in

Acil Durumlarda Hayatınızı Kurtarmak İçin 7 Öneri

İnsanlar olarak evrimin doruğunda olsak da mükemmel değiliz. Vücutlarımız hala kırılgan ve dışarıda bizi tehdit eden bir hayli hastalık var. Doğanın gücü, diğer canlı organizmalar ve kendi hatalarımız bir anda hayatımızı mahvedebilir. Ancak zorlu vaziyetlerde doğru hareket ederek kendinizi savunabilirsiniz. En kritik anlar için bir tasarınızın olması hayatta kalmanıza ve yaralanmamanıza yardımcı olabilir. Peki acil bir vaziyette neler yapmalıyız? Kritik vaziyetlerde size can yeleği olabilecek 7 teklif.

1. Bir yaban arısı sürüsünden kurtulmak için uzaklaşmalısınız

Arıların saldırgan olmadığı vaziyetlerde, en iyisi keskin hareketler yapmadan yavaşça uzaklaşmaktır. Ancak aniden bir arı kovanını rahatsız ederseniz, oradan kaçmanız gerekebilir. Böyle bir vaziyette arılara karşılık vermeyin, bu onları daha da kızdırır. Yakındaki bir binaya koşun ve kapıları kapatın. Çevrede bina yoksa, en iyi seçeneğiniz, olası olduğunca düz bir çizgide onlardan kaçmak olacaktır. Arılar son derece hızlılar ancak hanelerinden uzağa uçamazlar. Yeterince uzaklaşırsanız bir noktada sizi kovalamayı bırakmaları gerekecek. Ayrı olarak böyle bir vaziyette suya girmek mantıklı değil. Zira arılar sudan çıkana dek sizi bekler.

2. Kasırgada güvende kalmak için seçeneklerinizi bilmelisiniz

Kasırgalar her vakit hareket halindedir. Hareket etmiyor gibi görünüyorsa, bu kasırganın size doğru yaklaştığı mananına gelir. Bir kasırga sizden uzaklaşıyorsa, ağır ağır boyutu küçülür. Kasırga hatıranda, bodrumlar gibi penceresiz yerlerde saklanmak en iyi seçeneklerden biri. Yakınlarda bina yoksa ancak arabanız varsa, kasırgadan uzaklaşmayı tecrübe edebilirsiniz. Bir araba kasırgadan daha hızlıdır. Nitekim araba son seçeneğiniz olmalı zira kasırga beklenmedik bir şekilde istikametini değiştirebilir.

3. Kalabalık bir yere girdiğinizde önce acil çıkış kapılarını bulmalısınız

İster bir tiyatroda, ister sinemada veyahut konserde olun, nereye giderseniz gidin binaya girerken çevrenize bakın ve en yakın acil çıkışı bulduğunuzdan emin olun. Acil bir vaziyette tüm insanlar ana kapıya koşarak sıkışma yaratacaktır. Acil çıkıştan çıkmak çok daha kolay ve güvenli olacak.

4. Boğulan bir kişiyi kurtarmaya çalışırken boğulmamaya dikkat etmelisiniz

Boğulan birini kurtarmaya çalışırken boğulup hayatını kaybeden pek çok kişi var. Boğulan bir kişi, sizi soluk almaktan yoksun bırakabileceğini düşünmeden içgüdüsel olarak vücudunuzu, soluğunu geri kazanmak için kullanmaya çalışır. Üstüne çıkabilir veyahut size ağırlığını verebilir. Bu tür insanları kurtarmak için iyi eğitilmiş ve donanımlı bir cankurtaran gereklidir. Çevrede sizden başka yardımcı olabilecek kimse yoksa ve maharetlerinize güveniyorsanız, boğulan kişiye uzatabileceğiniz bir sopa veya başka bir nesne uzatabilirsiniz. Bu şekilde ikinizin de güvenliğini sağlamış olursunuz.

5. Ormanda kaybolursanız susuz kalmamak için yosun suyu içebilirsiniz

Ormanda kaybolursanız ve suyunuz yoksa, en güvenli ve temiz tercih Sphagnum yosunundan sıkılmış suyu kullanmaktır. Elbette bu su kirli olacaktır. Kaynatmanız daha güvenlidir. Ancak kaynamamış dahi olsa rastgele bir gölet veyahut su birikintisinden su içmekten çok daha güvenli.

6. Sıcak çarpmasını anlamak için belirtilerinizi gözlemlemelisiniz

Uzun müddet güneşe maruz kalmak sıcak çarpmasına kapı aralayabilir. Sıcak havada güneş altındayken çok fazla terleyebiliriz. Ancak uzun süre güneşin altında kaldıysanız ilk başta çok terlemiş ve sonradan terlemeyi bıraktıysanız bu sıcak çarpması yaşadığınız mananına gelir. Böyle bir vaziyette hemen yardım istemelisiniz. Sıcak çarpması beyin kanaması gibi ölüme kapı aralayabilecek ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Ambulans gelmeden önce vücudunuzu soğutmaya ve daha fazla su içmeye çalışmalısınız.

7. Tek başına yürüyüşe giderken yanınıza neler almalısınız?

Elbette, yürüyüşte yanımıza kibrit, bıçak, su ve daha fazlasını götürmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak bunun ile ilgili kimsenin düşünmediği başka şeyler de işe yarıyor ve fazla yer kaplamıyorlar.

– Düdük; Biri kaybolursa, düdük yardımı ile sinyal vermek çok daha kolaydır.– Acil yardım kiti; Bir yeriniz kesilirse veyahut yaralanırsanız yanınızda minik bir acil yardım kitinin olması son derece yararlı olur.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

24 Yıl Boyunca Bir Kutuda Saklanan McDonald’s Yemekleri

Geçen Sene Bebeklere En Çok Verilen İsimler