in , , , ,

Ailesi Günlük 1 Dolar Kazanırken, Geliştirdiği Oyun İle Milyoner Olan Genç

Zengin olan uygulama geliştiricileri arasında öyküsü en ilham verenlerden biri, Flappy Bird’in geliştiricisi Dong Nguyen. 1985 yılında Vietnam’ın Hanoi şehrinde doğmuş, fakir bir Vietnamlı ailede, sıradan bir hayata devam eden sıradan bir gençti ve hikayesi henüz başlamamıştı.

Dong bir akşam evde oturmuş tavuklu noodle yerken Angry Birds’in çok kompleks bir oyun olduğunu düşünür daha basitini yapmak ister. Bilgisayarını açıp iOS programlamayı öğrenmeye başlar. Öğrendiği dili test etmek için de dünyada görebileceğiniz en basit oyunlardan birini üç gün içinde yapar. Bu oyun hepimizin bildiği ve bir döneme damgasını vuran, Flappy Bird…

Hatta oyun o kadar amatörcedir ki, Dong oyunun grafiklerini bile bilgisayarında kurulu diğer oyunların dosyaları arasından çalar. Sonuçta ortaya beton kolonların arasından uçmaya çalışan minik, şapşal, aptal, yeteneksiz bir kuşun bitmek bilmeyen öyküsü çıkar. Oyuncuların da tek yapması gereken, belli bir ritim ile ekrana dokunmaktır.

Bu oyunu Apple Store’da ücretsiz olarak yayınlayan Dong elbette kimseyi etkileyemez. Dong, oyununun kategorisini “aile uygulamaları” olarak değiştirir. Bu sırada oyun sosyal medyada birkaç kişinin dikkatini çeker ve alay etmek amacıyla bu saçma oyunu paylaşırlar.

Sonuçta insanlar ilk etapta alay etmek için merak ettikleri bu oyuna başlamışlardır artık ve çekirdek çitlemek gibi kendilerini durdurması zor bir alışkanlığın içinde bulurlar. Dolayısıyla oyunu oynamaya devam ederler.

Bir süre sonra da Dong’un Twitter hesabına küfürler yağmaya başlar. Bu sürükleyici ama bomboş, anlamsız, saçma oyunu yaptığı için. Oyuna bağımlı olanlar ölüm tehditleri savurmaya başlar. Oyun kısa sürede fenomene dönüşür. Dünya çapında herkes ondan bahsetmeye başlar.

Dong önceleri bu tepkilerden çok çekinip oyunu yayından çeker. Oyunu kaldırma sebebini “basit dünyamı mahvediyor” şeklinde açıklama yapar. Flappy Bird Mayıs 2013’te yayınlanıp, 10 Şubat 2014’te iOS App Store ve Google Play Store’dan kaldırılana kadar dünya çapında 50 milyon indirmeye ulaşmıştı. Ancak sonra ailesi onu akıllandırmış olacak ki, Vietnamlı sıradan bir çocukcağız olan Dong uygulama içi reklamlardan her gün 50 bin dolar kazacağı oyunu yeniden yayınlar. 

O günden bugüne kadar Vietnam’daki ailesi günde 1 dolar kazanırken o her sabah güne 50 bin dolar daha zenginleşmiş olarak başlar. Bugün serveti on milyonlarca doları geçiyor. Dong Nguyen, GEARS Studios ismi şirketiyle oyunlar üretmeye  ve hızla büyümeye devam ediyor.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Yakın Zamanların En Başarılı 10 Girişimcisi

İcatlarıyla Tarihe Yön Vermiş 10 Kadın Mucit

Elon Musk’ın 1995 Yılından Beri Yatırım Yaptığı Sektörler ve Şirketler

Starbucks’ı Dünya Markası Yapan, Howard Schultz’un Büyük Başarı Öyküsü

[zombify_post]

Yazar Bay Yorum

Oyuncak Kapma Makinelerinin Hileli Çalışma Prensipleri

Gazlı Bez Gerçekten de Gazlı mıdır?