin en pratik yolu. Yüzlerce değişik kaynaktan bilgiye aynı anda erişebilme olanağı ve fikirleri ‘özgürce’ dile getirerek gündeme dahil olabilme fırsatı sunan sosyal medya platformları, ne yazık ki bu arada bu konuda en büyük kutuplaşmaların ortaya çıktığı yer olabiliyor. 

Facebook da bu konuda ehemmiyetli bir karara imzalayarak kullanıcılarına bu türden siyasi muhtevaların önlerine çıkmalarını engelleyebilmelerine olanak sağlayan yeni bir özelliğini kullanıma sundu. Önceden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de başkanlık seçimleri döneminde kullanılan bu özellik, şimdi dünya genelinde 90’dan fazla bölgede kullanıma sunulmuş vaziyette.

Yeni özellik ile kullanıcılar, siyasi muhtevalı reklamları engelleyebilecek:

Facebook’un AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ başkanlık seçimleri uygulamasından sonra dünya genelinde de kullanıma sunduğu bu yeni özellik, şu an için sadece siyasi muhtevaya sahip reklamların engellenmesine yönelik olarak çalışıyor. Gelecekte daha büyük bir kedere ile direk diğer kullanıcılardan gelen benzer muhtevaların engellenip engellenemeyeceğine değin daha bir gündem olmasa da, bunun dahi oldukça ehemmiyetli bir adım olduğunu söylemek olası.

Facebook, bu adımının arkasındaki sebebin ise kullanıcılarından aldığı geri dönüş olduğunu dile getiriyor. Facebook’a göre tüm dünya genelinde kullanıcıların büyük çoğunluğu siyasi muhteva barındıran reklamları ‘daha az görmek istemişler’. Bu geri dönüşü değerlendiren Facebook da kullanıcılarına bu özgürlüğü sağlama kararı almış. 

Özelliğin kullanıma sunulmasıyla beraber sosyal medya platformlarında kolayca oluşabilen polarizasyon ortamının ve hakaret içerikli tartışmaların az da olsa düşüşe geçmesi bekleniyor. Ama bu özellik bu arada akıllara sadece kendi görüşünden kaynaklarla beslenen kişilerin değişik bakış açıları sunan muhtevalara daha az rastlaması ihtimalini de getirdiği için düşündürücü bir yanı da yok değil. Özelliğin nasıl bir tesir yaratacağını, önümüzdeki dönemde hep beraber göreceğiz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bilgisayar Tamircilerinden Bitcoin Madenciliğine İsyan

Çığlık Atarak Yapılan COVID-19 Testi Geliştirildi