in

Marmara'yı Deniz Salyasından Arındıracak 3 Senelik Eylem Pla

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün yaptığı izahla Marmara Denizi’nin temizlenmesini ve toparlanmasını sağlayacak tasarısı izah etti. 21 maddeden oluşan ‘Marmara Denizi Eylem Tasarısı’ ile 3 yıl içinde denizi kirleten ana unsurlar kontrol altına alınmış olacak. Deniz ise daimi olarak temizlenecek.

Bu senenin başlarında başlayıp geçtiğimiz ay görmezden gelinemeyecek boyutlara gelen deniz salyası meselesi için çözüm süreci başlamış vaziyette. Bilhassa son bir ayda bir hayli uzman isim, vaziyetin ciddiyetine parmak basarak çözüm teklifleri sundular. Geçtiğimiz günlerde nihayetinde Meclis’e taşınan meselenin giderilmesi için oluşturulan tasarı, bugün izah etti.

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Müessese, bugün yaptığı izahta Marmara Denizi’ni müsilajdan arındıracak tasarısı duyurdu. ‘Marmara Denizi Eylem Tasarısı’ isimi verilen ve sürekli olarak izleyecek tasarının denizi bu kitlelerden tamamiyle arındırması umut ediliyor. İşte Bakan Müessese’un bugün izah ettiği, 8 Haziran’da yürürlüğe girecek 21 maddeli plan:

İncelemeler yapıldı, sıra tasarısı uygulamakta

“Marmara Denizimizi seferberlikle pak hale getirmek bir borçtur. Güç birliği yapmak zorundayız. Karasal, zirai ve gemi kaynaklı ne kadar mesele varsa ortadan kaldırmak en ehemmiyetli hedefimiz. 300 kişiyle 91 noktada kaynaklarımızla denetimlerimizi yaptık. Denizlerimizden aldığımız örnekleri üniversite laboratuvarlarında inceledik. 120 numune aldık. Bu çalışmalarımız sürekli olan çalışmalardı. Ancak müsilaj sebebiyle bilhassa buraya (Kocaeli) yoğunlaştık.”

Atık kaynağı işletmeler denetime girecek

Deniz yüzeyindeki salyalar hem koku hem de görüntü kirliliği hem de denizin dibindeki canlıların oksijen almasına izin vermiyor. 8 Haziran 2021 tarihinden itibaren 7/24 asalıyla Marmara Denizi’ndeki müsilajın temizlenmesine yönelik çalışma yapılacak. Bölgede bulunan mevcut atıksu arıtma tesislerinin tamamı biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. Ayrıntılı bir şekilde koordinasyon ve bilim heyetiyle bu süreç yönetilecek. 3 sene içinde dönüştürülme bitirecek.”

“ORGANIZE SANAYI BÖLGESI’lerin standartları belirlenecek. Atık su arıtma tesislerini gerektiği gibi işletmeyen ORGANIZE SANAYI BÖLGESI’lerin iyileştirme çalışmalarıyla ileri arıtma teknolojilerine geçişi hızlandırılacak. Hayata geçirilip geçirilmediğinin tespiti yapılacak ve cezalar kapatmaya kadar gidecek. Marmara Denizi’ne gemilerin atık sularının boşaltılmasının önlenmesine yönelik tertip etmeleri 3 ay içinde yapacağız. Marmara’ya giriş yapan gemilerin atık alma gemilerine atıklarını vermelerini sağlayacağız. Temiz imalat tekniklerini tersanelerde gerçekleştireceğiz.” 

Marmara Denizi dijital ortama aktarılarak incelenecek

“Marmara Denizi’nin dijital ikizini oluşturacağız. Negatif senaryolar vaziyetinde erken müdahale edeceğiz. Marmara Denizi kıyılarını kapsayacak şekilde Deniz Çöpleri ve Yerel Atık Idaresi Eylem Planı’nı hayata geçireceğiz. 3 ay içinde uygulamaya koyacağız.”

“Marmara Denizi’yle ilişkili havzalarla dere yataklarına yapay sulak alanlar ve tampon bölgeler oluşturularak kirliliğin denize erişmesi önlenecek.  Üst ölçekte ehemmiyetli bir proje olacak. Fosfor ve yüzey aktif temizlik maddelerinin kullanımını azaltarak organik temizlik maddeleri kullanacağız. Organik temizlik ürünlerini tespit edip kullanacağız. Marmara Denizi’ndeki hayalet ağlar 1 sene içinde temizlenecek. Balıkçılık açısından savunma alanları geliştirilecek. Müsilaj nedeniyle zarar gören balıkçılarımıza ihtiyaç duyulan ekonomik destek sağlanacak. Halkımızın bilinçlenmesi için süreç başlatacağız. Bir platform kuracağız. Yurttaşlarımızın duymasını sağlayacağız. “www.marmarahepimizin.com” sayfasıyla kamuoyuna eriştireceğiz. Allahın izniyle 3 sene içinde bitireceğiz.”

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Apple, Havadan Şarj Edecek Kablosuz Şarj Üstünde Çalışıyor

İstanbul Gerçekten Yedi Tepe Mi? Bu Tepeler Nereler ?