in

Ağaçlar Hakkında Bilmediğiniz 12 Gerçek

Meşe, seyyaremizdeki en daha önceki ve en yaygın ağaçlardan biri. İnsanlar dünyaya gelmeden çok uzun vakit önce var oldular. Takriben 65 milyon senelik bir geçmişi olan meşe ağaçları son zamanlarda de dünyanın pek çok değişik bölgesinde bulunuyor. Yaprakları ve meşe palamudu ile çeşitli canlıları besliyor. Meşeler insanlık tarihinde de çok ehemmiyetli bir rol oynadı. İlk insanlar hanelerini meşe ağaçlarından yapıyorlardı. Bu ağaçlar, çağdaş çağımızda hala en ehemmiyetli hammadde kaynaklarından biri. Peki meşe ağaçları başka hangi özelliklere sahip? İşte meşe ağaçları ile ilgili bilmedikleriniz…

1. Olgun bir meşe ağacının boyu 45 metreye kadar erişebilir

Çoğunlukla 116 metre uzunluğuna kadar büyüyen kıyı sekoyaları ile karşılaştırıldığında, meşe ağaçları orta boy ağaçlar kategorisinde kalır. Bununla beraber, sekoyanın aksine, dalları uzunluk olarak geniş bir alana dağılabilir. Bu yüzden çalı olarak da kabul edilirler.

2. Meşe ağaçları takriben 65 milyon sene önce seyyaremizde ortaya çıktı

Diğer bir hayli ağacın aksine, meşe ağaçlarının bu kadar uzun bir müddet süresince nesli tükenmedi. Bunun temel nedeni, tohumlarının sert kabuklarda muhafaza edilmesi. Ayrı olarak meşe palamudu ve yaprakları, onlara zarar verebilecek mantarları ve haşereleri önleyen tanik asitle kaplı.

3. Meşe ağaçlarının vasati hayat süresi 1000 yıldır

Meşe ağaçları 1000 yıl boyunca ayakta kalabilir. Ancak 700 yaşına geldiklerinde yaşlı sayılırlar. O yaşa kadar meşe ağaçları büyümeye devam eder ve tohumlarını çoğaltmak için meşe palamudu üretir. Ağaçlar 1000 yılı aştığında büyümeleri yavaşlar ve kimi bölümleri can vermeye başka bir deyişle çürümeye başlar.

4. Bir meşe ağacı, ömrü boyunca yaklaşık 10 milyon meşe palamudu üretir

Meşe ağaçları 1000 yıl boyunca ayakta kalabilir. Ancak 700 yaşına geldiklerinde yaşlı sayılırlar. O yaşa kadar meşe ağaçları büyümeye devam eder ve tohumlarını çoğaltmak için meşe palamudu üretir. Ağaçlar 1000 yılı aştığında büyümeleri yavaşlar ve bazı bölümleri can vermeye yani çürümeye başlar.

4. Bir meşe ağacı, ömrü boyunca yaklaşık 10 milyon meşe palamudu üretir

Meşe ağaçlarının en fazla olduğu bölge Kuzey Amerika’dır. Bilhassa Meksika’da yaklaşık 160 tür yetişir ve bunların 109’u endemik (nadir) türlerdir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ayrı olarak 90’ın üzerinde tür vardır. Çin’de de 100’den fazla meşe ağacı türü bulunuyor.

6. Yaşayan en büyük meşe ağacı Louisiana, Mandeville’de bulunuyor

Bu meşe ağacı, en büyük meşe ağacı olmasının yanı sıra, tahmini bin 500 yıllık yaşıyla bilinen en eski meşe ağaçlarından biridir. Ağacın sahibi Carole Hendra Doby, ağacı büyüten yedi kız kardeşten biri olduğu için ona “Yedi Kız Kardeş Meşe” ismini vermiş.

7. Şarap, meşe fıçılarda yıllandırılır

Büyük eski ahşap şarap fıçıları birçok yerde görmüşsünüzdür. Bunlar, çoklukla Amerikan ve Fransız meşeleri olmak üzere elle seçilmiş meşelerden yapılmıştır. Meşe fıçılarda şarabın yıllandırılması, tanınmış şarap üreticilerinin tarihi uygulamasıydı. Günümüzde de bu metot hala uygulanıyor. Şarap şişelenmeden önce uzun müddet fıçılarda bekletiliyor. Meşe, şaraba eşsiz bir tat veriyor. Hem de söylentilere göre, vanilya, hindistancevizi karışımı gibi olan aromatik bir tat katıyor.

8. Yer mantarı seviyorsanız, meşe ağaçlarına teşekkür etmelisiniz

Yer mantarlarının meşe ağaçlarının kökleriyle yakın bir ilişkisi var. Çiftliklerde yer mantarı yetiştirmenin hemen hemen olanaksız olduğunu biliyor muydunuz? Yer mantarı natürel olarak büyür. Gelişim süreçleri gizem ve belirsizlikle doludur. Bu yüzden, trüf mantarı ücretleri diğer mantarlardan çok daha yüksektir. Trüf mantarı rençperleri trüf mantarı dikmezler, bunun yerine meşe ağaçları dikerler ve yer mantarlarının büyümesini sağlayacak uygun koşullar yaratmayı umarlar.

9. Meşe ağacı sayısı gittikçe azalıyor

Meksika ve Orta Amerika’daki rençperler, sığırları için otlak alan oluşturmak istiyor. Bazıları ise kahve yetiştirmek için kendilerine bir alan yaratmaya çalışıyorlar. Bu yüzden de meşe ağaçlarını kesiyorlar. Şu anda, takriben 78 meşe türünün neslinin tükenme tehlikesi altında olduğu düşünülüyor.

10. 10.000 meşe palamutundan yalnızca 1’i meşe ağacı olacak şekilde büyüyor

Çoğunlukla meşe ağaçları 50 yaşına geldiğinde meşe palamudu üretmeye başlar. Olgunluklarında, çoğu hayvanlar tarafından sindirilen ve toprağa döllenen 10 binden fazla meşe palamudu üretebilirler. Tahminlere göre yalnızca binde biri meşe ağacı olarak büyüyebiliyor. Başka bir söylemle, tam olarak yetişmiş bir meşe ağacı senede bir meşe doğuruyor.

11. Vikingler, gemilerini ve teknelerini yapmak için meşe kullanıyorlardı

Meşe ağaçları yoğun ve kuvvetli ağaçlardır. Bu da onları daha önceki vakitlerde bir hayli inşaat projesi için elverişli kılıyordu. Vikingler gemilerini mahalli meşe kullanarak el işçiliğiyle yaptılar. İngiliz Krallık Donanması gemileri de 19. asrın ortalarına kadar meşelerden yapıldı. Son zamanlarda meşe, mobilya ve kaplama oluştururken hala marangozlar tarafından seçenek ediliyor.

12. Bazı kültürlerde meşe ağaçlarına tapılıyordu

Asırlar boyunca, bilhassa Avrupa’nın bazı bölgelerinde, insanlar meşe ağaçlarına taptılar ve onları mitolojik tanrılarla, yani Zeus ve Jüpiter ile ilişkilendirdiler. Druidler, meşe ağaçlarına taparlardı. Dağılan meşe dalları altında izdivaç ediyorlardı ve bu uygulamaların kendilerine mutluluk ve sıhhat getireceğine inanıyorlardı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

En Lezzetli ve Pratik Milföy Tarifleri

Öğrendiğiniz İçin Üzüleceğiniz 16 Tarihi Fotoğraf